Jak postawić serwer na swoim komputerze? – część 2

Blog WordPress

W tym wpisie znajdziesz ciąg dalszy poprzedniego artykułu i filmu o uruchomieniu strony internetowej na WordPress na serwerze włączonym na swoim komputerze.

 

Jak postawić serwer na swoim komputerze? – część 2

 

Jak uruchomić serwer bazy danych?

Panel kontrolny serwera XAMPP

Następnym krokiem jest uruchomienie serwera bazy danych MySQL. Kliknij obok modułu MySQL przycisk Start, aby uruchomić ten moduł. Następnie gdy klikniesz przycisk obok Admin, to pojawi Ci się strona logowania do phpMyAdmin. Użytkownikiem głównym jest root i domyślnie nie ma on hasła, wiec teraz jak wpiszesz w polu Username root i klikniesz przycisk Go, to znajdziesz się w panelu phpMyAdmin. Ten stan lepiej zmienić, aby nikt nie mógł swobodnie wchodzić do Twoich baz danych.

 

Jak zabezpieczyć serwer bazy danych?

Jak zabezpieczyć serwer XAMPP

Z powrotem przejdź do strony Bezpieczeństwo i kliknij link na dole strony, który przeniesie Cię do strony, gdzie wpisz hasło dla użytkownika root. W polu New password i Repeat the new password  wpisz swoje hasło. Dalsze opcje zostawiam bez zmian, czyli dla phpMyAdmin authentification – cookies. Nie zaznaczam kwadracika niżej, aby nie zapisywać hasła jawnie do pliku tekstowego. Na koniec kliknij przycisk Password changing, aby zapisać zmiany.

 

Jak zainstalować WordPress lokalnie?

Jak już hasła dla bezpieczeństwa masz nadane i serwer działa, to teraz zajmij się uruchomieniem WordPressa. Rozpakuj pobraną paczkę instalacyjną najnowszego WordPressa. Następnie po rozpakowaniu cały katalog wordpress skopiuj do katalogu htdocs w katalogu xampp. To właśnie w tym katalogu umieszczasz wszystkie pliki, które mają być dostępne z przeglądarki internetowej. Zazwyczaj na serwerach w Internecie pliki kopiuje się do katalogu public_html. Na XAMPP takim katalogiem jest htdocs.

Jeśli Twój katalog z plikami WordPressa nazywa się blog, to Twoja strona będzie otwierała się pod adresem http://localhost/blog. Możesz też skopiować pliki WordPressa bezpośrednio do katalogu htdocs i wtedy Twoja strona uruchomi się pod adresem http://localhost. Zauważ, że przed skopiowaniem już istnieje plik index.php, który jest stroną główną. Aktualne pliki index w katalogu htdocs mają w sobie kod, który przkierowuje automatycznie na stronę index.php w katalogu xampp, czyli strona ustawień serwera.

Serwery szukają pliku o nazwie index i pokażą zawartość tego pliku w przeglądarce internetowej, jeśli w adresie nie wpisze się konkretnej nazwy pliku. Najpierw zmień nazwy dla plików index.html i index.php przed skopiowaniem plików WordPressa do tego katalogu. Ja wolę opcję skopiowania plików do podkatalogu, abym miał nadal dostęp do ustawień serwera ze strony http://localhost. To nie ma większego w tym momencie znaczenia, bo to i tak jest strona widoczna tylko dla mnie do prowadzenia testów i przygotowań do wprowadzenia zmian oficjalnie na stronę.

Może pojawiła Ci się w głowie myśl, jak później przenieść taką stronę utworzoną na swoim komputerze na serwer w Internecie. Na to pytanie odpowiem w kolejnym artykule i nagraniu video, bo wiem, że nie jest to takie proste zadanie i chcę Cię poprowadzić w tym zadaniu.

 

Jak przebiega instalacja WordPressa?

Początek instalacji WordPressa

Czas na instalację WordPressa. Jeśli umieściłeś jak ja katalog o nazwie blog z plikami WordPressa w katalogu htdocs, to wpisz teraz w pasku adresu przeglądarki internetowej http://localhost/blog. Pojawi Ci się strona z rozpoczęciem instalacji. Kliknij przycisk Utwórz plik z konfiguracją, aby przejść dalej.

Jak utworzyć bazę danych

Na kolejnej stronie masz informację, że trzeba utworzyć bazę danych. Przejdź do panelu phpMyAdmin. W menu górnym wybierz Databases. W polu pod napisem Create database wpisz nazwę bazy danych. Po prawej strony z listy wybierz utf8_polish_ci. Na koniec kliknij przycisk Create, aby utworzyć bazę danych.

W przypadku instalacji na hostingu będzie to wyglądało inaczej. Będziesz już miał podane nazwę bazy danych i dane do logowania. Te dane wykorzystujesz do dalszych ustawień w instalacji WordPressa. Inną opcją, która jest na moim hostingu, to instalacja WordPress przez aplikację. Wypełniam kilka pól, a aplikacja sama zajmuje się skopiowaniem plików WordPressa na mój hosting oraz tworzy bazę danych.

