Jak założyć bloga?

Blog WordPress

Z tego tekstu dowiesz się więcej o stronie internetowej. Następnie zobaczysz, czym takim wyróżnia się blog i jakie korzyści przynosi prowadzenie bloga. Potem dowiesz się co to jest aplikacja CMS i co ma wspólnego z szybkim i łatwym założeniem bloga. Na koniec dostaniesz odpowiedź na pytanie w tytule tego wpisu. Na końcu tego artykułu znajdziesz 2 filmy, w których pokażę Ci jak stworzyć bloga w prosty sposób na przykładzie aplikacji CMS zwanej WordPress.

1. Strona www

Jak już wiesz strona internetowa, to jest to co najczęściej widzisz po wpisaniu i zatwierdzeniu adresu w przeglądarce internetowej. Każda składa się z jednego lub wielu plików. Najprostsza strona jest napisana tylko w języku znaczników zwanym HTML (z języka angielskiego HyperText Markup Language, co oznacza hipertekstowy język znaczników). W tym wpisie nie będę omawiał języka HTML. Są też języki programowania i technologie internetowe, które warto użyć do stworzenia rozbudowanej i dynamicznej strony internetowej. Tę tematykę mogę poruszyć w przyszłych artykułach. Pewnie zauważyłeś, że adresy stron internetowych różnie wyglądają. Oto jak mogą wyglądać adresy stron www:

1.Tylko sama nazwa domeny, subdomeny lub z nazwą z ukośnikiem na końcu, np.

 • pawelprotas.pl
 • forum.pawelprotas.pl
 • pawelprotas.pl/kontakt

Po wpisaniu takich adresów, skąd przeglądarka internetowa będzie wiedziała, który konkretnie plik ma otworzyć znajdujący się na serwerze?

Już jest przyjęty taki standard, że na każdym serwerze jest katalog, który często ma nazwę public_html gdzie umieszczasz swoje pliki strony www. Strona www, która domyślnie pojawi się po wpisaniu samej nazwy domeny, to jest strona internetowa zamieszczona w pliku o nazwie index. Po nazwie index często będzie dodana końcówka .html, ale również mogą to być inne końcówki zależnie od użytego języka programowania lub technologii internetowej.

Jeśli w katalogu public_html nie będzie pliku o nazwie index, to wtedy po wpisaniu adresu z samą domeną jak w przykładach powyżej nie pojawi się żadna strona www. Można ewentualnie w odpowiednim pliku lub panelu administracyjnym hostingu www wpisać jaki plik strony internetowej ma się domyślnie pojawiać.

2.Adres zakończony konkretną nazwą pliku z rozszerzeniem, np.

 • pawelprotas.pl/witam.html
 • pawelprotas.pl/katalog/index.php
 • forum.pawelprotas.pl/start.aspx

Takie adresy wskazują na plik o konkretnej nazwie i rozszerzeniu. W ten sposób nie ma wątpliwości jaki plik ma zostać otwarty w przeglądarce internetowej. Końcówki nazw plików jak: .html, .php lub .aspx określają w jakim języku programowania lub technologii internetowej została stworzona ta strona www.

3.Adres z ciągiem dziwnych znaków, np.

 • pawelprotas.pl/index.php?p=136

Czasem taki ciąg znaków po nazwie domeny potrafi być bardzo długi. Ma to różne zastosowanie. Takie napisy dotyczą dynamicznych stron internetowych opartych na językach programowania jak np. w powyższym przykładzie język PHP.

Po znaku zapytania występują nazwy a po nich znak równości. To są odpowiednio nazwy zmiennych i ich wartości przesłane przez adres strony internetowej. Często też w taki sposób są weryfikowane rejestracje, kiedy to na skrzynkę pocztową przychodzi wiadomość z linkiem, który masz kliknąć, aby potwierdzić rejestrację. Gdy go klikniemy w pasku adresu pojawia się długi ciąg literek i cyferek, które dają dla nas unikalną wartość, która potwierdza, że to właśnie my rejestrowaliśmy się, a nie ktoś za nas.

