Jak napisać artykuł SEO?

szkolenia na żywo przez Internet

W drugim moim webinarze, czyli konferencji na żywo przez Internet powiedziałem co zrobić, aby blog pojawił się na pierwszej stronie wyszukiwarek. Webinar podzieliłem na 3 części. W pierwszej części dowiesz się, jak pisać artykuły na bloga dobre dla użytkowników i wyszukiwarek.

 

Jak napisać artykuł SEO?

 

Co to jest artykuł SEO?

SEO pochodzi od skrótu w języku angielskim Search Engine Optimization. Można to przetłumaczyć na optymalizację silników wyszukiwań. Chodzi o tworzenie treści na strony internetowe, które będą dobrze odbierane przez wyszukiwarki w Internecie jak np. Google, co będzie nagradzane pokazaniem takiej strony www na pierwszej stronie wyników wyszukiwań.

Gdy będziesz tworzył wartościowe artykuły dla użytkowników oraz trzymał się zasad, które zaraz Ci przedstawię, to Twoje artykuły pojawią się na pierwszej stronie Google. Takie artykuły można nazwać SEO. Dobre jednocześnie dla użytkowników i wyszukiwarek.

 

Jak stworzyć artykuł SEO?

Oto sposób postępowania:

 1. Poszukaj w Internecie, czego potrzebują ludzie. Najlepiej skupić się na temacie swojej pasji. Zobacz o czym piszą ludzie na forach, grupach dyskusyjnych i blogach wraz z komentarzami. Warto też skorzystać z narzędzia Google Keyword tool, o którym powiem więcej w dalszej części artykułu.
 2. Napisz rozwiązanie wybranego przez Ciebie problemu ludzi. W tej chwili wyrzuć wszystko z siebie, co przyjdzie Ci do głowy. Zapisz to w edytorze tekstu, lub jak wolisz na kartce. Poprawki będą później.
 3. Skorzystaj z Google Keyword tool, aby dobrać słowa kluczowe, które użyjesz w swoim artykule.
 4. Użyj tych słów w tytule strony, nagłówku, podtytułach, obrazkach i w treści.
 5. Rozrzucaj te słowa po całym artykule tak, aby pasowały naturalnie w zdaniu. Używaj odmian i synonimów.

 

Jak szukać słów kluczowych w Google Keyword tool?

To narzędzie jest częścią konta AdWords do reklamowania się w Google. Jest ono dostępne pod adresem: https://adwords.google.pl/o/KeywordTool. Nawet jeśli nie chcesz reklamować się w AdWords, to warto założyć konto w tym systemie, które i tak jest za darmo. Dzięki temu przy szukaniu słów kluczowych w Google Keyword tool nie będziesz musiał za każdym razem przepisywać kodu z obrazka.

Szukanie słów kluczowych w Google KeyWord Tool

W polu słowo lub wyrażenie wpisz słowa, które wpisałbyś w wyszukiwarce, aby znaleźć rozwiązanie swojego problemu w temacie Twojej pasji. Każde zdanie wpisuj w nowej linijce. Czym więcej słów przyjdzie Ci do głowy, tym lepiej.

Wskazówka! Rozpocznij pisanie słów w Google. Zobaczysz, że pod polem zaczną pojawiać się podpowiedzi, co ludzie wpisują w wyszukiwarce. Wykorzystaj to i te słowa, które Ci się pojawią z Twojej tematyki również zapisz w narzędziu.

Jak Google podpowiada słowa kluczowe

Jeśli już wypiszesz wszystkie słowa, to zanim klikniesz przycisk Szukaj, spójrz na lewą stronę pod Typy dopasowania. Zaznacz tam wszystkie kwadraciki, czyli przy Przybliżone, [Ścisłe], „Do wyrażenia”. Zaraz zobaczysz jaka jest różnica między tymi typami dopasowań.

Wybór słowa kluczowego w Google KeyWord Tool

Gdy klikniesz Szukaj, to zobaczysz niżej tabelkę z Twoimi słowami, które wpisałeś. Zacznij od posortowania wyników według wyszukiwań lokalnych, czyli w Polsce. W tym celu kliknij napis Miesięczne wyszukiwania lokalne.

 

Czym się różnią typy dopasowań?

