Szkolenie „Jak założyć bloga?”

szkolenie-blogowanie

Po prawie rocznym korzystaniu z platformy blogowej zwanej WordPress pojawił się w mojej głowie pomysł na stworzenie szkolenia. Dostawałem maile z zapytaniami na temat korzystania z WordPressa. Pojawiła się też propozycja, abym pokazał od początku do końca jak zrobić bloga na WordPressie. Od tamtego momentu zacząłem zapisywać swoje pomysły w kierunku stworzenia takiego szkolenia.

Skąd wziął się pomysł na to szkolenie?

W listopadzie 2011 roku chciałem założyć bloga. Miałem różne zainteresowania. Jednak trzeba było od czegoś zacząć konkretnego. Zdecydowałem się prezentować możliwości i obsługę narzędzi internetowych, z których zacząłem korzystać do budowy swojego biznesu w Internecie.

7 lat wcześniej zrobiłem stronę internetową na pracę inżynierską. Potem nie miałem styczność z robieniem stron WWW. Słyszałem o aplikacjach CMS, które ułatwiają zarządzanie treścią strony internetowej. Jeszcze z takiej aplikacji nie korzystałem. Jednak wtedy chciałem stworzyć bloga, a następnie prowadzić za pomocą CMS.

Szukałem w Internecie opinii na temat CMS-ów. Znalazłem kilka, o których najczęściej mówią ludzie. Najwięcej materiałów i pozytywnych opinii znalazłem o WordPressie. Zasięgnąłem informacji z kilku darmowych lekcji video jak korzystać z WordPressa. Postanowiłem zrobić bloga opartego na tej platformie blogowej.

To początek mojej przygody z blogowaniem. Pomysł na szkolenie przyszedł później tak jak napisałem na wstępie tego artykułu.

Po co to szkolenie?

Jakie było moje zaskoczenie, że jednak tak łatwo i szybko nie przyszło mi zrobienie mojego bloga. Jak na informatyka, który już ma pojęcie o programowaniu, nie było to takie przyjemne zadanie jak mi się wydawało. Doprowadzenie mojego bloga do stanu, jaki spełniłby moje oczekiwania, kosztowało mnie tydzień intensywnej kilkugodzinnej pracy każdego dnia.

Podczas tworzenia bloga napotkałem wiele przeszkód, z którymi musiałem sam sobie poradzić. Na część moich problemów i pytań znalazłem odpowiedzi w Internecie. Jednak kosztowało mnie to sporo czasu, aby te odpowiedzi znaleźć. Z pozostałymi przeszkodami poradziłem sobie na zasadzie prób i błędów. Trzeba sporo cierpliwości i poświęcenia czasu, aby przejść kolejne przeszkody i ostatecznie osiągnąć zamierzony cel.

Postanowiłem stworzyć to szkolenie, bo chcę abyś Ty założył bloga w bardziej komfortowy sposób niż ja. Bez tych problemów jakie ja napotkałem. A nawet jeśli jakieś przeszkody się pojawią, to…

Czytaj dalej ten artykuł, a dowiesz się jak kończy się poprzednie zdanie.

Wspomniałem Ci o mojej historii, ponieważ ma to związek ze stworzeniem szkolenia, o którym zaraz Ci powiem.

Co wyjątkowego jest w tym szkoleniu?

Już miałem w planach zrobienie szkolenia i spisywałem pomysły jakie mi przyszły do głowy. Wiedziałem też, że to szkolenie musi być inne niż wszystkie. Pomyślałem tak: „Skoro uruchomienie mojego bloga kosztowało mnie tak dużo wysiłku i czasu, to jak sobie poradzi osoba, która nigdy nie zajmowała się sprawami technicznymi i informatycznymi?” Na to pytanie odpowiedź była tylko jedna. Muszę omówić temat całkowicie od podstaw prostym i zrozumiałym językiem.

