Książka jQuery 1.3 Wprowadzenie

Recenzje

Do tej pory skorzystałem z wielu książek dotyczących programowania i tworzenia stron internetowych. Wcześniej nie pisałem żadnych recenzji. To jest moja pierwsza recenzja książki. Duże pozytywne wrażenie wywarła na mnie książka jQuery 1.3 Wprowadzenie autorów: Jonathan Chaffer, Karl Swedberg i John Resig. Właśnie w tym artykule dowiesz się o moich uwagach na temat tej książki.

 

Dla kogo ta książka?

jQuery 1.3 Wprowadzenie e-bookZanim przeczytałem tą książkę miałem już wiedzę i kilka zrobionych drobnych projektów opartych na jQuery. Dzięki czemu mogę odnieść do tego, co już znam i zweryfikować treści i poprawność kodu zawartego w tej książce. Na tą książkę spojrzę od strony osoby, która ma już pojęcie o technologiach internetowych jak HTML, CSS i JavaScript, co jest niezbędne, aby zabrać się za bibliotekę jQuery. Jeśli nie masz jeszcze opanowanych tych technologii internetowych, to jeszcze nie zabieraj się za jQuery.

 

Pierwsze wrażenie

Jak dla mnie dobre pierwsze wrażenie robi jasny układ książki i formatowanie tekstu, w którym łatwo było mi się odnaleźć. Autorzy prowadzą od podstaw działania biblioteki jQuery, do coraz bardziej zaawansowanych możliwości tej biblioteki, aby uzyskać rezultaty pracy, które można wykorzystać na swojej stronie internetowej. Kod odznacza się od zwykłego tekstu i kolejne zmiany w kodzie wyróżniają się pogrubioną czcionką. W ten sposób wiem, co nowego zostało wprowadzone w kodzie, nad którym pracowałem w poprzednim punkcie.

jQuery książka

Dodatkowe ważne informacje są zawarte w ramce dzięki, czemu jestem świadomy pewnych zabiegów w kodzie i powodów wdrożenia takiego zabiegu. Do kodu dołączone są zrzuty ekranowe ze strony internetowej, na której jest wykonywany skrypt. Przed wywołaniem skryptu na swoim komputerze już można zobaczyć jak powinna wyglądać strona przed i po uruchomieniu skryptu. Po przedstawieniu skryptu, który realizuje konkretne zadanie, autorzy wspominają o zmianach, jakie będą wprowadzane do skryptu, aby on lepiej funkcjonował lub był bardziej czytelny. Z każdym kolejnym rozdziałem poznaję nowe lepsze rozwiązania tego samego problemu.

 

Na początek dobry wstęp

Spodobał mi się wstęp, ponieważ na początku zostały przedstawione najważniejsze korzyści z używania jQuery. To już mi naświetliło, czego mogę się spodziewać po tej bibliotece i czego dowiem się w dalszych częściach tej książki.

 

Pozytywne zaskoczenie w rozdziale drugim

Autorzy w rozdziale drugim podkreślili, że w książce odwołują się do koncepcji tworzenia stron WWW, które działają też z wyłączoną obsługą JavaScriptu, na której oparta jest biblioteka jQuery. Popieram takie podejście. W ten sposób zawsze dajemy możliwość skorzystania ze strony dla każdego użytkownika niezależnie od ustawień w jego przeglądarce internetowej.

Już w drugim rozdziale książki poznałem techniki stylizacji elementów HTML za pomocą CSS i korzystania z różnego typu selektorów. Znam CSS, ale nie na takim poziomie, aby znać jego wszystkie tajniki. To dla mnie kolejny duży plus tej książki, że oprócz jQuery lepiej poznaję inne technologie internetowe jak np. możliwości CSS. Do tego jak się okazuje jQuery posiada własne selektory, których nie ma w CSS i to zwiększa możliwości kontroli nad elementami HTML.

 

Podejście autorów do tworzenia kodu

Widzę, że autorzy od początku zwracają na każdy szczegół, jaki daje jQuery. Takich książek właśnie szukam, więc jak na razie studiowanie zawartości tej książki i testowanie kolejnych rozwiązań szybko mnie wciągnęło. Zobaczę, co będzie dalej.

Podczas przykładowych kodów autorzy tłumaczą, dlaczego wprowadzają kolejne zmiany. Często te zmiany dotyczą krótszego zapisu kodu lub czytelniejszego w odczycie dla oka. Zwracają też uwagę na sprawy wydajności kodu tak, aby od początku uczyć się dobrych praktyk. W ten sposób kod zmienia się od pierwszej postaci do ostatecznej najbardziej optymalnej w danym przykładzie.