Na górze zobaczysz słowa, które mają najwięcej wyszukiwań w miesiącu w Polsce. Zauważ, że jest spora różnica w ilości wyszukiwań między słowami o różnym typie dopasowań:

 • Dopasowanie przybliżone. Uwzględnia wszystkie wyrażenia, w których występują dane słowa wliczając w to wszelkie ich odmiany.
 • Dopasowanie do wyrażenia. Zapisane między cudzysłowami. Wskazują na wyrażenia, w którym występują dane słowa dokładnie w takiej formie jak podałeś. Np. wpisują słowa „jak założyć bloga” zostaną uwzględnione wyrażenia jak: „jak założyć bloga o modzie” lub „gdzie i jak założyć bloga”.
 • Dopasowania ścisłe. Zapisane pomiędzy nawiasami kwadratowymi. Zostaną uwzględnione tylko i wyłącznie słowa w takiej formie,  jakiej podałeś. Np. [jak założyć bloga] uwzględnia tylko wpisanie w wyszukiwarce jak założyć bloga.

Interesuję Cię przede wszystkim wyniki ścisłe, bo wiesz wtedy co dokładnie jest wpisywane przez użytkowników w Google. Na takie słowa warto pozycjonować swój artykuł, bo masz pewność, że z takich słów będziesz miał wejścia na dany artykuł.

Nie zawsze uda Ci się znaleźć słowa z dopasowaniem ścisłym do tego, o czym chcesz napisać lub będzie to niewiele wyszukiwań w miesiącu. Jak masz ciekawy i unikatowy temat do przedstawienia, to napisz o tym, mimo, że ludzie tego w małym stopniu szukają. Twoi stali czytelnicy z pewnością docenią taki wpis.

Pod listą swoich słów są też podpowiedzi innych podobnych słów. Przejrzyj je, bo może akurat wśród nich znajdziesz słowa, które z chęcią wykorzystasz do swoich artykułów. Ludzie wpisują słowa, na które sam byś nie wpadł. Dlatego warto korzystać z tego narzędzia.

 

Na co zwrócić uwagę przy pisaniu artykułu SEO?

Większość zasad będzie dotyczyła struktury dokumentu HTML, czyli pliku strony internetowej. Strony www są napisane w języku HTML. W największym skrócie HTML składa się ze znaczników zapisanych w nawiasach ostrych, które określają strukturę strony internetowej. I to właśni do znaczników odniosę się w poniższych zasadach.

