Technologia 3D – część 1

Technologia 3D

W dniach 23-25 listopada 2012 roku odbyły się targi 3D w Lublinie. Wybrałem się na to wydarzenie. Byłem tam w piątek i sobotę. Dowiedziałem się wielu ciekawych informacji na temat wykorzystanie dzisiejszej technologii 3D. Zobaczyłem obrazy 3D w akcji wyrażone w postaci filmów i zdjęć oraz sprzęt jak: skanery, drukarki, projektory i okulary. Jeśli chcesz zapoznać się z moim reportażem z tego wydarzenia, to czytaj dalej.

Targi 3D Reportaż Lublin 2012

Film 3D

Filmy 3D są nagrane w różny sposób. Zależnie od sposobu nagrania dobiera się właściwe okulary. Można wywołać efekt głębi 3D w obrazie za pomocą nakładanie kolejnych warstw ze specjalnego materiału z właściwościami polaryzacyjnymi.

W efekcie nałożenia takiej cienkiej warstwy folii widać dobrze co jest w środku za szybą. Nie ma odbicia światła. Używane w szybach wystawowych sklepów lub w aparatach fotograficznych jak obiektyw polaryzacyjny.

Nakładając na siebie te folii tworzy się obraz 3D bez konieczności założenia okularów. Do tego potrzebny jest jeszcze srebrny ekran. Niestety, ale koszty wytworzenia takiego filmu wraz ze sprzętem do jego otworzenia są wysokie, więc ta technika jest używana rzadko. Głównie wykorzystuje się okulary. Poniżej zdjęcie projektora filmowego 3D jakiego używa się w kinach.

Projektor 3D w kinach

Przyznam się, że jeszcze nie oglądałem filmu 3D w kinie. Miałem teraz okazję zobaczyć jakie są wrażenia z obejrzenia takiego filmu. Zobaczyłem krótkie animacje na zamówienie pod konkretne wizualizacje obiektów jak na przykład samolot i jego wnętrze.

Miasto w 3D

Dowiedziałem się, że jest kilka odwzorowań w różnych wiekach miasta Lublin w postaci makiet 3D. Można na przykład przejść się ulicami XVIII wiecznego Lublina. Miasto w 3D dostępne jest w postaci wirtualnych przewodników. Do uruchomienia potrzebna będzie instalacji wtyczki Google Earth.

Obraz 3D w postaci wirtualnego miastaTakie odwzorowanie miast to pierwsza tego typu inicjatywa. Mam nadzieję, że idąc za ciosem, powstaną makiety innych miast.

Animacja 3D

Ciekawym rozwiązaniem są animacje 5D, które trwają od kilku do kilkunastu minut. Są to animacje 3D, które ogląda się z użyciem okularów 3D. Jednak dodatkowo te animacje ogląda się w scenerii dopasowanej do pokazywanego filmu. Dochodzą do tego efekty specjalne jak powiew wiatru, ruch fotelem, na którym siedzisz lub użycie wody. Tak, można wyjść mokrym po takim przedstawieniu:)

Na filmie prezentuje fragment animacji 3D przejażdżką kolejką w różnych sceneriach. Do tego dorzucam poniżej dwa zdjęcia z tej przejażdżki.

Animacje 3D lodowa sceneria

Animacje 3D ognista sceneria

Na targach w takim klimacie nie miałem poczuć tych wrażeń. Jednak samo wytworzenie tej animacji i do niej dźwięku, daje piorunujące wrażenia. Teraz mogę potwierdzić, że obiekty potrafią wyjść z ekranu. Tak dobrze jest odwzorowana głębia obrazu 3D.

Ekipa tworząca taki film lub animację liczy 30-40 osób. Stworzenie 15 minutowej animacji 3D zajęło rok czasu. Mnóstwo pracy, ale efekt warty wysiłku. Gratuluję twórcom dobrze wykonanych filmów w technologii 3D.

Okulary 3D

Obraz 3D powstaje przez nałożenie dwóch takich samych obrazów, ale lekko przesuniętych względem siebie. To ma symulować działanie naszego wzroku. Mamy dwoje oczu i każde widzi swój obraz, który względem siebie jest trochę przesunięty.

Najprostszą i pierwszą techniką do symulacji obrazu 3D jest użycie dwóch kolorów. Klasyką jest kolor niebieski i czerwony. Do obejrzenia takiego obrazu używa się okularów z właściwymi kolorami. Jedno oko widzi obraz dla jednego koloru, a drugie dla drugiego. Są to okulary anaglifowe. Niskie są koszty produkcji takiego obrazu i okularów. Jednak obraz nie jest doskonały i powstają przebarwienia.

