Jak postawić serwer na swoim komputerze? – część 1

Blog WordPress

W tym artykule i filmie pokażę jak uruchomić WordPress na komputerze w swoim domu. Dzięki temu, że będziesz potrafił postawić serwer, będziesz mógł przygotować stronę internetową widoczną tylko dla Ciebie. Gdy będziesz gotowy przeniesiesz ją na hosting www, aby pokazać ją światu. Taka opcja również daje możliwość testowania różnych rozwiązań przed wprowadzeniem ich oficjalnie na stronę w Internecie.

 

Jak postawić serwer na swoim komputerze? – część 1

 

Czasami wspominałem w swoich filmach, że testuję wtyczki na swoim blogu testowym. Ten blog testowy uruchamiam na swoim komputerze włączając wcześniej serwer. Wiem, że nie dla każdego jest prosta sprawa, aby uruchomić serwer na swoim komputerze, dlatego postanowiłem nagrać video i napisać ten artykuł.

 

Jak zainstalować serwer lokalny?

Paczka instalacyjna serwera XAMPP pod Windows

W Internecie znajdziesz kilka darmowych paczek instalacyjnych serwerów. Jednym z nich jest XAMPP. Od początku prowadzenia moich testów używam serwera z tej paczki instalacyjnej. Są w niej zawarte trzy składniki potrzebne do uruchomienia strony na WordPress:

 • serwer Apache
 • język programowania po stronie serwera – PHP
 • system zarządzania bazą danych MySQL

XAMPP jest wciąż rozwijany, więc jest duża szansa, że zawiera w sobie najnowsze wersje tych 3 elementów potrzebnych do działania strony www opartej o WordPressa.

Do działania języka PHP trzeba mieć zainstalowaną bibliotekę Microsoft Visual C++ 2008. Można ją pobrać ze strony firmy Microsoft za darmo.

Pracuję na systemie Windows, więc pobieram paczkę instalacyjną dla tego systemu. Po obraniu paczki instalacyjnej XAMPP przechodzę na stronę http://pl.wordpress.org/ aby tam pobrać najnowszą polską wersję WordPressa.

Wybór komponentów instalacji serwera XAMPP

Instalacja XAMPP jest prosta. To co istotne podczas instalacji, to wybrać do zainstalowania serwer Apache i MySQL oraz język PHP, i aplikację dostępu do bazy danych phpMyAdmin. Następnie wybierasz gdzie i w jakim katalogu chcesz zainstalować całego XAMPP-a. Proces instalacji potrwa od kilku do kilkunastu minut, więc możesz zrobić sobie chwile przerwy od komputera.

 

Jak uruchomić serwer lokalny?

Po zainstalowaniu XAMPP należy włączyć panel kontrolny. Instalator nie tworzy skrótu do tego panelu na pulpicie, więc pokażę Ci gdzie znaleźć pliki, który otwiera ten panel. Skrót na pulpit do panelu warto zrobić samemu. W katalogu, który wybrałeś do instalacji XAMPP – domyślnie na dysku C w katalogu xampp, jest plik o nazwie xampp-control.exe. To właśnie ten plik uruchamia panel kontrolny.

Panel kontrolny serwera XAMPP

Najpierw w tym panelu kliknij przycisk Start w linii z tekstem Apache, który jest nazwą modułu. W ten sposób postawisz serwer Apache na swoim komputerze. Jeśli pojawi Ci się okno programów dbających o bezpieczeństwo Twojego komputera, to pozwól na dostęp do zasobów Twoje komputera dla serwera Apache i dla kolejnego modułu jaki uruchomisz. Gdy moduł zostanie uruchomiany, napis Apache zostanie podświetlony na zielono.

 

Jak sprawdzić stan serwera?

Jak sprawdzić stan serwera XAMPP

Gdy już serwer Apache działa, to przycisk Start zmienił się w Stop, i teraz tym przyciskiem możesz wyłączyć serwer. Po włączeniu serwera obok przycisku Stop kliknij przycisk Admin, aby otworzyć stronę do zarządzania serwerem. W menu po lewej stronie jest link do strony Stan, w której możesz zobaczyć jaki jest stan serwera i innych poszczególnych komponentów. W tym momencie jeszcze baza danych MySQL jest nieaktywna, bo jeszcze jej nie włączyłeś w panelu kontrolnym. Do tego zaraz dojdziemy.

 

Jak zabezpieczyć serwer?

Jak sprawdzić bezpieczeństwo serwera XAMPP

Na początku warto zająć się bezpieczeństwem serwera. W tym celu kliknij po lewej stronie w link Bezpieczeństwo. W nowej stronie będziesz miał dwie informacje o braku zabezpieczeń dla XAMPP i phpMyAdmin. W tej chwili każdy podłączony do sieci może wejść w ustawienia Twojego serwera i panelu phpMyAdmin do zarządzania bazami danych.

