Domena – część 1

domena

W tym tekście znajdziesz odpowiedzi na pytania:

 • Co to jest domena?
 • Co kryje się pod nazwą domeny?
 • Jakie są typy domen?
 • Kiedy warto skorzystać z darmowej domeny?
 • Jaką nazwę wybrać dla domeny?
 • Jakie korzyści zyskasz dzięki własnej domenie?
 • Gdzie możesz zarejestrować domenę?

Ale to jeszcze nie koniec. Dalej znajdziesz film, z którego dowiesz się jak zarejestrować domenę.

1.Co to jest domena?

Domena są to słowa, które wpisujesz w pasku adresu przeglądarki internetowej, aby zobaczyć konkretną stronę internetową. Nazwa domeny jest niepowtarzalna w całej sieci Internet. Dzięki temu jednoznacznie możesz odwołać się do danego zasobu w Internecie. Nie przez przypadek napisałem zasobu, zamiast strony internetowej. Już wyjaśniam, o co chodzi.strona www

Przykłady wykorzystania domeny

W Internecie oprócz stron internetowych mamy inne obiekty i usługi. Za pomocą wpisanych wyrazów, które składają się na nazwę domeny, możesz odwołać się również do:

1. Konkretnego obrazka, nagrania video lub dźwięku umieszczonego w sieci.

W takim wypadku w adresie przeglądarki internetowej wpisujesz pełną ścieżkę dostępu do tego pliku. Przykładowo wygląda on tak:

http://www.pawelprotas.pl/obrazki/komputer.jpg

http://www.pawelprotas.pl – to jest nazwa domeny

obrazki – to nazwa katalogu na serwerze, gdzie znajduje się dana strona www

komputer.jpg – to nazwa pliku z obrazkiem w formacie JPG  (dlatego ma końcówkę .jpg – takie końcówki kilkuznakowe po kropce zwane rozszerzeniem pliku zawsze wpisuj, bo pliki mają różne formaty i rozszerzenia i stanowi to istotną różnicę dla komputera).

Z tego adresu wynika, że obrazek o nazwie pliku komputer.jpg znajduje się w katalogu o nazwie obrazki na serwerze kryjącym się pod nazwą domeny http://www.pawelprotas.pl

2. Adresu skrzynki pocztowej, zwanej inaczej e-mail.

Taka przykładowa nazwa domeny wygląda tak:

kontakt@gmail.com

kontakt – to nazwa konta pocztowego, lub inaczej nazwa użytkownika jaką wpisujesz, aby zalogować się do skrzynki pocztowej. Taka nazwa jest unikalna dla danej domeny pocztowej.

gmail.com – nazwa domeny poczty, pod którą kryje się serwer pocztowy w sieci. Taki serwer wyłącznie obsługuje wysyłanie i odbieranie wiadomości pocztowych w sieci.

znak @ - służy oddzieleniu nazwy użytkownika od nazwy domeny serwera pocztowego.

3. Konkretnego pliku przez ścieżkę dostępu do danego pliku umieszczonego na serwerze poprzez protokół do przesyłania plików zwanym w skrócie FTP.

O tym zagadnieniu powiem więcej przy wpisie o hostingu www.

2.Co kryje się pod nazwą domeny? 

Pod nazwą domeny, która jest dla nas zrozumiała, kryje się konkretny komputer o wielkiej mocy obliczeniowej i dużej przestrzeni dyskowej zwanym serwerem. Taki serwer zawsze jest podłączony do sieci Internet, więc każdy w dowolnej chwili może się z takim komputerem połączyć. Dzięki temu Twoja strona www jest zawsze widoczna dla każdej osoby z dowolnego miejsca na świecie, gdzie jest podłączenie do Internetu. Twoja strona internetowa i inne pliki, które na tym serwerze przechowujesz zajmują tylko pewną niewielką część tej całej powierzchni dyskowej.