Jednak też wiedziałem, że nie do każdego dotrę z moim przekazem. Dlatego potrzebowałem informacji zwrotnej, czy treść którą przekazuję jest zrozumiała. Jeszcze był drugi problem do rozwiązania.

Każdy podczas szkolenie internetowego działa sam po zapoznaniu się z materiałami ze szkolenia. Nie każdy przechodzi do końca całe szkolenie. Jednak ten problem zostawiłem do rozwiązania na później. Mam pewne pomysły, ale wymagają sporo czasu na ich wdrożenie. Najpierw chciałem zająć się ważniejszą sprawą.

Tak jak już wiesz każdy w trakcie szkolenia napotka problemy z wykonaniem kolejnych zadań. Jedna osoba poradzi sobie z tym szybko sama lub znajdzie odpowiedzi od innych osób, np. w Internecie. Jednak to już wymaga poświęcenia dodatkowego czasu. Gorzej jest jak tej odpowiedzi nie możesz znaleźć. Może pojawić się na Twojej drodze do celu taka ściana, której nie uda Ci się przebić, ani obejść.

W takim momencie podejrzewam, że zostawisz to szkolenie i nie ukończysz dzieła, które zacząłeś. Wielka szkoda, ponieważ to już kosztowało Cię wysiłek i Twój czas, którego nikt Ci nie zwróci. Moim zdaniem to jest największy ból każdej inicjatywy. Zacząć i nie skończyć. Pojawia się pierwszy duży problem i człowiek się poddaje.

Znalazłem rozwiązanie na to niepożądaną przypadłość. W każdej chwili mojego szkolenie będziesz mógł zadać mi pytanie, na które z chęcią odpowiem. Gdy tylko napotkasz ścianę, to razem ją rozbijemy lub znajdziemy jej obejście. W ten sposób Twoje szanse na osiągnięcie celu jakim jest założenie i prowadzeniem bloga rosną.

A teraz przejdę do konkretów, czyli jak wygląda szkolenie i co w nim znajdziesz interesującego dla siebie.

Dla kogo jest to szkolenie?

Najpierw zaznaczę dla kogo to szkolenie idealnie jest dopasowane. Jeśli odpowiesz twierdząco na 3 poniższe zdania, to te szkolenie w 100% jest dla Ciebie .

 1. Nigdy nie zrobiłem strony internetowej.
 2. Chcę założyć bloga w prosty i szybki sposób bez znajomości programowania.
 3. Jestem gotowy zainwestować swój czas i pieniądze, aby rozwijać swojego bloga.

Jeśli nie jesteś osobą początkującą i może już masz swojego bloga, to też możesz znaleźć coś dla siebie w tym szkoleniu. Na koniec szkolenia będę mówił i pokazywał bardziej zaawansowane działania na blogu. Możliwe, że wyłapiesz dla siebie coś, co warto wdrożyć na Twoim blogu.

Jak wygląda to szkolenie?

To szkolenie nazwałem „Jak założyć bloga?”. Wiem, że to nic oryginalnego. Chciałem, aby każdy od razu wiedział po nazwie o czym jest to szkolenie. Skoncentrowałem się na treści szkolenia, a nie na jego nazwie i wyglądzie. Dlatego wybacz mi niedociągnięcia. Popracuję nad tym jak ukończę zaplanowaną treść.

Już teraz ujawniam, że to szkolenie będę rozwijał dynamicznie. Nie chcę tylko je zrobić i o nim zapomnieć, lecz aby ono żyło. Jednak to jest uzależnione od Ciebie i każdego kursanta mojego szkolenia. Już wcześniej trochę poruszyłem tą kwestię, lecz w dalszej części tego artykułu rozwinę ten temat.

jak stworzyć blog

To szkolenie składa się z trzech modułów. Treść szkolenia jest przekazana za pomocą video. Całe szkolenie to kilkadziesiąt filmów. Każdy trwa w granicach od 5 do 20 minut. Starałem się kondensować wiedzę. Jednak czasem było tak dużo istotnych spraw, o których chciałem Ci powiedzieć, że filmy wychodziły dłuższe niż zamierzałem. Najdłuższe filmy pokazują działania praktyczne. Mam nadzieję, że obejrzysz je do końca i skorzystasz z mojej wiedzy.

