6 niezbędnych narzędzi internetowych do zbudowania własnego biznesu online

Narzędzia internetowe

W tym tekście znajdziesz odpowiedź, jakie 6 narzędzi internetowych są podstawą do zbudowania Twojego biznesu internetowego, który poprawi Twoją jakość życia. Pokażę Ci kolejne kroki do zbudowania działalności biznesowej w Internecie. W tym celu użyj

6 narzędzi internetowych:

 • Domena
 • Hosting www
 • Strona internetowa
 • Autoresponder
 • Hosting video
 • Pokój konferencyjny
 • Ukryty punkt

Teraz przedstawię dla Ciebie podstawowe informacje o każdym z tych narzędzi. A na koniec zdradzę Ci co kryje się pod 7 ukrytym punktem.

1. Domena

Jest to słowny adres, który wpisujesz w przeglądarce internetowej, aby zobaczyć stronę internetową, która Ciebie interesuje w danej chwili. Takie adresy są dla nas ludzi zrozumiałe, bo są w postaci wyrazów, które kojarzą się nam najczęściej z tematyką danej strony internetowej lub marką firmy i jej usług bądź produktów, lub jak najczęściej bywa w przypadku blogów z jego autorem.

domena

W tej chwili podkreślę jedną istotną sprawę dotyczącą domen. Jeśli Twoim zamiarem jest prowadzenie biznesu w Internecie konieczne jest posiadanie własnej domeny. Taką operację zamówienia domeny wykonujesz u jednego z usługodawców domen, którzy od razu oferują swoje serwery na przechowywanie Twoich plików strony internetowej.

2. Hosting www

Jest to wynajęcie części miejsca na dysku komputera zwanym serwerem od jednego z usługodawców do przechowywania tam swoich plików. Taki serwer powinien być cały czas podłączony do sieci Internet oraz działać sprawnie. Ta kwestia jest już uzależniona od danego usługodawcy, a z ich deklaracjami i stanem faktycznym bywa różnie.  Jest to jeden z elementów decydujących o wyborze usługodawcy hostingu www. Jakie inne cechy są istotne przy podjęciu decyzji wyboru takiego usługodawcy, dowiesz się później w innym wpisie.

webhost

Przede wszystkim wrzucasz na taki serwer pliki, które jako całość tworzą Twoją stronę internetową. Możesz oczywiście też wrzucić innego rodzaju pliki, które nie muszą być bezpośrednio związane z Twoją stroną www. Na przykład chcesz przechować pliki jakiegoś swojego projektu ze studiów lub pracy jako kopię zapasową. Dodatkowo przyda Ci się dostęp do tych plików z dowolnego miejsca, gdzie tylko jest połączenie z Internetem. Takie pliki wrzucasz do katalogu FTP, który może mieć nazwę „public_ftp” jak na serwerze, z którego ja korzystam. Co to jest FTP i jak z tego skorzystać omówię przy wpisie dotyczącym hostingu www.

3. Strona internetowa

Gdy już masz zaplecze w postaci serwera, gdzie wrzucasz pliki, które będą dostępne w Internecie oraz posiadasz własną domenę, która odzwierciedla Twoją działalność biznesową, nadszedł czas, abyś stworzył swoją stronę internetową.

strona wwwJak już wiesz strona internetowa, a inaczej strona www to jest, to co widzisz po wpisaniu i zatwierdzeniu adresu w przeglądarce internetowej. Najprostsza strona www to będzie jeden plik html. HTML jest to język tagów lub inaczej znaczników, który jest zrozumiały dla przeglądarki internetowej. Takie znaczniki mówią przeglądarce w jaki sposób ma wyświetlać treść strony.

Oprócz podstawowego języka HTML istnieją jeszcze inne rodzaje języków i technologii internetowych za pomocą, których stworzysz bardziej rozbudowane, a przede wszystkim dynamiczne strony. Sam język HTML tylko nadaje wygląd stronie.

Jeśli:

 • treść będzie często zmieniana,
 • zależy Tobie na jakości wizualnej strony oraz jej sprawnym i częstym zmianom,
 • istotną sprawą jest dla Ciebie wymiana informacji w obie strony pomiędzy użytkownikiem strony a Tobą,

to koniecznie użyj innych technologii internetowych. Jest ich sporo, więc teraz nie będę ich wymieniał, ale z czasem będę je przybliżał stopniowo.

