Mój pierwszy webinar

Webinary

W dniu 04 kwietnia 2013 roku poprowadziłem swój pierwszy webinar. Webinar to konferencja lub prezentacja na żywo poprowadzona przez Internet z wykorzystaniem narzędzia zwanym pokojem videokonferencyjnym. W tym wpisie zamieszczam nagranie tego webinaru, a pod nim moje odczucia i przemyślenia po tym wyjątkowym dla mnie wydarzeniu.

 

Webinar blogowanie na WordPress

 

Długo się zbierałem, aby poprowadzić webinar. Ciąg moich działań doprowadził mnie w końcu do tego, że podjąłem decyzję, aby to zrobić. Zastanowiłem się nad tematem prezentacji. Doszedłem do wniosku, że warto na początku przybliżyć temat blogowania i możliwości narzędzia, które na co dzień wykorzystuję do prowadzenia swojego bloga i innych stron internetowych.

Spisałem, co chcę powiedzieć i przygotowałem do tego slajdy. Nie liczyłem tak dokładnie, ale chyba coś w sumie z pół dnia mi to zajęło. Specjalnie jeszcze przed webinarem przygotowałem wydrukowane 2 strony, aby o czymś nie zapomnieć. Życie i tak pokazuje, że w 100% nie zrobi się tak, jak się zaplanowało. Prawie wszystko powiedziałem, co chciałem. Gdy już wczułem się w temat, to zapomniałem wracać do swoich notatek i czasem więcej powiedziałem niż to było w planach.

Moje 3 powody motywacyjne

Webinar poprowadziłem z 3 powodów. Aż 3 powody do działania, więc nie było odwrotu:) Po pierwsze chciałem podjąć to wyzwanie poprowadzenia webinaru. Tym razem zamiast słuchać jak ktoś mówi, to znaleźć się po drugiej stronie i dać coś od siebie. I tu już nawiązałem do drugiego powodu. Poprzez webinar mogę dotrzeć do większej ilości ludzi, którym moja wiedza i doświadczenie pomogą rozwiązać problemy i odpowiedzieć na pytania w temacie mojej pasji.

Moją pasją jest tworzenie wartościowych i łatwych w obsłudze stron internetowych. W tym temacie się stale rozwijam i przekazuję dalej swoją wiedzę i doświadczenie poprzez mojego bloga i szkolenia.

Trzeci powód, o którym nie chciałem mówić na webinarze, a powiem o nim teraz na blogu, to akcja zbiórki jaką zorganizowałem dla jednej osoby, której chciałem pomóc z okazji mojego pierwszego webinaru. Nie będę teraz rozpisywał się o tej akcji, ponieważ już to w pełni zrobiłem na stronie http://siepomaga.pl/powolanie

Refleksja po webinarze

Teraz już mogę jako prowadzący webinar potwierdzić, że czat to dobre narzędzie do dyskusji między prowadzącym, a słuchaczami. Jednak potrafi też rozpraszać uwagę i zapomnina się na chwilę o czym się ostatnio mówiło. Koncentracja jest szczególnie potrzebna, aby zwięźle powiedzieć wszystko, co się zaplanowało.

W tym miejscu jeszcze raz chcę podziękować Darkowi Dubikowi za możliwość poprowadzenia webinaru oraz Wam drodzy słuchacze, że tak aktywnie uczestniczyliście w tym webinarze odpowiadając na moje pytania.

Co dalej?

Temat webinaru był wstępem do decyzji czy blogowanie jest dla mnie, a jeśli tak to jak się za to zabrać od strony wyboru narzędzia. Mam nadzieję, że przekazana przeze mnie treść była zrozumiała i pomogła choć jednej osobie podjąć decyzję czy blogować i z jakiego narzędzia skorzystać.

Podczas webinaru było sporo osób, które już prowadzą bloga od dłuższego czasu oraz takie, które dopiero się uczą. Dla każdej osoby przygotowałem niespodziankę, która powinna pomóc w starcie blogowania, jak i dostarczyć nowej wartościowej treści dla zaawansowanych blogerów. Tą niespodzianką jest darmowy dostęp do mojego szkolenia z blogowania z wykorzystaniem WordPressa.

Na to szkolenie można zapisać się na tej stronie: http://jak-zalozyc-bloga.pl

Pod koniec webinaru dostałem potwierdzenie, że podobał się webinar. Spytałem się o tematy, jakie miałbym poruszyć na przyszłych webinarach. Padło parę odpowiedzi. Najczęściej widziałem prośbę o poruszenie tematu pozycjonowania. Myślę, że da radę przygotować taki materiał pod kątem bloga na WordPressie. Najprawdopodobniej taki temat przedstawię następnym razem.