Instalacja WordPress i połączenie z bazą danych

Jak już masz dostęp do bazy danych, to kliknij przycisk Zaczynajmy! na stronie instalacyjnej WordPressa. Uzupełnij te pola:

 • Podaj nazwę bazy danych, w moim przypadku blog.
 • Nazwę użytkownika, który ma dostęp do tej bazy danych, w moim przypadku root i niżej hasło do tego użytkownika.
 • Adres serwera bazy danych zazwyczaj to localhost. To oznacza, że serwer bazy danych znajduje się na tym samym komputerze, co serwer Apache. Takie rozwiązanie jest najlepsze, bo nie ma opóźnień w połączeniu między modułami serwerów. Jeśli serwer bazy danych jest na innym komputerze, to administrator Twojego hostingu powinien Ci podać adres serwera bazy danych.
 • Prefiks tabel zmień na inny niż domyślny ze względu na bezpieczeństwo.

Dalej kliknij przycisk Wyślij i Uruchomienie instalacji.

Instalacja WordPressa

Uzupełnij pola:

 • Tytuł witryny. Później możesz to zmienić w panelu administracyjnym WordPressa.
 • Nazwa użytkownika o uprawnieniach administratora, który może zrobić wszystko na WordPressie. Ważne, abyś nadał nazwę unikalną, którą trudno będzie odgadnąć. Podobnie z hasłem, które powinno mieć sporą kombinację liter dużych i małych, cyfr i znaków specjalnych. Przy instalacji na swoim komputerze nie jest to aż tak konieczne. Jak umieszczasz stronę w Internecie, to zadbaj o bezpieczeństwo swojej strony.
 • Twój email, na który będziesz dostawał powiadomienia związane z działaniem WordPressa
 • Pozwól wyszukiwarkom indeksować tę witrynę. Zostawiam zaznaczony ten kwadracik, jeśli umieszczasz stronę w Internecie, aby była widoczna dla wszystkich użytkowników. Na lokalnym serwerze odznaczam tą opcję.

Na koniec kliknij przycisk Zainstaluje WordPressa.

 

Jak uruchomić stronę na serwerze?

Teraz Twoja strona jest już dostępna pod adresem http://localhost/blog. Wejdź na stronę http://localhost/blog/wp-login.php. Na tej stronie wpisz nazwę użytkownika i hasło, jakie nadałeś podczas instalacji, a znajdziesz się w panelu administracyjnym WordPressa.

Od teraz możesz swobodnie testować różne rozwiązania na swojej stronie internetowej bez wykorzystania Internetu. Idealnie nadaje się do sprawdzania wtyczek dla WordPress oraz sprawdzenia jak strona będzie wyglądała, po wprowadzeniu modyfikacji w kodzie motywu. Gdy będziesz gotowy, aby wprowadzić zmiany na swoją stronę www w Internecie, to skopiujesz odpowiednie pliki ze swojego komputera na hosting www.

Jeśli zakończysz działania na swojej stronie, to kliknij przyciski Stop przy modułach Apache i MySQL w panelu kontrolnym XAMPP, a następnie kliknij przycisk Quit, aby zamknąć ten panel.

 

Napisz w komentarzu – Co sądzisz o takim sposobie testowania strony internetowej na swoim komputerze?


Jeśli podoba Ci się artykuł to kliknij poniżej przycisk „Lubię to!”.

Paweł Protaś podpis

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blip
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Kciuk.pl
 • LinkedIn
 • Drukuj

Komentarze: 4

 1. Mikołaj pisze:

  Nie chce mi to zadziałać nie wiem co jest robie tak smao jak pan i wchodzę na inny komputer wpisuje tą strone i mi nie działa co mam zrobić ?

  • Witaj Mikołaju. Jeśli dobrze zrozumiałem chcesz postawić stronę na swoim serwerze, aby była dostępna w Internecie. Nie wiem czy XAMPP ma taką możliwość. Korzystam z niego tylko do przygotowania strony opartej o WordPressa na swoim komputerze, a potem przenoszę stronę na serwer płatny, gdy strona jest gotowa. W tym artykule pokazałem jak przygotowuję taki serwer, aby działał tylko na moim komputerze. Dzięki temu mogę swobodnie i szybko prowadzić różne testy, np. wtyczek do WordPressa i przygotować zmiany na stronie przed ich oficjalnym wprowadzeniem na serwer w Internecie.

 2. Marcin pisze:

  Czy istnieje możliwość, by stronę WordPress, która jest tworzona tylko testowo na własnym komputerze (na tym założonym serwerze xampp)pokazać przed publikacją koledze z innego miasta, aby np. wyraził swoją opinię, mógł zobaczyć jak coś działa i podzielić się uwagami? Czy można mu to jakoś przesłać, jako np. spakowany plik z całą stroną, który otworzy za pomocą przeglądarki, albo w jakiś inny łatwy sposób?

  • U mnie to tak wygląda, że najpierw robię stronę na lokalnym serwerze XAMPP. Następnie, gdy jestem na etapie, aby pokazać klientowi co zrobiłem stawiam stronę na jakiejś subdomenie, aby nie płacić za kupowanie kolejnej domeny. Do pokazania komu chcesz swojej strony przez przeglądarkę internetową potrzebujesz mieć serwer, na którym umieścisz pliki swojej strony i domenę, którą podepniesz pod tą stroną. Jak ktoś wpisze tą domenę, to zobaczy Twoją stronę. Jak się uprzeć to można umieścić stronę na darmowym serwerze bez kupowania domeny lub na jakimś płatnym, gdzie jest okres testowy. W ten sposób możesz pokazać komuś stronę nic nie płacąc. Jeśli będziesz chciał poważnie podejść do prowadzenia strony, to polecam jednak płatne serwery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Czemu służy to pytanie?