Specyficzną odmianą strony www jest blog. Właśnie teraz jesteś na moim blogu. Cechami charakterystycznymi bloga są:

 • przekazywanie informacji o życiu i zainteresowaniach autora bloga,
 • wymiana zdań ludzi między sobą i autorem bloga za pomocą komentarzy, co przypomina rozmowę,
 • częsta aktualizacja w porównaniu z innymi tradycyjnymi witrynami,
 • wpisy posortowane są chronologicznie, od najnowszego u góry strony.

Jeśli Twoim celem jest budowanie dobrych relacji z ludźmi oraz przyciąganie do siebie osób, które interesują się Twoją pasją, którą chcesz się z innymi podzielić, to idealną opcją jest dla Ciebie założenie bloga. Najczęściej jest większe zainteresowanie blogiem niż tradycyjną stroną internetową. Oczywiście wszystko zależy od Ciebie czy Twoja strona lub blog będzie chętnie oglądana i czytana.

Oprócz zadbania o treść i formę strony, drugim ważnym elementem jest jej promocja, ale to już temat do poruszenia przy innej okazji. Dodam jeszcze, że wyszukiwarki bardzo lubią blogi :)

4. Autoresponder

Wyobraź sobie taką sytuację. Należysz do sporego grona kilku tysięcy ludzi skupionych wokół jakiejś działalności lub wspólnej pasji. Postanowiłeś zorganizować sam lub wspólnie z kilkoma innymi osoba z tej grupy dużą imprezę, na której chcesz, aby byli wszyscy z tej grupy. Wszystkich ludzi z tej grupy możesz poinformować o tym pomyśle na różne sposoby.

Najlepsza opcja powinna mieć następujące cechy:

 • tania lub darmowa,
 • informacja szybko dotrze do adresata,
 • informacja na pewno trafi do adresata,
 • adresat  ma możliwość tym samym sposobem szybko i tanio odpowiedzieć czy będzie na tej imprezie,
 • bez większego wysiłku i szybko roześlesz taką wiadomość do wielu ludzi.

Jak myślisz jaki sposób spełni wszystkie te cechy?

Dam jedną podpowiedź.

Wykorzystaj to z czego aktualnie korzystasz, czytając tego bloga.

Tak – chodzi o Internet.

A jakie narzędzie internetowe konkretnie spełni te wymagania?

Dobra, nie będę Cię trzymał dłużej w niepewności.

To narzędzie, które już pewnie od dawna używasz, a mianowicie poczta internetowa, w skrócie e-mail.

Jednak pewnie coś Ci tu nie gra. Zgadza się. Przecież ostatni punkt nie jest spełniony.

Masz adresy do każdej z kilku tysięcy osób. Do rozesłania do wszystkichautoresponder potrzeba sporo czasu na klikanie, aby dodać każdy adres w polu adresowym stworzonej przez Ciebie wiadomości. A to na pewno do przyjemności nie należy.

Jest na szczęście inne narzędzie internetowe, które za nas to zrobi szybko, a nam oszczędzi monotonnego klikania w kolejne adresy z listy. To narzędzie nazywa się autoresponder.

Posiada on jeszcze inne korzystne opcje, które omówię w innym wpisie.

5. Hosting video

Czy zastanawiałeś się kiedyś co skutecznie przyciągnie ludzi do Twojego biznesu?

Czy to będzie mały biznes lokalny, czy też działania prowadzone na większą skalę, to jest jeden element, który ma istotne znaczenie czy dany klient kupi Twój produkt lub skorzysta z Twojej usługi tylko raz, czy też będzie wracał do Ciebie po kolejny zakup.

Dobra jakoś produktu i usług. Z pewnością ma znaczenie. Ale jest jeszcze coś istotniejszego.

Taaak!      Chodzi o zwykłe relacje międzyludzkie.