Na parę pytań odpowiedziałem w trakcie webinaru, ale były też takie, na której w danym momencie nie byłbym w stanie w pełni odpowiedzieć. Dlatego każda osoba, która ma pytanie do mnie, niech napisze do mnie maila z pytaniem. Na stronie Kontakt są namiary na mnie. Zależne od pytania postaram się w najbliższych dniach odpisać na Twojego maila.

 

Wpisz pod tym wpisem komentarz. Napisz mi jakie masz uwagi odnośnie tego webinaru oraz propozycję tematów, jakie chciałbyś, abym poruszył w kolejnym webinarze.


Jeśli podoba Ci się artykuł to kliknij poniżej przycisk „Lubię to!”.

Paweł Protaś podpis

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blip
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Kciuk.pl
 • LinkedIn
 • Drukuj

Komentarze: 8

 1. Adrian Bysiak pisze:

  Webinar ok, jednak na Twoim miejscu zastanowiłbym się czy nie dzielić webinarów na trochę krótsze, filmy, które trwają ponad 30 minut, na ogół omijam szerokim łukiem – taka mała wskazówka.
  Adrian Bysiak ostatnio opublikował..Kochanie podpisałaś dziś oświadczenia ?My Profile

  • Dzięki Adrianie za wskazówkę. Zgadza się, że ciężko obejrzeć tak długie filmy. Nie pomyślałem o tym akurat o webinarze, bo jest całością. Jak się uprzeć, to można jakoś go podzielić na części. Z tego webinaru powstałoby 3 filmy. Jestem ciekawy czy inne osoby też wolą podzielić webinar na kilka krótszych części.

 2. Kamil pisze:

  Zgadzam się z Adrianem lepsze są krótsze filmy :) ciekawy ten webinar dzięki.
  Kamil ostatnio opublikował..SWĘDZĄCE GARDŁOMy Profile

 3. Bartosz pisze:

  Również dołączam się do prośby o temat pozycjonowania. A jeszcze bardziej prosiłbym, aby ten temat przedstawiał sposób, który nie jest zbyt drogi. Widzę, że ma Pan doświadczenie, więc chętnie przeczytam Pana pomysł.
  Pozdrawiam.
  Bartosz ostatnio opublikował..Tłumaczenia angielskiMy Profile

 4. www pisze:

  Fajnie to wygląda chociaż faktycznie trochę przydługawe. Odnośnie pytań dotyczacych pozycjonowania to wg mnie na sam początek wtyczka do wordpressa all in one seo załatwia temat optymalizacji (99% problemów rozwiązuje).
  www ostatnio opublikował..Proste kroki do rozwoju i promocji stron WWWMy Profile

 5. Jeśli chodzi o moje odczucia i doświadczenie, to owszem webinar krótki jest lepszy, w sensie że bardziej zjadliwy, ale … Nie każdy temat da się omówić np. w pół godziny . Niektóre, nawet niewielkie zagadnienia wręcz wymagają czasu godziny i więcej. Jeśli ktoś jest naprawdę zainteresowany tematem, to dłuższy webinar, nie tylko że go nie znudzi, ale wręcz wciągnie.
  Piotr – z bloga tabletoid.pl ostatnio opublikował..Tablet Kiano Core 9.7 Quad – recenzjaMy Profile

 6. Artur Wiktor pisze:

  Pawle zagłębiam się w Twoje starsze wpisy i mam nadzieje, że również coś z nich wyciągnę i przy okazji może coś doradze :)

  Również kilka tygodniu temu prowadziłem swój pierwszy webinar. Już dawno planowałem to robić, ale nie miałem motywacji. Dopiero po namowie pewnej kobiety zebrałem się do tego, aby rzeczywiście wywiązać się z obietnicy.
  Cieszę się bardzo, że to zrobiłem bo teraz coraz chętniej do tego podchodze.

  Efekty można zobaczyć na moim kanale YouTube.
  I na pewno masz rację, że nie da się w 100% wypełnić tego co się zaplanowało. I że czat niestety potrafi totalnie rozproszyć :)

  Pozdrawiam
  Artur Wiktor ostatnio opublikował..Jak zarabiac w InternecieMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Czemu służy to pytanie?