Jakie języki programowania i technologie internetowe muszę znać, aby prowadzić swoją stronę internetową?

Odpowiedź brzmi: ŻADNYCH

W aktualnych czasach jest taka możliwość, że możesz stworzyć swoją stronę internetową, a później ją aktualizować nie znając żadnych technologii internetowych, a do tego możesz to nawet robić w pełni za darmo.

Kiedy sieć Internet powstawała i pojawiały się pierwsze strony internetowe, nie każdy miał taką swobodę jak dzisiaj, aby posiadać stronę www. Było to kiedyś dla nielicznych, tak jak to bywa z nowościami. Pierwsze takie strony były stworzone właśnie za pomocą języka HTML, który nie miał za wiele możliwości wpływu na wygląd strony w porównaniu z dzisiejszymi możliwościami.

Taka strona była statyczna, co oznacza, że jak raz ją stworzyłeś, to już ciągle tak samo będzie wyglądała. Jeśli chciałeś zmienić lub dodać treść, lub sformatować tekst, to trzeba było dokonać samemu zmian w kodzie HTML.

Przyznasz, że jest to uciążliwa sprawa. Na szczęście ludzie wciąż się rozwijają, a wraz z nimi to co stworzą. Przez wiele lat język HTML ewoluował i powstawały nowe technologie, które usprawniały proces tworzenie strony internetowej, jak i jej późniejszych modyfikacji.

Możesz stworzyć różnego rodzaju stronę internetową. Z najbardziej popularnych form będzie:

 • witryna internetowa, która porusza pewną tematykę,
 • strona www do prowadzenie swojego sklepu przez Internet,
 • portal informacyjny, gdzie gromadzone są w różnych kategoriach informacje,
 • portal społecznościowy, gdzie gromadzą się ludzie, aby poznawać nowe osoby i pokazywać czym się zajmują,
 • forum, gdzie można podjąć dyskusję na pewne tematy i znaleźć odpowiedzi na dręczące pytania w tej tematyce,
 • i na koniec oczywiście blog, gdzie umieścisz swoje wpisy i nawiążesz relację z czytelnikami poprzez komentarze,
 • i jeszcze wiele innych pomysłów na strony internetowe.

Dzisiaj praktycznie każda z tych form wymaga co jakiś czas zmian na stronie. Stałe modyfikacje w kodzie nie wchodzą w rachubę. Z czasem pojawiły się nowe technologie, które umożliwiły tworzenie dynamicznych stron internetowych. Takie strony mogły zmieniać się w czasie rzeczywistym zależnie od interakcji użytkownika. Wykorzystano te nowe technologie, aby stworzyć taki system, który pozwoli na szybkie i łatwe modyfikacje stron www.

2. Jak prowadzić bloga?

Odpowiedzią na problem stron statycznych są aplikacje CMS (z angielskiego Content Management System – System zarządzania treścią). To jest również strona internetowa, ale stworzona specjalnie dla administratora strony www. Dzięki takiej aplikacji osoba, która chce stworzyć stronę internetową, a potem nią szybko i łatwo aktualizować, może to wykonać za pomocą odpowiednich formularzy zawartych w aplikacji CMS. Taki system umożliwia postawienie, a potem zarządzanie stroną www bez znajomości jakichkolwiek technologii internetowych.

Jeśli znasz jakieś technologie internetowe, choćby język HTML, to już jesteś do przodu, ponieważ ich znajomość pozwala Ci rozszerzyć możliwość Twojej strony www. Jak potrafisz wykorzystać nowe technologie do własnej strony internetowej, to masz większy wpływ na funkcjonowanie jak i jej wygląd. Dlatego wciąż warto rozwijać się w pojawiających się ciągle nowych technologiach, które wciąż są ulepszane.