Wykorzystując pewne narzędzia, techniki i wykonując odpowiednie działania przyciągasz do siebie ludzi. Następnie budujesz z ludźmi dobre relacje, tak że zaczynają Cię lubić, ponieważ rozumiesz ich problemy i pragnienia oraz jesteś w stanie temu zaradzić. Z czasem rozmawiają z Tobą swobodnie na różne tematy. Z chęcią obserwują Twoją działalność, a nawet dopytują się co nowego masz do zaoferowania, bo już nie mogę się doczekać.

hosting videoJednym z takich niezbędnych narzędzi do budowy pozytywnych relacji z ludźmi jest video. Chcesz pokazać się dla wielu ludzi co robisz, to oczywiście korzystasz z dobrodziejstw Internetu. Działasz na różne sposoby, aby dotrzeć do ludzi.

Taką podstawą jest posiadanie własnej strony internetowej. Dobre teksty, obrazki i ogólnie ładny wygląd strony z pewnością przyciągną uwagę. Pokazanie swojego zdjęcia, przedstawienie się z imienia i nazwiska oraz podanie danych kontaktowych, to też element do budowania relacji i zaufania.

Jednak najlepszą formą budowy relacji są bezpośrednie kontakty z ludźmi. Rozmawiasz z nimi nie tylko o sprawach Twojego biznesu, czyli produktów i usług jakie masz do zaoferowania. Poruszasz również tematy codziennych spraw, tak aby pokazać, że jesteś takim samym człowiekiem jak Twój klient i rozumiesz jego problemy i pragnienia, a część jego problemów jesteś nawet w stanie rozwiązać.

Teraz pewnie pomyślałeś: „Ale zaraz… przecież miało być o działaniach w Internecie, a nie na żywo.”

I masz rację. Właśnie do tego zmierzam.

Fizycznie niemożliwe jest, aby spotkać się na żywo z każdą osobą. Z każdym Twoim klientem możesz porozmawiać dzięki Internetowi. Jak już wiesz, aby przekazać masowo do wielu Twoich klientów informację używasz autorespodera. Jednak na początku nie masz kontaktów, a ludzie Cię nie znają.

Powinieneś  się pokazać i powiedzieć coś o sobie. Zamieścić zdjęcie i dać opis swojej osoby, i działalności to jak najbardziej dobry pomysł. Człowiek bardziej woli jak z Tą osobą rozmawia, widzi jej twarz i całą mowę ciała, bo wtedy widać jak ta osoba się zachowuje.

Jak myślisz, co możesz zrobić, aby to osiągnąć bez spotkania na żywo?

Właśnie tak…   Nagrać film.

Pokaż ludziom video, na którym widać Twoją wypowiedź o sobie i czym się zajmujesz. To taki pierwszy najskuteczniejszy krok do zbudowania relacji.

Jak już pewnie wiesz, ja tak zrobiłem na Facebooku. W tej chwili przychodzi mi na myśl moje motto: „Grunt to robić to co lubisz i stawać się w tym coraz lepszym”. To było moje pierwsze video jakie zrobiłem i jestem świadomy, jak dużo jeszcze muszę pracować, aby robić profesjonalne nagrania. Człowiek uczy się całe życie, aby stawać się coraz lepszym.

Obserwując moją działalność na blogu, zobaczysz jak z biegiem czasu rozwijam swoje umiejętności oraz nabywam nowe. Robię to dla siebie i dla Ciebie, bo chcę Ci pokazać, że nawet jeśli nie masz pojęcia o czymś, ale masz zapał i jasno wyznaczony cel, to go osiągniesz. Najlepsze z tego jest to, co zrobisz w drodze do swojego celu. Gdy już osiągniesz cel i popatrzysz wstecz, odpowiedz sobie na pytania:

 • Jaką wiedzę i umiejętności nabyłem, które przybliżyły mnie do mojego celu?
 • Jakie konkretne działania wykonałem, aby znaleźć się w miejscu, w którym teraz jestem?
 • Jakich ludzi poznałem dzięki, którym się rozwinąłem?

Doświadczenie, które zdobyłeś przez czas dążenia do swojego celu jest bezcenne. To te działania sprawiły, że teraz jesteś lepszym człowiekiem i czujesz się świetnie. A po zdobyciu tego czego chciałeś, wyznaczasz sobie kolejny cel i tak dalej. A przy tym wciąż się rozwijasz, podnosisz poczucie swojej wartości i poziom szczęścia.