Wszystkie urządzenia podłączone do sieci lokalnej, bądź globalnej jak Internet mają swój adres IP (skrót z angielskiego Internet Protocol), który składa się z 4 grup cyfr oddzielonych kropkami.  Czy łatwo Ci zapamiętać i wygodnie wpisać coś takiego 214.145.23.78?

Sądzę, że odpowiedziałeś NIE.

Na szczęście wprowadzono adresowanie w postaci zrozumiałych i łatwych do zapamiętania nazw zwanych właśnie domeną.

technologie internetowe

Dla komputera zrozumiałe są adresy w postaci cyfr, a dla nas ludzi w postacinazw. Dzięki wprowadzeniu do sieci serwerów DNS (skrót z angielskiego Domain Name System – system nazw domenowych) możemy teraz cieszyć się wpisywaniem adresów stron www w postaci wyrazów, a nie cyferek. Takie serwery zajmują się wyłącznie zamianą nazwy domenowej wpisanej przez Ciebie w przeglądarce internetowej na adres IP w postaci cyferek. Dzięki temu komputer wie, jaką chcesz otworzyć teraz stronę internetową.

3.Jakie są typy domen?

Domena składa się z Twojej nazwy oraz rozszerzenia podobnie jak w nazwie pliku. Jest wiele takich końcówek do dyspozycji. W większości przypadków nie ma ograniczenia w używaniu rozszerzeń. Jednak przyjęły się pewne standardy. Istnieje podział domen według takich końcówek na 2 główne grupy: globalne i narodowe. Są od tego jeszcze domeny pochodne.

Domeny globalne

W ramach tej grupy dostępne są następujące rozszerzenia:

 • .com (firmy)
 • .net (podmioty związane z siecią Internet)
 • .org (organizacje i stowarzyszenia)
 • .info (serwisy informacyjne)
 • .mobi (strony www dla telefonów komórkowych)
 • .biz (biznesowe)
 • .gov (organizacje rządowe)
 • .mil (wojsko)
 • .edu (placówki edukacyjne)

Ostatnie 3 grupy są dostępne tylko dla poszczególnych instytucji.

Domeny narodowe

Każdy kraj ma przydzielony dwuliterowy skrót np.:

 • .pl (Polska)
 • .de (Niemcy)
 • .uk (Wielka Brytania)
 • .it (Włochy)
 • .co (Kolumbia)

Zależnie od usługodawcy jest dostępny ograniczony wybór końcówek narodowych. Zależnie od kraju przyjmuję się różne zasady określania domeny. Jeśli masz zamiar stworzyć stronę www pod domeną z innego kraju, to zapoznaj się z zasadami domen jakie panują w danym kraju.

Domeny z rozszerzeniem .pl

W Polsce najpopularniejszymi typami domen pozostają adresy typu:

 • .pl
 • .com.pl
 • .org.pl
 • .net.pl
 • .biz.pl
 • .info.pl

Polskie rozszerzenia domenowe można zarejestrować w NASK (Naukowa Akademicka Sieć komputerowa). Jesto to organizacji, która odpowiada za politykę obsługi domeny .pl.

Zasady jakie obowiązują przy tworzeniu nazw domen w Polsce:

 1. Jeśli nazwa domeny dotyczy miasta, powiatu lub gminy wnioskodawcą o zarejestrowanie jej może być tylko jednostka samorządowa. Rejestrację taką wykonuje tylko NASK.
 2. Można rejestrować nazwę domeny z polskimi znakami, lecz jest to niewskazane w sieci. Z tego względu nie przybliżam zasad rejestracji takich domen.
 3. Nazwy domen bez polskich znaków mogą składać się z liter alfabetu łacińskiego i cyfr oraz znaku „-” (minus).
 4. Nazwa domeny może zawierać od 3 do 63 znaków łącznie z rozszerzeniem.

Domeny funkcjonalne

Istnieją także formy pochodne od tych dwóch głównych grup. Domeny funkcjonalne to takie, które łączą w sobie cechy domeny globalnej i narodowej np. .com.pl (firma w Polsce).