Są różnego typu aplikacje CMS, jednak teraz skupię się na aplikacjach zarządzania treścią do prowadzenia bloga. Wśród nich jest kilka popularnych:

 • WordPress
 • Joomla
 • Drupal

Przyznam się od razu, że nie testowałem każdej z tych aplikacji. Każda z pewnością ma swoje zalety i wady. Dobierz sobie system odpowiedni do Twoich wymagań, aby pracowało Ci się na nim wygodnie.

Pierwszy system z jakim miałem kontakt to WordPress. Odpowiada mi jego używanie, a do tego dostałem możliwość na swoim hostingu www jego szybkiego i łatwego zainstalowania. Gdybym miał taką potrzebę to pewnie do tej pory testowałbym wiele aplikacji CMS, aby znaleźć tą najlepszą dla siebie. WordPress spełnił moje oczekiwania. Ma spore i dobre wsparcie techniczne. Zamiast poświęcić swój czasu na testowanie kolejnych systemów zarządzania treścią wolę przeznaczyć go na inne bardziej potrzebne mi działania.

Od tej chwili będę omawiał tylko WordPress. Razem ze mną poznasz od podstaw krok po kroku jak stworzyć bloga na WordPress, a następnie jak prowadzić bloga na tej platformie blogowej.

3.Jak zrobić bloga i po co mi blog?

Jedną z odmian stron www jest blog. We wcześniejszym artykule wstępnie powiedziałem o blogu i teraz przypomnę czym się charakteryzuje blog:

 • przekazywanie informacji o życiu i zainteresowaniach autora bloga,
 • wymiana zdań ludzi między sobą i autorem bloga za pomocą komentarzy, co przypomina rozmowę,
 • częsta aktualizacja w porównaniu z innymi tradycyjnymi witrynami,
 • wpisy posortowane są chronologicznie, od najnowszego u góry strony.

Te powyższe punkty już powinny dać Ci odpowiedź na pytanie:

Czy warto założyć bloga?

Teraz zastanów się, które z poniższych zdań pasuje do Ciebie.

 1. Czujesz chęć, aby dzielić się z innymi ludźmi Twoją pasją.
 2. Chcesz przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie, aby wpłynąć pozytywnie na życie innych ludzi.
 3. Chcesz przyciągać do siebie nowych ludzi i poznawać ich problemy, aby je rozwiązać.
 4. Chcesz poznawać wiele nowych osób i nawiązywać coraz głębsze relację z tymi osobami.
 5. Chcesz pisać prywatny pamiętnik, ale w wersji elektronicznej, gdzie oprócz tekstu możesz dodać obraz, dźwięk i video.
 6. Chcesz mówić i pokazywać publicznie czym się zajmujesz i co robisz na co dzień.

Jeśli utożsamiasz się przynajmniej z jednym z tych stwierdzeń to śmiało możesz zrobić bloga.

Jeśli Twoja odpowiedź na dwa ostatnie punkty była twierdząca, to załóż bloga za darmo.

W Internecie po wpisaniu w Google frazy jak stworzyć bloga za darmo znajdziesz kilka serwisów, które to umożliwią. Popularne serwisy, które to umożliwiają:

 • Z pewnych portali tematycznych jak Interia lub Onet
 • Od firmy z najbardziej popularną wyszukiwarką w Polsce czyli Google – blogger.com
 • Od aplikacji CMS, np. zwanej WordPress

Na samym końcu tego artykułu pokażę Ci na filmie jak zrobić bloga za darmo na WordPress.