 

Ściągawki

W rozdziale z animacją rozjaśniły mi się kwestie odnośnie różnych sposób na animowanie elementów HTML. Korzystałem już wcześniej z tych możliwości jQuery, ale nie do końca byłem pewny ich działania. Było to raczej na zasadzie prób i błędów. Pokazanie przykładów i końcowe podsumowanie wyjaśniło mi jak działają animację w tej bibliotece. Szczególnie dobra jest taka ściąga na koniec tego rozdziału jak stosować animacje w jQuery do wybranej sytuacji, aby to działało jak zaplanowałem.

W kolejnym rozdziale zostały pokazane możliwości dodawania, usuwania i kopiowania elementów HTML. Znowu na koniec rozdziału jest podsumowanie w postaci grup posegregowanych metod do manipulacji dokumentem HTML. Podobają mi się takie ściągawki na koniec rozdziałów. Szybko można do tego wrócić i przypomnieć sobie, z jakiej metody w danej sytuacji skorzystać. Nie wszystkie metody są tłumaczone, a tylko wspomniane. Do reszty trzeba odnieść się za pomocą dokumentacji jQuery na stronie internetowej tej biblioteki.

Na końcu książki jest dodatek zbierający funkcje jQuery. Dzięki temu szybko można odszukać i dopasować funkcję potrzebną w określonej sytuacji.

 

Odpowiedź na moje pytanie

Pierwszy przykład w rozdziale o AJAX na stronie 130 odpowiedział mi na pytanie, które zadałem sobie kilka lat temu. Jak zastąpić stary styl tworzenia stron internetowych za pomocą ramek na nowy, czyli bazując na DIVach i stylowaniu. Chciałem, aby po kliknięciu w link w menu w pasku bocznym w miejscu gdzie ma się pojawić treść, załadowała się nowa strona internetowa. Teraz już wiem jak to łatwo można zrobić za pomocą jQuery. Jestem dopiero na 130 stronie tej książki, a już jak wiele ciekawych i ważnych dla mnie rzeczy dowiedziałem się. Przerabiam kolejne przykłady i jak na razie wszystkie skrypty poprawnie mi działają. Trzeba je tylko pobrać z FTP Helionu, bo w książce nie ma pełnego skryptu. Link do tych materiałów jest na wstępie książki.

Jednak to był tylko początek. Są jeszcze inne ciekawe rozwiązania ładowania danych na stronę bez jej odświeżania jak:

 • dane zapisane w formacie JSON,
 • ładowanie dodatkowego skryptu JavaScript,
 • gdy jest dopiero potrzebny na stronie,
 • dane zapisane w formacie XML.

Autor zaznaczył, która z tych metod pasuje najlepiej do konkretnych zastosowań, więc też wiem jak dobrać odpowiedni sposób działania do moich potrzeb. W tym dziale jeden kod z formularzem mi nie działał.

 

Rozwój kodu i przykłady

W kolejnych rozdziałach są pokazane gotowe skrypty jQuery do zastosowania na swojej stronie internetowej. Zauważyłem, że w każdym rozdziale jest ulepszany kod, który ostatecznie ma spełniać określoną funkcjonalność. Są to praktyczne przykłady, które można wykorzystać na swojej stronie internetowej.

Zabrakło mi przykładów do pobrania dla rozdziałów 7-9, aby sprawdzić gotowe rozwiązania, które są pokazane w tych rozdziałach.

 

Gotowe skrypty jQuery

Kod w rozdziale 7 dotyczący tabel nie do końca był dla mnie zrozumiały. Kopiowanie kodu do pliku, aby go przetestować nie dawało mi wyników, jak pisze w książce. To wynika pewnie z tego, że nie zrozumiałem myśli autora. Może z tym przykładem lepiej poradzisz sobie niż ja. Gdyby może był dołączony pełny skrypt tego przykładu, to pewnie zadziałałby prawidłowo.

W rozdziale 8 dotyczący formularzy znalazłem jeden mały błąd w kodzie. Zamiast wpisać :input zostało wpisane form :input. W tym dziale kod z formularzem też jest brakowany. Na początku jest kod do wstawiania legendy i nie działa on jak jest to pokazane na obrazkach w książce. Niestety pierwszy błąd, jaki znalazłem w tym dziale, w dalszej części przykładu z formularzem potwierdził mi, że kod JavaScript nie jest dopasowany do struktury dokumentu HTML podanego w przykładzie. Dlatego dalsze skrypty nie będą działać, bez odpowiedniego dopasowania kodu do dokumentu HTML.