Domeny regionalne

Inną pochodną grupą są domeny regionalne (np. waw.pl oraz olsztyn.pl), które są formą pośrednią dla domen narodowych oraz funkcjonalnych. Domeny regionalne są przydzielane dla regionalnych projektów czy też firm funkcjonujących w danym regionie. Dla przykładu osoba prowadząca sklep z częściami do hydrauliki  może zarejestrować domenę o adresie www.hydraulika.olsztyn.pl. Taka nazwa domeny będzie kojarzony z typem prowadzonej działalności oraz z miejscem jej wykonywania.

Domena europejska .eu

Warto jeszcze wspomnieć o specyficznej domenie, która jest związana bezpośrednio z Unią Europejską i ma rozszerzenie .eu. Kontrolę nad domeną .eu sprawuje konsorcjum EURid. Rejestracja domen z tym rozszerzeniem jest ograniczona dla osób fizycznych bądź przedsiębiorstw i organizacji z siedzibą lub głównym miejscem prowadzenia działalności na terytorium Unii Europejskiej.

Subdomena

Jest to podtyp domeny. W pewnych warunkach stworzenie subdomeny jest wskazane. Gdy na przykład mamy domenę firmy produkującą buty sportowe jak adidas.com. Pod tą nazwą domeny znajdzie się główna strona opisująca działalność tej firmy.

Stosowne jest, aby firma utworzyła sobie subdomenę o nazwie sklep.adidas.com dla sprzedaży swoich butów przez Internet. Nazwa sklep przed główną nazwą domeny adidas.com określa sensownie sklep tej firmy w Internecie.

Firma chce się rozwijać, dlatego postanowiła uruchomić forum, na którym będzie zbierać informacje bezpośrednio od klientów na temat ich butów. Z tego względu stworzyła dla tego forum nową subdomenę o nazwie forum.adidas.com.

4.Kiedy warto skorzystać z darmowej domeny?

Jeśli chcesz prowadzić swój blog w formie prywatnego pamiętnika, opowiadać o swoim hobby i ogólnie o swoim życiu i nic na tym nie zarabiać to darmowa strona www jest idealnym dla Ciebie rozwiązaniem. Ewentualnie taką formę blogowania możesz jeszcze wykorzystać jako okres testowy dla założenia i prowadzenia bloga, zanim przejdziesz do działalności biznesowej.

Jest kilka serwisów, które oferują darmowe blogowanie, np.:

 •  blogger.com,
 •  blogspot.com,
 •  blox.pl,
 •  wordpres.com.

Jeśli wybierzesz darmowe blogowanie nazwa domeny Twojego bloga będzie tak naprawdę subdomeną usługodawcy, np. www.TwojaNazwaDomeny.blogspot.com Zgodzisz się ze mną, że taka nazwa źle wygląda dla firmy lub osoby, która zajmuję się biznesem online.

5.Jaką nazwę wybrać dla domeny?

W Polsce najlepiej wybrać nazwę z rozszerzeniem .pl lub com.pl dla firmy. Jeśli planujesz rozwój swojego ebiznesu na inne określone kraje, to zarezerwuj też nazwy domen z poszczególnymi końcówkami narodowymi. Działalność komercyjną na cały świat przyjęło się kończyć rozszerzeniem .com.

nazwa domeny

Odradzam Ci pomysłu wykupienia tylko nazwy z końcówką .com jeśli chcesz działać w Polsce i na świecie. Może się tak zdarzyć, że konkurencja wykupi taką samą nazwę jak Twoja ale z końcówką .pl i wtedy stracisz klientów na korzyść konkurencji. Dodatkowo może się też tak zdarzyć, że klienci Twojej konkurencji będą do Ciebie dzwonić z reklamacją. Lepiej ubezpieczyć się i wykupić odpowiednie domeny.