Jednak jeśli bardziej interesuje Cię prowadzenie bloga z wartościową treścią, która będzie rozwiązywała problemy ludzi oraz chcesz budować głębsze relacje ze swoimi czytelnikami, to najlepszą opcją dla Ciebie będzie opcja płatna. Opcja płatna składa się z 3 podstawowych elementów:

 1. Domena – jak ma wyglądać, jak ją zarejestrować oraz wstępnie ustawić dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu Domena – część 1.
 2. Hosting www – serwer, na którym umieścisz swoje pliki strony internetowej. Jak założyć konto hostingowe oraz jak wrzucić pliki na taki serwer, i wiele więcej dowiesz się w moim poprzednim wpisie Hosting www.
 3. Instalacja aplikacji CMS – jak to zrobić zaraz się dowiesz, gdy obejrzysz film, który dla Ciebie przygotowałem na końcu tego artykułu.

Jeśli chcesz prowadzić biznes online dodatkowo warto korzystać z narzędzi internetowych, które omówiłem w pierwszym moim artykule pod tytułem 6 niezbędnych narzędzi internetowych do zbudowania własnego biznesu online.

W tym jak i kolejnych artykułach oraz filmach skupię się na obsłudze strony internetowej za pomocą WordPress.

Blog na WordPress.com i WordPress.org – wady i zalety

WordPress.com WordPress.org
Darmowa Płatna, bo potrzebny jest własny hosting www i domena
Łatwy start Samodzielna instalacja, a to wymaga pewnej wiedzy informatycznej
Automatyczne aktualizacje i tworzenie kopii zapasowych O aktualizacje WordPress, wtyczek, motywów i tworzenie kopii zapasowych bazy danych i plików musisz dbać sam
Strona będzie działać mimo wielu odwiedzin Strona może przestać działać, bo jest to uzależnione od Twojego usługodawcy hostingu www
Masz dostęp do wybranych motywów i tylko je możesz użyć i edytować. Opcją jest uzyskanie uprawnień do edycji plików CSS odpowiedzialnych za wygląd strony za dodatkową opłatą Możesz użyć dowolnego motywu i go edytować
Nie możesz korzystać z własnych wtyczek, które rozszerzają możliwości WordPress Możesz korzystać z własnych wtyczek
Brak dostępu do edycji plików PHP, na których działa WordPress Możesz dowolnie edytować pliki PHP aplikacji WordPress

Podsumowują te porównanie w wersji WordPress.org masz pełną kontrolę nad aplikacją CMS, co powoduje, że jesteś w pełni sam odpowiedzialny za jej funkcjonowanie. Natomiast w wersji WordPress.com masz ograniczoną możliwość kontroli, bo sporo zadań przejmuje firma, która stworzyła WordPress.

Jak widzisz każda z tych opcji ma swoje cechy i sam wybierz, które cechy Tobie najbardziej odpowiadają, a następnie wykorzystaj odpowiednią wersją dla swoich potrzeb. Do zainstalowania aplikacji CMS należy spełnić pewne wymagania. W przypadku WordPress w wersji 3.2, którego używam wymagania są następujące:

 • Serwer obsługuje język PHP w wersji 5.2.4 lub wyższej
 • Serwer umożliwia stworzenie bazy danych MySQL w wersji 5.0.15 lub wyższej

W kolejnych artykułach na moim blogu pokażę Ci jak obsługiwać WordPressa. To narzędzia ma wielkie możliwości i cały czas poznaję go coraz lepiej. Na moim blogu znajdziesz sporo materiałów na ten temat. Stworzyłem również kompleksowe szkolenie z blogowania z wykorzystaniem WordPressa. Pokazałem jak wygląda to szkolenie od środka we wpisie Szkolenie „Jak założyć bloga?”

A teraz czas na obiecane video. Na pierwszym nagraniu video pokażę Ci jak zrobić bloga z wykorzystaniem aplikacji CMS – WordPress za pomocą paru kliknięć myszą bez konieczności dodatkowej konfiguracji plików i instalowania ręcznie bazy danych. W drugim filmie zobaczysz jak stworzyć bloga szybko i łatwo oraz bez żadnych kosztów na stronie WordPress.com.

1.Jak założyć bloga WordPress w hosting www?