W rozdziale 9 zostały przedstawione gotowe skrypty do wykorzystania krok po kroku, aby ożywić statyczne strony WWW. Miałem okazję poznać sposoby na przesuwanie elementów na stronie, np. danych pobranych z kanału RSS oraz karuzela obrazków z płynną animacją przy powiększeniu obrazka. Dużą zaletą jest to, że w jQuery animacje są tworzone w prosty i szybki sposób za pomocą gotowych funkcji. Stworzenie animacji w JavaScript zajęłoby o wiele więcej czasu.

 

Dodatki do jQuery

Rozdział 10 dotyczy wykorzystania dodatków do jQuery. Zademonstrowano kilka dodatków i kilka możliwości rozbudowane biblioteki jQuery UI, która świetnie symuluje środowisko aplikacji desktopowych jak np. tworzenie okien dialogowych, które można przesuwać i zmieniać ich rozmiar.

W ostatnim rozdziale 11 dowiedziałem się jak tworzy się dodatki do jQuery. Autor powiedział, na jakie elementy zwrócić uwagę, aby stworzony przez siebie dodatek spełniał normy dobrze napisanego dodatku jQuery.

 

Gdzie kupić tą książkę?

Od dawna książki informatyczne kupuję z księgarni internetowej Helion. Ostatnio zacząłem kupować książki w formie elektronicznej, czyli e-booki. Takie książki są niższe w kosztach, a dodatkowo można szybko skopiować fragment kodu z książki.

Jeśli ta książka Cię zainteresowała i aktualnie chcesz poznać jQuery, to kupisz ją pod tym adresem:

http://ebookpoint.pl/view/6157k/jquery-1-3-wprowadzenie-jonathan-chaffer-karl-swedberg-john-resig,jquer1.htm

Tutaj możesz pobrać fragment tej książki:

jQuery_1_3_Wprowadzenie_jquer1

 

Będę wdzięczny jak napiszesz w komentarzu własne doświadczenie po skorzystanie z tej książki. Jeśli coś było niezrozumiałe w tej recenzji lub czegoś Ci zabrakło, to też napisz mi o tym. Twój komentarz pomoże mi w rozwijaniu moich umiejętności pisarskich oraz doda mi energii do dalszego pisania.

Jeśli podoba Ci się artykuł to kliknij poniżej przycisk „Lubię to!”.

Paweł Protaś podpis

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blip
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Kciuk.pl
 • LinkedIn
 • Drukuj

Komentarze: 5

 1. sunpietro pisze:

  serio? takiego starocia recenzujesz?
  teraz jest jQuery 2.0 i zupełnie nowe podejście do tworzenia funkcjonalności w JS.
  sunpietro ostatnio opublikował..[JS] Higher-order functions. Jak wydajnie pisać kod aplikacji webowych?My Profile

  • Dla mnie w tej książce jest dobrze wytłumaczone podstawy jQuery. Cała biblioteka się nie zmieni. Pewne funkcje zmieniają sposób swojego działania, jak i nazewnictwo oraz dochodzą nowe. Rdzeń bliblioteki pozostanie bez zmian. Poza tym publikuję treści dla osób początkujących, a nie dla doświadczonych programistów. Piszesz na swoim blogu o wielu ciekawych rozwiązaniach. Wiele się od Ciebie nauczę. Dzięki.

   • Marek pisze:

    @Paweł: Tutaj się z Tobą zgodzę – ja sam zaczynałem od jQ 1.3 i właśnie wspominanej przez Ciebie książki. Oczywiście pod względem jQ 2.0 zmienia się otoczka, nazwy zmiennych – core pozostaje ten sam. Książkę polecam wszystkim początkującym adeptom, po połowie, sami zaczniecie szukać rozwiązań w internecie, a wtedy to już nauka popłynie sama :)
    Marek ostatnio opublikował..Nowoczesne rozwiązania biur rachunkowychMy Profile

 2. schneider pisze:

  czyli w książkę warto zainwestować dopiero, jeśli się poznało już podstawy htmla i css’a? Ktoś kto dopiero się uczy miałby spore problemy ze zrozumieniem?
  schneider ostatnio opublikował..Gniazdo USB SchneiderMy Profile

  • Do korzystania z jQuery i tym samym z tej książki potrzebne są podstawy HTML, CSS i JavaScript. Biblioteka jQuery jest zbudowana na JavaScript, więc znajomość tego języka skryptowego jest niezbędna do zrozumienia jQuery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Czemu służy to pytanie?