Pierwszy moduł jest przeznaczony dla osób, które jeszcze nie mają bloga. Omawiam w nim wszystkie niezbędne kroki do założenia bloga. Starałem się przedstawić to za pomocą prostego języka, aby kompletnie „zielona” osoba zrozumiała sprawy techniczne związane z uruchomieniem strony internetowej.

jak zrobić bloga

Drugi moduł porusza kwestie prowadzenia bloga. Jak już masz bloga, to przyszła pora, aby zająć się treścią na bloga i jego wyglądem. Jednak do tego trzeba się dobrze przygotować, aby przyniosło to Ci wymierne korzyści. To będzie dobry czas, aby bawić się i eksperymentować na swoim blogu testowym. To pozwoli Ci na spokojnie oswoić się z zarządzaniem swoim blogiem. Kiedy już wystartujesz oficjalnie ze swoim blogiem, to już będziesz sprawnie poruszał się po panelu administracyjnym.

Trzeci moduł to zadania praktyczne na rozbudowę Twojego bloga. Zobaczysz jak poszerzam funkcjonalność WordPressa za pomocą wtyczek. Wszystkie zadania, które wymagają działań na plikach i kodzie strony internetowej przeniosłem do tego ostatniego modułu. Chcę, abyś dwa pierwsze moduły przeszedł bez wchodzenia w zaawansowane działania. Po tych dwóch modułach będziesz gotowy, aby przejść na wyższy poziom wtajemniczenia dla blogera na WordPressie.

Film promujący szkolenie Jak założyć bloga

Czy mam wpływ na treść tego szkolenie?

TAK, masz wpływ.

Teraz wrócę do sprawy pytań do mnie i rozwoju tego szkolenia. Pod każdym filmem możesz wpisać komentarz. Wpisz tam swoje uwagi na temat aktualnego filmu lub całego szkolenia. Zadaj mi pytania związane z tematyką tego szkolenia. Jestem otwarty na propozycje rozwoju tego szkolenia. Rozumiem, że nie zawsze chcesz pisać do mnie w komentarzu, więc napisz do mnie maila. Dane kontaktowe do mnie umieściłem w stopce strony szkolenia.

Strona do zapisu na szkolenie „Jak założyć bloga?”:

http://jak-zalozyc-bloga.pl

Uwaga! Zapisy na szkolenie zostały zakończone.

Jestem świadomy, że w trakcie czytania tego artykułu nie zrozumiałeś wszystkich pojęć. Wyjaśniam je w trakcie szkolenie, więc poradzisz sobie z przejściem kolejnych kroków. A zawsze możesz mnie spytać o nie do końca jasne dla Ciebie kwestie. Pamiętaj, że nie ma głupich pytań, więc pytaj mnie śmiało o wszystko w temacie tego szkolenia.

Wyceniłem to szkolenie na 97 zł. Jednak przez czas kiedy jeszcze tworzę to szkolenie, udostępniam je za darmo. Jeśli postanowisz teraz z niego skorzystać, to mam dla Ciebie zaplanowane bonusy. Dowiesz się o nich w trakcie szkolenia, bo są one uzależnione od Ciebie i każdego kursanta. Liczę na Twoją opinię na temat mojego szkolenia.

Napisz mi w komentarzu poniżej tego artykułu, na szkoleniu pod video lub drogą mailową jakie masz potrzeby związane z prowadzeniem bloga?


Jeśli podoba Ci się artykuł to kliknij poniżej przycisk „Lubię to!”.