Ooo…   Dopiero teraz zauważyłem jak schodzę z tematu. Nie mogłem się tutaj powstrzymać, aby nie napisać trochę w temacie rozwoju osobistego, a konkretnie trochę o celu i rozwoju. Treści w tematyce rozwoju osobistego, które znalazłem w Internecie odmieniły moje życie na lepsze. Chcę też podzielić się z Tobą tymi konkretnymi treściami, które podziałały na mnie pozytywnie, ale to już zrobię w późniejszym czasie.

Wracając do tematu. Pokaż się ludziom i nagraj video.

Zostaje jeszcze kwestia gdzie te video umieścić. I tutaj wkracza do akcji narzędzie internetowe zwane hostingiem video. Podobnie jak hosting www jest to miejsce wydzielone na dysku twardym komputera, zwanym serwerem, gdzie możesz zapisać swoje filmy.

Różnica między webhostingiem a video hostingiem jest taka, że na tym drugim umieszcza się tylko filmy i daje wsparcie do ich wgrania i drobnej edycji. Robi się po to, aby nie zapchać szybko swojego miejsca na serwerze, gdzie masz pliki do strony www i nie zużyć szybko transferu. O transferze powiem we wpisie o webhostingu.

Najbardziej popularnym i darmowym hostingiem video jest YouTube. Jednak na potrzeby budowy Twojego wizerunku w Internecie lepszą opcją będzie płatny video hosting. Pytasz dlaczego? Potrzymam Cię trochę w niepewności i omówię ten temat we wpisie o video hostingu.

6.Pokój konferencyjny

Wiesz już, że za pomocą video pokazujesz swoją twarz, prawie jak na żywo, bo Cię widać i słychać. Z czasem będziesz miał lepszy sprzęt do nagrywania i zaczniesz używać coraz lepszych programów do edycji video i audio. Zrobisz więcej filmów i będziesz miał więcej wystąpień przed kamerą, to będziesz się czuł przy tym bardziej swobodnie i Twoje wypowiedzi będą coraz lepsze. Właśnie jestem na początku tej drogi i możesz obserwować moją przemianę na bieżąco.

Teraz poruszę  inną kwestię, lecz częściowo związaną z obrazem i dźwiękiem. Wyobraź sobie, że chcesz zebrać swoich najlepszych klientów, a masz ich kilkuset. Twoim celem jest przedstawienie Twojego nowego produktu wyłącznie dla tych wybranych osób w ramach podziękowania i wyróżnienia, że są z Tobą przez 3 lata. Oprócz prezentacji korzyści tego produktu, zaoferujesz wyjątkową promocję tylko dla nich. Takie spotkanie na żywo jest świetnym pomysłem dla zaciśnięcia jeszcze bardziej więzów, które są między wami.  W związku z takim planem, zastanów się i odpowiedz sobie na kilka poniższych pytań:

 1. Gdzie przeprowadzisz to spotkanie?
 2. Jaki termin wyznaczysz, aby wszyscy mogli być na nim?
 3. Ile czasu zajmą Ci przygotowania i zebranie wszystkich ludzi w jedno miejsce i w tym samym czasie?
 4. Jakie poniesiesz koszty?

webinarZgodzisz się ze mną, że czym więcej osób do zebrania to zadanie staje się coraz bardziej trudniejsze, a może i nawet nieosiągalne dla kilkuset osób, które mogą być porozrzucane po całym świecie. Znalezienie tak dużej sali do wynajęcie jest wielkim wyczynem, a jak już ją znajdziesz to koszt będzie wysoki. Jeśli jeszcze doliczyć inne wydatki, jak choćby wyżywienie tylu osób, to już się można złapać za głowę i stwierdzić, że to nie ma sensu.

To zdradzę Ci sekret jak to zrobić szybko, łatwo i niskimi kosztami.

Chwila ciszy na budowę napięcia

….

A tym sekretem jest….  pokój konferencyjny.