2.Jak założyć bloga za darmo na WordPress?


Jeśli podoba Ci się artykuł to kliknij poniżej przycisk „Lubię to!”.

Wpisz poniżej swój komentarz dotyczący tego wpisu i filmów. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne lub masz dodatkowe pytania, to wpisz je poniżej. Jaki jest Twój największy problem przy założeniu bloga?

Paweł Protaś podpis

Następny artykuł z tej serii to Blog WordPress – Co warto zmienić?

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blip
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Kciuk.pl
 • LinkedIn
 • Drukuj

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • jak stworzy bloga
 • jak zalozyc bloga jak zalozyc bloga
 • jak założyć bloga
 • jak zaoy bloga

Komentarze: 8

 1. Lotto Online pisze:

  Super wyjaśniony wordpress – znalazłem wiele odpowiedzi na pytania. Mam zamiar wykorzystać darmowego wordpressa do budowy kilku ministronek. Do tej pory korzystałem z bloggera, ale wszyscy piszą o wordpresie także czas na własne testy i obserwacje. Jeszcze raz wielkie dzięki za dobry artykuł….
  Lotto Online ostatnio opublikował..Jak grać w lotto ZA DARMO? (Perpetuum mobile;)My Profile

 2. Wojtek pisze:

  Z wielką ciekawością przeczytałem artykuł i obejrzałem filmiki. Tak jak kolega powyżej, ja tylko na Blogerze, ale powoli czas na zmiany. Chcę pobawić się z darmowym WordPressem (ewentualnie płatnym). Czy bloga z Bllogera można przenieść na bezpłatny WordPress? Wiem, że generalnie taka opcja istnieje, nie wiem, czy dotyczy tej darmowej wersji, czy lepiej od razu rozglądać się za domeną i serwerem… Dziękuję za bardzo pomocny artykuł. Świetny blog :-)
  Wojtek ostatnio opublikował..mCredit – to będzie kosztowna pożyczka on line „czy nie”?My Profile

 3. Widziałem wiele stron gdzie ktoś wyjaśniał krok po kroku jak postawić stronę na wordpressie od 0. Ale tutaj przeszedłeś samego siebie. Włożyłeś w to dużo pracy, widać, że to Twoja pasja, gratuluję i dzięki w imieniu wszystkich rozpoczynających blogowanie na tym zwinnym cmsie ;-)

 4. Świetny artykuł. Temat naprawdę ”wyczerpany” i super wyjaśniony.
  Jeśli chodzi o prowadzenie bloga, to również połknąłem bakcyla i jestem od tego uzależniony :-)
  Jeśli chodzi o wordpressa, to jestem zachwycony tym cms,em. Jakiś czas temu dałem się namówić na joomlę! i postawiłem tam stronę firmową. Teraz myślę o zmianie silnika na wordpress. Jest dużo lżejszy, prostszy w obsłudze, lepiej wspierany i bardziej intuicyjny.

  Gratuluje super bloga i zaangażowanie w temat.

  Pozdrawiam
  Eryk

 5. Amelia23314 pisze:

  Świetny wpis, oby takich więcej! Czy jest możliwość dodania się
  do mailingu?
  Amelia23314 ostatnio opublikował..Amelia23314My Profile

  • Cześć Amelio. Aktualnie nie mam na stronie formularza do zapisania się na moją listę mailową. Natomiast pracuję nad zmianą mojej strony i wtedy taki formularz pojawi się. Na starcie przygotuję bardzo wartościowy materiał dla pewnej grupy osób, ale to niespodzianka. Jeśli chcesz, to mogę napisać do Ciebie jak będzie już nowa wersja strony i będzie można zapisać się na moją listę mailową. Od tego też momentu zacznę znowu pisać artykuły i tworzyć filmy. Miałem długą przerwę od pisania, ale chcę do tego wrócić.

Dodaj komentarz