Paweł Protaś podpis

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blip
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Kciuk.pl
 • LinkedIn
 • Drukuj

Komentarze: 40

 1. Ziemowit pisze:

  Sam kiedyś zleciłem postawienie bloga profesjonalnej firmie. Zapłaciłem za stronę około 2500zł. Strona była gotowa po ponad miesiącu. Mocno zacząłem wdrażać się w świat blogowania. Później postanowiłem sam uruchomić taką stronę. WordPress potrafi mocno zirytować jak nie znamy podstaw funkcjonowania. Po wielu próbach strona została zakończona. Kosztowało mnie to około 250 zł z czego połowa to wykupienie profesjonalnych skórek. Nie wspomnę o czasie i nerwach które straciłem po drodze. Taki kurs może być zbawienny dla początkujących blogerów. Bardzo fajny pomysł:)

  Pozdrawiam.
  Ziemowit ostatnio opublikował..Aż się micha cieszy :D My Profile

 2. Marcin pisze:

  Intrygujący wpis :) . Wielkie dzięki ze dzielisz się swoją wiedzą.
  Marcin ostatnio opublikował..Jak uzyskać pożyczkę chwilówkę?My Profile

 3. SiteUser pisze:

  Świetny pomysł, szczególnie dla osób początkujących, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z blogowaniem. Niestety obecnie mogą być one skazane tylko na darmowe platformy, co nie zawsze odpowiada użytkownikom i szukają bardziej zaawansowanych rozwiązań, oferujących pełną możliwość personalizacji. Pozdrawiam.
  SiteUser ostatnio opublikował..Przepływomierze w maszynach rozlewniczychMy Profile

 4. Zakochany pisze:

  Świetny pomysł, sam pamiętam jak rozpoczynałem swoją przygodę z wordpressen. Największym problemem nie był brak informacji, ale to, że były rozproszone. Dzięki takiemu szkoleniu podstawy będą w jednym miejscu. Poza tym zawsze lepiej jest jak tego typu materiały przygotowuje osoba, ze sporym doświadczeniem.

 5. Jola pisze:

  Cudowny artykuł :) nie będę ukrywał ze przez przeczytaniem i oglądanie-ciem fil-mika byłem zielony ;)

 6. Kinga pisze:

  Codziennie zakładam minimum 1 bloga ale Mi bardzo pomogłeś bo o kilku rzeczach nie wiedziałem.
  Kinga ostatnio opublikował..Gdzie otrzymasz najtańszy kredyt gotówkowy?My Profile

 7. Wojtek pisze:

  Świetny pomysł – z pewnością znajdziesz wielu odbiorców. Sam chętnie się do takiej grupy zaliczę. Bloguję od lat, ale z WordPressem to tak o tyle, o ile. Troszeczkę. Moje kilka blogów urosło jednak do tego stopnia, ze zacząłem robić porządki. Co nieważne, to wyrzucam, co można to łączę. Przychodzi powoli czas na konkretną stronę i raczej kiepskim pomysłem byłoby wybranie bezpłatnej platformy (tym bardziej, ze blogi zarabiają). Chętnie skorzystam z takiego kursu.
  Wojtek ostatnio opublikował..Co to jest RRSO! „Definicje tworzą” sami pożyczkobiorcy!My Profile

 8. Andrzej pisze:

  Po podstawach przyjdzie czas na omówienie wtyczek i skórek – niektóre mają ciekawe możliwości, o ile się wie jak ich użyć.
  Andrzej ostatnio opublikował..3DMy Profile

 9. Olek pisze:

  Niesamowite ile można informacji zebrać w jednym miejscu.
  Wordpress jest wspaniały i bardzo elastyczny.
  Jeżeli zna się tricki i sposoby oraz co ważniejsze – możliwości,
  wszystko wychodzi ładnie i szybko.
  Dzięki Twoim artykułom początkujący i zaawansowany bloger ma wszystko w jednym miejscu.
  Gratuluję pomysłu i dziękuję za pomoc.
  Olek ostatnio opublikował..Odzyskiwanie energii elektrycznejMy Profile