Okulary 3D pasywne

Dzisiaj w telewizorach lub w kinie wykorzystuje się technikę drgania obrazu. Nie używa się różnych kolorów, a tylko przesunięcie obrazu. Jednak trzeba zasymulować patrzenia raz jednym okiem, a raz drugim. Te szybkie drgania obrazu wykonuje za nas projektor lub okulary.

Mamy przez to podział okularów na aktywne i pasywne.

Okulary aktywne wywołują w sobie drgania. Zasilane są na baterie, którą się wymienia lub kablem USB można je podładować.

Okulary pasywne głównie używane w kinie. Drgania obrazu w takim przypadku wytworzone są w projektorze, a my zakładamy tylko okulary polaryzacyjne 3d.  Przez takie okulary widać dobrze obraz 3D pod każdym kątem.

Okulary polaryzacyjne 3D aktywne

Dzisiaj filmy 3D są w małej części w 3D lub jest to niepełny obraz 3D. Nagrywa się wybrane sceny w 3D, a reszta jest 2D, aby nie męczyć wzroku. Ewentualnie jest zachowana niewielka głębia, czyli małe przesunięcie obrazów względem siebie. Zobaczyłem pełen 20 minutowy film 3D. Przyznam szczerze, że tylko w pewnych sytuacjach odczułem, że jest głębia w obrazie. To potwierdza fakt, że w większości filmach wystarczy obraz nagrany zwykłymi technikami filmu 2D.

Wątpliwa jest  przyszłość tej technologii, ponieważ długie oglądanie obrazu 3D męczy wzrok.  Póki co, dzisiejsze techniki nadają się do pojedynczych filmów lub krótkich animacji. W pełni nie zastąpią obrazu 2D. Jednak nie wiadomo co będzie za kilka lat. Może ktoś odkryje nowy sposób symulacji głębi w obrazie, który nie męczy tak wzroku.

Dodam taką ciekawostkę. Są okulary z filtrem słonecznym, co pozwalają patrzeć na słońce. Dobre do robienia zdjęć, gdy się patrzy na słońce. Słońce przez te okulary wygląda tak jak podczas zaćmienia.

Są też okulary dyfrakcyjne, które rozczepiają światło na barwy tęczy. Idealne do oglądania miasta nocą rozświetlonego latarniami i neonami. Takie okulary nazywane są też firework (z angielskiego sztuczne ognie), bo dają fenomenalny efekt podczas oglądania fajerwerków. Już niedługo je sprawdzę na sylwestra:)

Gry 3D

Grałem wcześniej często, a teraz rzadko w gry komputerowe. Widziałem, ale nigdy nie grałem w gry na konsolach. Na targach mogłem zobaczyć i pograć w gry innego typu jakie znam.

Gry 3D na tablety

Gra na urządzenia dotykowe jak tablety. Zagrałem w grę, w której trzeba za pomocą ruchu swojej dłoni przesuwać klocki. Te klocki należy umieścić na skrzyniach, aby zdobyć punkt. W tego typu grze dobre jest to, że gramy przy jednym stole z żywym przeciwnikiem. Grałem na wersji wstępnej.

Gry 3D na konsole

Inna gra polega na nauce poprze ruch i zabawę. Na przykład jest pokazane na ekranie monitora klocki z działaniami matematycznymi. Na dole jest kilka klocków z różnymi liczbami. Należy za pomocą ruchu dłoni złapać za wybrany klocek i umieścić go w miejscu wyniku.

Jeśli wynik jest poprawny dostaje się punkty. Liczy się też czas umieszczenia właściwego klocka w miejscu wyniku. Moim zdaniem to świetne rozwiązanie połączenia zabawy, ruchu i edukacji. Pracują wtedy obie półkule mózgowe, więc szybciej i skuteczniej zapamiętuje się zdobytą wiedzę.


Jeśli podoba Ci się artykuł to kliknij poniżej przycisk „Lubię to!”.

Proszę, wpisz teraz poniżej komentarz dotyczący tego wpisy. Co sądzisz o tych technologiach 3D, które pokazałem w tej części reportażu? Jakie masz doświadczenie z ich korzystania?

Paweł Protaś podpis

Druga część reportażu: Technologia 3D – część 2

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blip
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Kciuk.pl
 • LinkedIn
 • Drukuj

Komentarze: 2

 1. Robert pisze:

  Dzięki za wyjaśnienie tematyki trójwymiarowej.
  Robert ostatnio opublikował..zarządzanie ruchem klientówMy Profile

 2. Marcin pisze:

  Fajne wprowadzenie. Czegoś takiego właśnie szukałem. Podstawy w każdej dziedzinie są najważniejsze.

Dodaj komentarz