Przez taki pokój jest prowadzona prezentacja zwana webinarem. To już ostatnia niezbędna nowa technologia do budowania Twojego biznesu online. Ostatnia to nie znaczy najmniej skuteczna, bo właśnie odwrotnie, przynosząca najlepsze korzyści. Już wstępnie te korzyści znasz. Więcej na ten temat, oczywiście w odpowiednim poście o pokoju konferencyjnym.

Każda z tych technologii tworzy całość do zbudowania swojego dobrze działającego ebiznesu.

7. Ukryty punkt

Nawet jeśli znasz już te niezbędne nowe technologie do wykorzystania w swoim biznesie online. To zadasz sobie teraz pytania: Jak obsługiwać te technologie internetowe i skąd je wziąć, aby poczuć wyraźnie efekty ich użycia?rozwój osobisty

Odpowiedź na to pytanie jest tym 7 ukrytym punktem.

A odpowiedź na to pytanie brzmi:

……

OK, już nie przedłużam.

Do odniesienia sukcesu w biznesie online brakuje Ci jeszcze edukacji w tym zakresie.

Masz już pasję i wyznaczony cel. Chcesz działać, ale jeszcze nie wiesz jak się za to zabrać. Po to tu jestem, aby Ci pomóc. Na bieżąco razem ze mną będziesz poznawał kolejne nowe technologie, które rozwiną Twój ebiznes.

Między omawianiem i pokazywaniem tych technologii, będę mówił też o elementach psychologicznych w praktyce. Treści rozwoju osobistego i badania nad ludzkim mózgiem są stale poszerzane, bo człowiek jest cudowną istotą. Te sprawy są ściśle związane z każdym aspektem naszego życia, więc warto też poruszyć kwestie dlaczego na ludzi coś działa w taki sposób, a nie inny. Zrozumienie tego pozwoli Ci na skuteczniejsze działania w Twoim biznesie online.

To tyle na razie w tytule wstępu o tych niezbędnych narzędziach internetowych.

Aaaa…. Pewnie zastanawiasz się skąd warto wziąć te wszystkie narzędzia. Na razie Ci tego nie zdradzę, lecz wkrótce się o tym dowiesz.

Zapoznaj się z moimi kolejnymi wpisami o tych narzędziach. Pozdrawiam Cię i do zobaczenia wkrótce.


To mój pierwszy artykuł i chciałbym, aby każdy mój kolejny artykuł był coraz lepszy i spełnił Twoje oczekiwania. Dlatego proszę Cię o komentarz pod tym artykułem. Chciałbym, aby w Twoim komentarzu znalazły się odpowiedzi na pytania:

1. Czy treść jest dla Ciebie zrozumiała?

Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne, wskaż te elementy, a ja postaram się przedstawić to w inny sposób.

2. Czy styl pisania i forma wizualna artykułu Ci odpowiada?

Jeśli coś pozytywnie przykuło Twoją uwagę proszę napisz o tym.
Jeśli coś zniechęciło Cię lub utrudniło Ci odbiór treści, to również o tym napisz.

Paweł Protaś podpis

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blip
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Kciuk.pl
 • LinkedIn
 • Drukuj

Komentarze: 4

 1. Tadeusz pisze:

  najwaniejsze narzedzia marketingowe zostaly omowione w prosty przejrzysty sposob tak ze kazdy ktos chcial sie dowiedziec zrobil to i napewno wyszedl usmiechniety z tej stron Tadeusz Malek

  • Dzięki i cieszę się, że tak sądzisz, ponieważ moim celem jest dotarcie do osób początkujących. Staram się najprostszym językiem wyjaśnić jak działają narzędzia internetowe, których używam.

 2. Judyta pisze:

  Bardzo fajny artykuł. Przeglądałam po kolei wszystkie Twoje artykuły i muszę Ci powiedzieć, że ten chociaż bardzo długi, jest naprawdę bardzo wartościowy.
  Judyta ostatnio opublikował..Torebki listonoszki – hit i klasyka!My Profile

 3. Piotr pisze:

  W artykule wiele interesujących informacji.
  Piotr ostatnio opublikował..Bo marketing internetowy musi być nowoczesny.My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Czemu służy to pytanie?