Wystarczy, że zna numer IP Twojego komputera i już może zrobić wszystko z Twoim serwerem i bazami danych. W tej chwili wszystkie adresy w przeglądarce internetowej zaczynają się od localhost. To oznacza, że te strony działają na lokalnym serwerze – serwerze, który uruchomiłeś na swoim komputerze.

Każde urządzenie podłączone do sieci ma swój numer IP. Jednak najczęściej otwieramy strony wpisują zrozumiałą dla nas nazwę, czyli nazwę domeny, zamiast ciągu cyferek, które nic nam nie mówią i trudno je zapamiętać. Warto ten stan zmienić i wprowadzić hasła zabezpieczające te dwa elementy. Na obrazku widzisz efekt już po wprowadzeniu zabezpieczeń.

Kliknij link na dole, które zaznaczyłem na obrazku. Na nowej stronie możesz wprowadzić hasło dla użytkownika root do panelu zarządzania bazami danych phpMyAdmin. W tej chwili będziesz miał informację, że MySQL nie działa, lub jest zablokowany przez firewall. Firewall z języka angielskiego to ściana ognia. To taki program chroniący Twój komputer przed zagrożeniami płynącymi z sieci. Takie programy mogą zblokować działanie programów, które chcesz włączyć. Należy wtedy odpowiednio ustawić taki program lub go wyłączyć na czas działania programu, który teraz jest Ci potrzebny. W tym momencie serwer MySQL jeszcze nie jest włączony. Później go włączysz i nadasz hasło użytkownikowi root.

Jak zabezpieczyć serwer XAMPP

W polu User wpisz nazwę użytkownika, a w polu Password wpisz hasło do logowania. Tym danymi, co teraz podasz będziesz logował się do ustawień serwera. Na koniec kliknij przycisk Make safe the XAMPP directory, aby zapisać zmiany. Hasło przed zapisaniem jest szyfrowane. Od tej pory nikt bez podania tylko Tobie znanych danych do logowania nie wejdzie w ustawienia serwera.

Nad przyciskiem jest kwadracik do zaznaczenia. Jeśli go zaznaczysz, to zapiszesz dane do logowania w pliku tekstowym, co będzie jawnie widoczne dla innych, jakie są dane do logowania na serwer. Odradzam korzystania z tej opcji ze względu na obniżenie poziomu bezpieczeństwa.


Jeśli podoba Ci się artykuł to kliknij poniżej przycisk „Lubię to!”.

Paweł Protaś podpis

Druga część artykułu i filmu

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blip
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Kciuk.pl
 • LinkedIn
 • Drukuj

Komentarze: 23

 1. Leszek pisze:

  No i tego mi brakowało… XAMPP zainstalowany i z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy. Obawiam się trochę problemów ponieważ mój system to Windows8(x64) a jestem po kilku niezbyt udanych próbach zainstalowania WAMPa. Kiedy część 2?
  Pozdrawiam – Leszek

 2. DMati pisze:

  Ja od siebie zamiast Xampp polecam Ampps :)
  DMati ostatnio opublikował..[] Monitoruj statystyki i zarobki wprost z kokpituMy Profile

 3. Adrian Bysiak pisze:

  A ja się zastanawiam, po co marnować czas, instalować wszystkie te serwery, i śmiecić – kiepsko działającego windowsa. Jeszcze bym zrozumiał, stawianie apache, kiedy ktoś korzysta z linux-a, przy dzisiejszym oprogramowaniu (do pisania kodu), które cudownie współpracuje z zewnętrznymi serwerami, według mnie to strata czasu. Z drugiej strony – dużo wygodniej stworzyć subdomenę, o której nikt nie wie, która nigdzie nie jest zainstalowana, i nawet założyć hasło, aby się bawić i testować – takiego rozwiązania używam sam – wygodniej, szybciej, i bez zbędnej zabawy – chyba, że ktoś lubi ;-)
  Adrian Bysiak ostatnio opublikował..Najcenniejsza umiejetnosc zyciowaMy Profile

  • Witaj Adrianie. Zgadzam się z Tobą, że testy można prowadzić na własnym hostingu i domenie w Internecie i nikt nie będzie o tym wiedział. Uważam jednak, że to rozwiązanie z lokalnym serwerem jest dobre dla tych osób, które jeszcze nie mają swojego hostingu i domeny. Zanim taka osoba wystartuje oficjalnie ze swoją stroną, można na spokojnie poznać np. WordPressa bez ryzyka poniesienia kosztów na serwer i domenę.

  • DMati pisze:

   „po co marnować czas, instalować wszystkie te serwery, i śmiecić”

   Zautomatyzowany installer, 2-3 minuty i srodowisko testowe gotowe, nawet kawy nie zdążysz dopić.

   Jeżeli masz serwer produkcyjny na którym nie boisz się o limity, czy że jakaś wtyczka czy twój test nie zrobi globalnego ka boom to testujesz online. A jak masz konto z limitami to testujesz lokalnie. Druga sprawa, to nie każdy mając mocną maszynkę ma dostęp głównego roota, może sobie instalować dodatkowe rozszerzenia/moduły etc.
   DMati ostatnio opublikował..Leniwe widgety, czyli ładowanie widgetów z opóźnieniemMy Profile

 4. Benita pisze:

  Czy jest możliwe uruchomienie dwóch niezalżnych instalek XAMPP’a na jednym komoputerze (różnych profilach).
  Chodzi o to, żeby mogly ćwiczyc dwie różne osoby nie mając dostępu do swoich plików ćwiczeniwych.