Sama nazwa domeny powinna mieć następujące cechy:

 • krótka
 • łatwa do zapamiętania
 • bez polskich znaków
 • związana z tematyką Twojej działalności
 • idealnie trafiająca do grupy osób, dla których chcesz skierować swój biznes online

Do łatwego zapamiętania dla osób zainteresowanych tematyką Twojego pierwszego bloga warto wybrać domenę o nazwie Twojego imienia i nazwiska.

W nazwie domeny możesz też umieścić słowo kluczowe. Na 100% nie jest to pewne, ale wpływa pozytywnie na pozycjonowanie w wyszukiwarce. Jeśli na przykład masz zamiar sprzedawać tylko buty zimowe i nie promować nazwy marki, a dotrzeć tylko do ludzi, których interesuje kupno butów zimowych to idealnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie wybrać nazwę domeny butyzimowe.pl. Pamiętaj, że w ten sposób ograniczasz swoją działalność, bo już innych rodzajów butów nie sprzedaż pod taką nazwą domeny.

6.Jakie korzyści zyskasz dzięki własnej domenie?

Nazwa domeny jest Twoją wizytówką w sieci. Jeśli dla Twojego bloga przyporządkujesz nazwę domeny w postaci Twojego imienia i nazwiska, to promujesz swoją osobę. W konsekwencji z czasem ludzie będą kojarzyć Cię z tematykę Twojej działalności. Dzięki temu poczujesz, że to co robisz jest dobre i Twoja działalność pomaga rozwiązywać problemy wielu ludzi.

Nazwa domeny może też być wizytówką nazwy marki Twojej firmy. Na początku trudno jest z taką domeną wystartować w porównaniu ze słowem kluczowym, które od razu wyjaśnia branżę danej firmy. Jednak z czasem przy użyciu odpowiednich działań marketingowych Twoja marka będzie rozpoznawalna i przyniesie Ci zyski, dzięki którym poczujesz szczęście, gdy będziesz realizował kolejne swoje marzenia.

Jak jesteś zdecydowany, aby rozpocząć swój ebiznes to pierwszą czynnością jest wymyślenie odpowiedniej nazwy swojej domeny i jej zarejestrowanie. Nie zwlekaj z tym, ponieważ panuje tutaj zasada kto pierwszy ten lepszy. Jeśli ktoś przed tobą wpadł na pomysł, aby dać taką samą nazwę domeny jak Ty wymyśliłeś, to pozostają Ci 3 opcje:

 1. Wymyślić całkowicie nową lub trochę podobną w nazwie, ale dostępną.
 2. Odkupić tą domeną od osoby, która Cię uprzedziła. Niestety, ale może się okazać, że Ci jej nie sprzeda lub sprzeda za wysoką cenę.
 3. Liczyć na szczęście lub przypadek, że ta osoba porzuci tą domenę. Wystarczy, że nie opłaci jej przedłużenie i za pewien okres czasu wróci ona do puli dostępnych nazw domenowych.

Koszt rejestracji najczęściej nie jest wysoki. Jednak ceny za przedłużenie mogą być różne, więc zwracaj uwagę na cenniki i regulaminy usługodawców.

Chcesz prowadzić biznes online – to zainwestuj w domeną i hosting www.

7.Gdzie możesz zarejestrować domenę?

Jest wiele firm, u których możesz zarejestrować domenę. W trakcie pisania tego artykułu nie mogę śmiało polecić Ci konkretnej firmy, ponieważ sam rozpytywałem się ludzi. Dostałem różne odpowiedzi, więc ciężko na takiej podstawie zdecydować, która firma jest odpowiednia. Dopiero jak sam sprawdzę przez długi okres czasu jaki poziom usług dana firma reprezentuje będę mógł ze swojego doświadczenia polecić Ci daną firmę. W tej chwili mogę Ci jednak polecić, abyś zwrócił uwagę na kilka elementów przy porównaniu usługodawców domen. A te elementy to:

 1. Ceny rejestracji i przedłużenia, ponieważ jest dość spora rozpiętość kwot.
 2. Czytaj regulaminy. Jeśli coś dla Ciebie jest tam niejasne lub brakuje istotnych informacji do podjęcia decyzji, napisz maila do firmy. Kontakt do firmy jest podany na stronie najczęściej pod linkiem o nazwie Kontakt.

