Przegląd aplikacji webowych

Chmura obliczeniowa

Aplikacje webowe to dzisiaj codzienność. Nie tylko w kontekście rozwiązań biznesowych, ale również jako usługa dla użytkowników indywidualnych. Coraz większa konkurencja sprawia, że dostępne w sieci programy są stosunkowo niedrogie, a często zupełnie darmowe.

Co to jest cloud computing?

Cloud computing, czyli przetwarzanie w chmurze obliczeniowej, to technologia umożliwiająca gromadzenie danych w przestrzeni wirtualnej na zlokalizowanych poza firmą zabezpieczonych serwerach, nad którymi nadzór sprawuje zewnętrzny (wobec właściciela danych) podmiot. Wprowadzenie modelu cloud umożliwia firmie zastosowanie oszczędności, przez zniwelowanie kosztów  związanych z utrzymaniem własnej infrastruktury IT.

Użytkownicy  zyskują  dostęp do zaawansowanych programów z poziomu przeglądarki internetowej bez konieczności instalacji oprogramowania. Mają także możliwość wglądu  do gromadzonych plików z każdego urządzenia łączącego się z Internetem. Tym samym uniezależniając funkcjonowania plików od fizycznie rozumianego sprzętu, np. komputera biurowego. W ten sposób użytkujący oprogramowanie są zabezpieczeni przed zdarzeniami losowymi, takimi jak: kradzież, awaria urządzenia lub skutkami nieregularnego tworzenia kopii zapasowych.

Cloud computing stwarza wiele możliwości w zakresie stosowanych rozwiązań – od dzierżawy całej infrastruktury informatycznej po dystrybucję jedynie konkretnych funkcjonalności. Ten ostatni model jest najpopularniejszy wśród biznesowych użytkowników aplikacji. Głównie ze względu na koszty.

Software as a Service to udostępnianie oprogramowania jako usługi. Usługodawca oferuje oprogramowanie, przy czym techniczna strona wdrożenia, obsługi i utrzymania systemu leży w całości po stronie usługodawcy. Odbiorcy (firmy, a także użytkownicy indywidualni) korzystają z aplikacji bez konieczności instalacji oprogramowania, utrzymania powierzchni serwerowej i konserwacji sprzętu.

Model SaaS przekształca podejście do oprogramowania w biznesie, oferując nawet niewielkim podmiotom zaawansowane technologicznie narzędzia, dostępne do tej pory tylko przedsiębiorstwom dysponującym rozbudowaną infrastrukturą IT. Również użytkownicy indywidualni mogą w ten sposób wykupić dostęp do interesujących aplikacji, oferowanych najczęściej w niewielkim miesięcznym abonamencie.

Praktyczny wymiar aplikacji

Największą grupę aplikacji stanowią programy użytkowe różnego przeznaczenia. Stosunkowo duży wybór widoczny jest w kategorii aplikacji biurowych. Z reguły oferujących uproszczone funkcjonalności znane z pakietu Microsoft Office. Wystarczają jednak do stworzenia dokumentu tekstowego, arkusza kalkulacyjnego lub prostej prezentacji.

Aplikacja „Interaktywny dokument”, która jest częścią pakietu naserwerze.pl. Pozwala utworzyć plik tekstowy bez potrzeby korzystania z programu oferowanego w licencji. Cały proces odbywa się przez przeglądarkę internetową. Program jest również w pełni funkcjonalny na platformach mobilnych.

Aplikacja „Budżet domowy” to proste narzędzie do zarządzania finansami w gospodarstwie domowym. Program umożliwia tworzenie arkuszy przychodów i wydatków, a także planowanie oszczędności i uwzględnianie przyszłych, większych wydatków, np. na wakacje. Program pozwala również ściągać wyciągi bankowe i automatycznie tworzyć na ich podstawie wykresy. Przy zgromadzeniu większych ich ilości generuje zestawienia i statystyki.

Rozpisanie budżetu domowego na poszczególne części

Rozwiązania dla studentów

Dość popularne są aplikacje umożliwiające przeprowadzenie badań ankietowych, jak na przykład:

Cieszą się one wzięciem, szczególnie wśród studentów tworzących prace dyplomowe.  Programy tego rodzaju w zależności od usługodawcy pozwalają koordynować cały proces przeprowadzania badań. Od projektowania, przez bezpośrednie tworzenie, aż po generowanie podsumowań i statystyk. Niektóre  z aplikacji oferują również możliwość personalizacji wzoru dokumentu i tryb anonimowego wypełniania formularza. Systemy, w swojej podstawowej wersji są zazwyczaj bezpłatne, a po dokonaniu dodatkowej opłaty możliwy jest dostęp do kolejnych zaawansowanych funkcji.

Przykładowe tworzenie pytania do ankiety

Uproszczony dostęp do danych

W Internecie funkcjonują również aplikacje usprawniające komunikację i praktyczny dostęp do danych. Przykładem takiego oprogramowania jest E-dysk, który pozwala przechowywać informacje w chmurze. Tym samym zapewnia dostęp do własnych dokumentów z każdego miejsca łączącego się z Internetem.