  Probowałam niezależnych instalek z wersji portable u każdego na pulpicie, jednak mimo to w rejestrze wpisywana jest ścieżka ostatniej instalki (choc po mojemu, wersja portable nie powinna w rejestr ingerować).
  Jak temu zaradzić?

  • Cześć Benito. Rozumiem, że każda osoba nie może widzieć plików i katalogów stron umieszczonych w katalogu htdocs innych osób? Nie zauważyłem, aby instalacja XAMPP-a przewidywała taką obsłguę na różnych profilach w Windows. Z wersją portable też uznaję, że nie ma wtedy instalacji i ingerenecji w rejestr systemy. Jednak pewnie wcześniej zainstalowałaś XAMPP-a w tradycyjny sposób i dlatego są komunikaty o rejestrze.

   Podejrzewam, że gdyby użyć wersji portable na komputerze, na którym wcześniej nie był instalowany XAMPP, to powinno zadziałać. Jeśli już masz instalację, to odinstaluj XAMPP-a i sprawdź, czy wtedy wersj portable zadziała.

   Czasem bywa tak, że po odinstalowaniu programu zostają wpisy w rejestrze, które mogą nadal blokować działanie wersji portable. Wtedy zostają dwie opcje. Ręcznie usuwać pozostałe wpisy rejestru, co jest ryzykowne jak się nie to usunie, co trzeba, to można system przestanie prawidłowo działać. Druga opcja to ostateczność, czyli sformatowanie dysku i instalacja systemu Windows od nowa.

 5. Jarek pisze:

  nie mogę włączyć apacha w czym jest problem

  • A jakie są objawy? Może jakieś komunikaty błędów pojawiają się? Pierwsze co mi przyszło do głowy to, że masz uruchomiony jakis program, który wykorzystuje ten sam port co Apache. Np. jak dobrze pamiętam to Skype wykorzystuje port 80 i Apache też. Jeśli o to chodzi to wyłącz Skype, gdy używasz Apache, lub zmień numer portu, z którego Skype ma korzystać.

 6. Paweł pisze:

  Dzięki za wpis Paweł, z chęcią przetestuję XAMPP-a. do tej pory pory korzystałem z innego programiku o nazwie wampserver (www.wampserver.com), jest bardzo dobry ale czasami chyba gryzie sie ze skypem i innymi programami.
  Paweł ostatnio opublikował..How to Choose Topic for Your Adsense WebsiteMy Profile

 7. Ekozefir pisze:

  Jestem prawdziwy łoś, dlaczego tego tutaj wcześniej nie szukałem! :D
  Muszę się tego w końcu nauczyć :D
  Ekozefir ostatnio opublikował..Promocja EkomatematycznaMy Profile

 8. Michał pisze:

  Witam. Mam jeszcze pytanko:) Wszystko ładnie działa testy się powiodły, ale jeszcze nie wiem jak dodać własną domenę np kupujesz na nazwa.pl i do swojego komputera/serwera dodać domenę zamiast tego localhost:)?

  • Witaj Michale. Tego jeszcze nie robiłem, bo nie miałem takiej potrzeby. Serwer na swoim komputerze wykorzystuje tylko do testowania różnych rozwiązań. Gdy stworzę coś działającego przenoszę to na wykupiony hosting, gdzie też mam już kupioną domenę. Z pewnością jest sposób na połączenie domeny ze swoim komputerem. Moim zdaniem koniecznym warunkiem jest to, aby komputer, który jest serwerem miał publiczny i stały numer IP.

 9. Lukas pisze:

  Fajny poradnik napewno wykorzystam :D
  Lukas ostatnio opublikował..Wrocławskie usługi pogrzeboweMy Profile

 10. Piotr pisze:

  problem z połączeniem się do apache nie mogę się połączyć.

  mam problem z połączeniem się do apache wyskakuje mi coś takiego

  [Error: Apache shutdown unexpectedly.
  This may be due to a blocked port, missing dependencies,
  improper privileges, a crash, or a shutdown by another method.
  Press the Logs button to view error logs and check
  the Windows Event Viewer for more clues
  If you need more help, copy and post this
  entire log window on the forums]

  i nie iwem co mam zrobić proszę o pomoc z góry dziekuje.

  • Witaj Piotrze. Potrzebuję logów z serwera. Jak masz otwarty panel XAMPP. W wierszu gdzie pisze Apache klikasz przycisk Start. Po próbie uruchomienia serwera w tym samym wierszu kliknij przycisk Logs i wybierz Apache. Otworzy Ci się okno z plikami. Prześlij mi na mojego e-maila plik error.log. Mój e-mail jest podany na stronie Kontakt.

Dodaj komentarz