Te elementy możesz sprawdzić przed rejestracją domeny. Zawsze też możesz wysłać maila do firmy. W ten sposób już możesz wstępnie zweryfikować jak traktują potencjalnego klienta oraz w jaki sposób i jak szybko odpisują.

Jak wygląda panel użytkownika i czy łatwo obsłużyć ustawienia domeny to już kwestia, którą sprawdzić możesz dopiero po rejestracji lub zapytać innych ludzi, którzy zarejestrowali domenę w danej firmie i będą skłonni opowiedzieć Ci jak to wygląda od środka. Poziom usług i jakość pomocy też jest do zweryfikowania.

W tej chwili interesuje mnie kwestia na jakich zasadach mogę dokonać transferu domeny do innego usługodawcy, dlatego wysłałem zapytanie do wielu firm w tej kwestii. Jak mi odpowiedzieli i jak szybko opowiem Ci przy następnej okazji.

Przygotowałem dla Ciebie film, w którym pokażę Ci w jaki sposób zarejestrować domeną na przykładzie mojego aktualnego usługodawcy.


Jeśli podoba Ci się artykuł to kliknij poniżej przycisk „Lubię to!”.

Wpisz poniżej swój komentarz dotyczący tego wpisu i filmu. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne lub masz dodatkowe pytania, to wpisz je poniżej. Jaki jest Twój największy problem przy założeniu i ustawieniu domeny?

Paweł Protaś podpis

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blip
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Kciuk.pl
 • LinkedIn
 • Drukuj

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • Co to jest domena?

Komentarze: 6

 1. artur pisze:

  bardzo fajny pomysl, napewno przydatny dla poczatkujacych…

 2. Witam. Na starcie pragnę pogratulować bloga, szczerze mówiąc, to przyjemnie czyta się zamieszczane tu teksty. Niewielu poruszających się w tych klimatach tematycznych pisze językiem, który ma w sobie to coś, co może skłonić mnie do przejrzenia i skomentowania artykułu. „Nowe technologie w biznes online Domena – część 1″ – ten napis już jest dodany do moich zakładek :) . Sądzę, że jeszcze tu wrócę. Akurat zamierzam postawić własnego bloga i zbieram wszystkie wskazówki, które mogą mi ułatwić życie. Czarna magia dla mnie to część techniczna i optymalizacja bloga, która ma pomóc w tym, żeby mój blog był odwiedzany.

  Pozdrawiam – Wiola Jaworska

  P.S. Fajny design bloga.

 3. HSMOnline pisze:

  Hej! Dzięki za zwięzłe i dobrze napisane informacje:)

  Nie wiedziałem czy warto bardzo się starać o domenę z ważnym słowem kluczowym.

  Pozdrawiam.

  • Najlepiej, aby nazwa domeny promowała Twoją markę osobistą, np. twoje imię i nazwisko jeśli jest to blog lub markę firmy/sklepu, którą chcesz wypromować. Prawdą jest, że użycie słów kluczowych oddzielonych myślnikami w domenie pomaga w pozycjonowaniu w wyszukiwarce na te słowa. Jednak jest to jedna z wielu składowych wpływających na pozycję w wyszukiwarce. Warto z tego skorzystać w przypadku innych stron należących do zaplecza pozycjonerskiego.
   Pozdrawiam

 4. Renata pisze:

  Dzięki za ten artykuł i inne, które zamieściłeś. Dopiero uczę się jak zrobić swoją stronę internetową i Twoje rady są jednymi z najbardziej pomocnych jakie znalazłam w internecie :)
  Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Czemu służy to pytanie?