Wirtualny dysk to dobra alternatywa dla urządzeń przenośnych i wymiany danych przy użyciu poczty e-mail. Internauci nie muszą martwić się o bezpieczeństwo, jako że przesyłanie i gromadzenie danych odbywa się zazwyczaj z wykorzystaniem odpowiednich mechanizmów szyfrujących, zwłaszcza w kontekście rozwiązań dla biznesu. Przykładowo, oprogramowanie do współdzielenia i synchronizacji plików Storeq zapewnia dodatkowo automatyczny backup nawet aktualnie używanych plików i spełnia wymogi europejskiej dyrektywy ochrony danych oraz HIPAA.

HIPAA (The Health Insurance Portability and Accountability Act) to dyrektywa z 1996 roku, wydana przez Kongres Stanów Zjednoczonych, nakładająca na usługodawcę zastosowanie zaawansowanych technologicznie rozwiązań w zakresie ochrony danych przechowywanych przez podmioty związane z sektorem medycznym. Zabezpieczenie danych w tym sektorze jest szczególnie istotne ze względu na gromadzenie tzw. danych wrażliwych (informacji na temat stanu zdrowia, szczegółowych danych administracyjnych). Oprogramowanie, które spełnia wymogi HIPAA w zakresie zabezpieczeń, jest uznawane za całkowicie zaufane w przechowywaniu informacji każdego rodzaju.

Systemy biznesowe są zazwyczaj rozbudowane o dodatkowe funkcjonalności, takie jak raportowanie, statystyki czy nadawanie uprawnień użytkownikom. Aplikacje udostępniane są w modelu Saas, a więc są stosunkowo niedrogie. Dzięki temu skorzystać z nich mogą również grupy użytkowników, którzy chcą współdzielić pliki prywatnie w celach użytkowych, z wykorzystaniem wyższego standardu bezpieczeństwa i większej dostępnej pojemności.

Współdzielenie plików w systemie Storeq

W biznesie i w domu

Aplikacje dla firm to osobna kwestia. Cloud computing oferuje narzędzia dostosowane do wymagań przedsiębiorstwa w zależności od jego wielkości i zapotrzebowania na moc obliczeniową. Uniwersalność i elastyczność rozwiązań sprawia, że do firmy można wdrożyć zarówno proste aplikacje do tworzenia dokumentów jak i skomplikowane systemy do zarządzania, np. sklepem internetowym.

Rosnąca popularność usług chmurowych w biznesie przełoży się stopniowo na Internet jako taki, i jest bardzo prawdopodobne, że już za kilka lat cloud computing zmieni podejście do oprogramowania również w kontekście indywidualnych użytkowników sieci.


Jeśli podoba Ci się artykuł to kliknij poniżej przycisk „Lubię to!”.

Wpisz poniżej swój komentarz dotyczący tego wpisu. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne lub masz dodatkowe pytania, to wpisz je poniżej. Odpowiedz proszę na pytanie: Z jakich aplikacji webowych korzystasz i jaka jest Twoja opinia na ich temat?

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blip
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Kciuk.pl
 • LinkedIn
 • Drukuj

Komentarze: 4

 1. Mirek pisze:

  tak naprawde to sie to skonczy chmura ale popromienna. zlodziejowanie danych ruszylo juz dawno pelna para a przecietny kowalski wali w te chmure swoje bezcenne foty + info kiedy jedzie na holideja + ze nikogo nie ma w domu a potem placz ze z chmury wycieklo cosik i ktos mu chate oskubal do czysta ;) oj bedzie placz i zgrzytanie zebow z tej latwizny dla mass : )

 2. Jakoś do tej pory nie interesowałem się tym całym cloud computingiem. Myślałem, że to nie dla mnie, ale właśnie przyszło mi do głowy kilka sposobów jak to mogę wdrożyć u siebie. Nie wiem, czy to zrobię, bo to na razie pomysły do przemyślenia, ale w każdym razie dzięki za ten artykuł. Na wszelki wypadek dodam sobie go do folderu „Do zrobienia” w Zakładkach :)
  Michał Krawczykowski ostatnio opublikował..Kreatory stron www – listaMy Profile

 3. Cloud computing to rewelacyjny wynalazek. Owszem zawsze znajdzie się jakaś grupa malkontentów, którzy będą szukać dziury w całym. I ja znajdą! Bo przecież nie ma systemów, nie ma rozwiązań idealnych.
  Zamiast narzekać dobrze byłoby jednak zastanowić się co nam tak naprawdę dała ta „chmura”? Ano dała nam rzeczywiście ogromne możliwości na czele z tą, że nie musimy być zawsze przy swoim kompie, żeby obsługiwać swoje aplikacje. To jest swego rodzaju przełom w technologiach internetowych.
  Piotrek – tablet kiano ostatnio opublikował..Kabel DVI -> HDMIMy Profile

 4. Szymon pisze:

  Przydałoby się ciut rozwinąć artykuł w kontekście cloud computingu i wycieków z iCloud w ostatnim czasie. Bardzo modny temat :)
  Szymon ostatnio opublikował..Multiscreening: Smartfon jak telewizor. Telewizor jak smartfonMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Czemu służy to pytanie?