 10. Hektor pisze:

  Rewelacyjny artykuł. Niezwykle pomocny dla osób które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z blogiem, a chcą żeby ich strona wyglądała profesjonalnie i była dostępna dla wszystkich. Pozdrawiam.
  Hektor ostatnio opublikował..S-x10590My Profile

 11. Piotr Pundyk pisze:

  bardzo wiele osób na początku swojej drogi ma problemy z założeniem bloga, z hostingiem, DNSami i samym WordPressem. Wiem to z własnego doświadczenia i chociaż teraz mam już wystarczającą wiedze aby pomagać innym, to często sam szukam odpowiedzi w necie. Jestem pewny, że twój kurs pomoże niejednej osobie i chwała Ci za to, że udostępniasz go teraz za darmo.
  Piotr Pundyk ostatnio opublikował..Jak Założyć FanPage Na FacebookMy Profile

 12. Eryk pisze:

  Jak przypomnę sobie moje początki to od razu mi się ciśnienie podnosi:-)
  Przetrzepałem cały internet i nawet najbardziej jasno opisane metody zakładania wordpressa na własnym hostingu były dla mnie nie do przejścia. Byłem kompletnym laikiem i zawsze wychodziło coś nie tak, a jak pisałem na forach to nie zawsze doczekałem sie odpowiedzi, a jak już ktoś odpisał to i tak do końca nie wiedziałem o co chodzi. Dla osób, które siedzą w temacie może się to wydawać smieszne, ale wiele osób ma nawet problemy z założeniem poczty elektronicznej i szukają info w sieci.

  Uważam, że taki kompletny kurs dla początkujących znajdzie wielu chetnych i zainteresowanych tematem.

  Gratuluję inicjatywy:-)
  Eryk ostatnio opublikował..Moje działania w ciągu ostatnich trzech miesięcyMy Profile

 13. Anna pisze:

  Dziękuję Ci Pawle, za cenne wskazówki, za rzeczową i konkretną wiedzę jaką przekazujesz. Moje tempo pracy z braku czasu bardzo spowolniało, ale mam nadzieję na nadrobienie tego.

 14. michal pisze:

  Do niedawna nie miałem bladego pojęcia o tym, jaką moc może mieć „zwykły” blog. Coraz poważniej przymierzam się do tematu prowadzenia bloga przez wielkie „B”, więc im więcej takich inicjatyw jak ta, tym lepiej!
  michal ostatnio opublikował..Elektroniczna pamiątka Pierwszej Komunii świętejMy Profile

 15. Kasia pisze:

  Przydatna sprawa dla kogoś kto nie zna się na informatyce ;)
  Kasia ostatnio opublikował..Jak pielęgnować i dbać o trudne do ułożenia włosyMy Profile

 16. Bartek pisze:

  Super pomysł, wiele nowych wiadomości wyniosłem z tego artykułu, dzięki :)
  Bartek ostatnio opublikował..Remont kuchni Cię czeka?My Profile

 17. Dawid pisze:

  Super poradnik, Paweł. Dzięki Twoim wskazówkom założyłem bloga w jeden wieczór i wreszcie mogę się dzielić z innymi relacjami z moich wypraw.
  Dawid ostatnio opublikował..Puszcza Bolimowska – majówka 2013 – dzień drugiMy Profile

 18. Bardzo cenna inicjatywa. Gdy uruchamiałem swojego bloga, korzystałem z Twojego szkolenia w Akademii Nowoczesnego Marketingu. Wskazówki jakie uzyskałem były bezcenne. Na pewno warto skorzystać z kursu i otrzymać wszystko podane na tacy niż błądzić po omacku i niepotrzebnie tracić czas.

 19. Sylwia pisze:

  Zdecydowanie dobry pomysł, już wielokrotnie tłumaczyłam chcącym rozpocząć blogowanie: jak używać WordPressa. W zasadzie samo jego podstawowe używanie jest całkiem proste ale problemy zaczynają się na poziomie : hosting, parkowanie domeny, wgrywanie mediów, zmiany w ustawieniach. Kurs pewnie rozwiąże wiele problemów początkujących użytkowników.
  Sylwia ostatnio opublikował..How much money is enough for you?My Profile

 20. Bardzo dobre szkolenie! Polecam wszystkim zainteresowanym, którzy chcieliby założyć bloga. Treść szkolenia jest niezwykle jasna i przystępna dla każdego. Zawarte w nim wskazówki krok po kroku, wyjaśniają oraz wskazują na najważniejsze aspekty związane z prowadzeniem bloga, jak i funkcjonowaniem WordPress-a. Dzięki rzetelnie i sumiennie przygotowanemu szkoleniu, zdobyłem wiedzę oraz narzędzia, umożliwiające mi prowadzenie własnego bloga.
  Pozdrawiam Autora :)

  • Dziękuję Pawle za miłe słowo. Dodały mi dodatkowej energii do działania. Dzięki temu wiem, że to co robię jest pomocne i dlatego z chęcią dzielę się wiedzą.

   Cieszę się, że wystartowałeś z blogiem. Ładnie wizualnie wygląda Twój motyw na blogu. Na dole w stopce jest link do YouTuba, ale nie prowadzi on do Twojego kanału.
   Pozdrawiam

 21. barbara pisze:

  hm, ja korzystałam z dość przystepnego tutoriala, gdybym wczęsniej znalazła ten kurs, pewnie skorzystałabym z niego, fajnie, że takie kursy powstają, świat internetu przestaje być tak mało zrozumiały i dostepny, nikt już raczej nie zawoła 2500 za bloga ;)
  barbara ostatnio opublikował..Wiele twarzy nawigacjiMy Profile

  • Dzięki Barbaro za Twoją opinię. Firmy tworzące strony dla innych firm z pewnością zawołają kilka tysięcy złotych, ale za bloga z pewnością już nie. Takie narzędzia jak WordPress pozwalają dość łatwo i szybko prowadzić samemu bloga i są to małe koszta za stworzenie i utrzymanie strony.

 22. Xelibri pisze:

  Pomysł na szkolenie dobry, tylko na pewno nie innowacyjny, ale zobaczymy.

 23. Marek pisze:

  WordPress mimo, że jest systemem dość prostym to mimo wszystko może dla laika być sporym problemem. Joomla jest w każdym razie o wiel bardziej skomplikowana na przykład.

 24. Sylwek Nalepa pisze:

  Bardzo dobry kurs przedstawiony w bardzo szczegółowy sposób wręcz krok po kroku. Naprawdę nawet dla kogoś kto nie miał nigdy do czynienia z budową bloga albo w ogóle się na tym nie zna tu znajdzie wszystko co potrzeba. Sam wracam do tego kursu jak mam jakieś wątpliwości.
  pozdrawiam
  Sylwek
  Sylwek Nalepa ostatnio opublikował..Maskowanie oraz skracanie linków – jak to zrobić?My Profile

 25. bajarka pisze:

  Zamieściłeś, jasne konkretne wskazówki. Mam nadzieję,że ja blogowy laik założę go bez problemów.

 26. Żaneta pisze:

  Sam WordPress nie jest jakiś trudny w instalacji, wiele hostingów oferuje jego zainstalowanie jednym kliknięciem ale pamiętajmy że to nie wszystko, trzeba jeszcze poinstalować wiele potrzebnych wtyczek, a tu dla osoby początkującej mogą się już pojawić problemy.
  Żaneta ostatnio opublikował..Zapytania do BIK przy kredytach bankowych.My Profile

 27. Monika pisze:

  Przyznam się szczerze, iż artykułów dotyczących zakładania blogów czytałam mnóstwo ale kiedy trafiłam na Twój to znacznie bardziej trafiła do mnie jego treść.

 28. Aureliusz pisze:

  I ja również codziennie klepię strony, ale zawsze się czegoś dowiem.

 29. Jowita pisze:

  Czy nadal prowadzisz to szkolenie?

Dodaj komentarz