 • W znaczniku title użyj słowa kluczowego. Najlepiej jak tekst będzie krótki, a słowa kluczowe napiszesz na początku tytułu. Treść z tego znacznika pojawia się w tytule zakładki przeglądarki internetowej oraz jako główny tytuł strony w wynikach wyszukiwań.
 • Tytuł jaki będzie widoczny na samej górze artykułu powinien być znacznikiem H1. Taki znacznik najlepiej jak wystąpi raz na całej stronie. Ma on szczególne znaczenie dla robotów wyszukiwarek. Tytuł powinien zawierać słowo kluczowe oraz warto nadać mu wygląd wyróżniający się na całej stronie.
 • Użyj podtytułów jak w rozdziałach książki w swoim artykule, aby czytelnicy mogli łatwo odnaleźć interesujące ich fragmenty. Podtytuły wyróżnij i nadaj im licząc od najważniejszego znaczniki H2 i H3, rzadziej H4.
 • Treść powinna być wartościowa i unikalna dla czytelnika. Temat, który już był poruszony przez inne osoby, może też napisać na swoim blogu pod warunkiem, że napisze to swoimi słowami oraz dodasz własne przemyślenia i doświadczenie. Dobrze jak artykuł nie będzie na kilka linijek, a przynajmniej na 3000 znaków. Krótkie wpisy też przejdą, ale to już zależy od strategii jaką przyjmiesz na pisanie na swoim blogu.
 • Użyj słów kluczowych w różnych odmianach i synonimów w całej treści artykułu. Ważne, aby tekst czytało się przyjemnie bez żadnych dziwnych sztucznych zlepków wyrazowych. Takie pchanie słów kluczowych na siłę źle wygląda dla użytkowników. Wyszukiwarki będą za to karać filtrem na dane słowo. Taki filtr spowoduje, że na dane słowo Twoja strona pojawi się na jakimś dalekim miejscu.
 • Ludzie w Internecie szybko weryfikują czy tekst jest dla nich interesujący. Użyj w tekście pogrubień, pochyleń kroju czcionki oraz list wypunktowanych, aby wyróżnić ważne fragmenty tekstu. W ten sposób czytelnik może zawiesić swoje oko na takim elemencie podczas skanowania tekstu. Dla robotów wyszukiwarek też to ma znaczenie przy klasyfikacji wartościowych stron.
 • Obrazki nie są widoczne dla robotów wyszukiwarek. Jednak można w atrybucie alt obrazka wpisać tekst, który będzie widocznych, gdy obrazek się nie pojawi. Zawsze uzupełniaj ten atrybut tekstem, który opisuje, co znajduje się na tym obrazku, biorąc też pod uwagę słowa kluczowe do wykorzystania.
 • Użyj bogatego linkowania wewnętrznego. To znaczy na swoim blogu wstawiaj linki prowadzące do innych stron na Twoim blogu. Warto, abyś tym linkom nadawał tekst w postaci słów kluczowych, na które chcesz pozycjonować daną stronę. Tekst, który jest linkiem nazywa się anchor tekstem. Wstawiaj też linki do zewnętrznych stron powiązanych tematycznie z Twoim blogiem, które mają wartościową treść i duże zaufanie wśród użytkowników.
 • Przyporządkuj kategorię do wpisu. Nazwa kategorii powinna zrozumiale opisać zawartość wpisu oraz być słowem kluczowym. Strony z listą wpisów z danej kategorii też można wypozycjonować w wyszukiwarce. Opcjonalnie możesz użyć też tagów do bardziej szczegółowego opisu zawartości strony.
 • Opcjonalnie wstawiaj swoje filmy na bloga, co podniesie jego wartość. Pokazywanie siebie na filmach ma też wpływ na budowę Twojej marki osobistej.

 

Napisz w komentarzu jakie zasady wykorzystujesz na swoim blogu pod kątem wyszukiwarek? Z chęcią poznam Twoje zasady, o których nie wspomniałem w tym artykule.


Jeśli podoba Ci się artykuł to kliknij poniżej przycisk „Lubię to!”.

Paweł Protaś podpis

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blip
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Kciuk.pl
 • LinkedIn
 • Drukuj

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • jak napisac artyku?
 • JAK NAPISAC RECENZJE
 • artykuły seo co to

Komentarze: 41

 1. Adrian Bysiak pisze:

  Hmmmm, wchodząc na ten blog – zawsze spodziewam się, że coś się zmieni. A ogólnie trochę traktuję to miejsce, jak mały klon internetu. Artykuły są teoretycznie wartościowe, w praktyce mam wrażenie, kurde – gdzieś już to widziałem. Od wielu lat zajmuje się pozycjonowaniem, i niestety kiedy widzę artykuł jak ten – który widziałem już w wielu miejscach (tyle że napisany innym językiem), zastanawiam się, czy ktoś pozycjonuje według tych porad, i czy komuś się udaje. Oczywiście – są pozycjonerzy, pozycjonerzy i pozycjonerzy – po tym artykule, sam nie wiem do której grupy zaliczyć Ciebie. Jeśli naprawdę, rozwój w internecie, jest dla Ciebie istotny, czasami trzeba się zastanowić – czy przeklepywanie niesprawdzonych informacji ma sens. Z czystej ciekawości, wklepałem w google „Jak napisać artykuł SEO”, w pierwszej dwudziestce nie widzę Twojego bloga. Jeśli chcesz – nauczę Cię pozycjonować – skutecznie (bez tej całej bajki o seo), którą tutaj przepisałem, i naprawdę ucieszyłbym się, gdybym kiedyś spotkał bloga, na którym tematyka SEO, będzie tak prawdziwa, jak google ;-)

  • Cześć Adrianie. Z chęcią poznam Twoje sposoby na pozycjonowanie. Nie uważam się za wielkiego znawcę tego tematu. Szkolę się od innych i trudno mi każdą informację pozycjonerską sprawdzić, czy na 100% działa dobrze. Myślę, że tego nikt nie wie na 100%, a można czasem się czegoś domyślać, lub wydaje się, że to dobrze działa. Dzięki za wartościowy komentarz.

  • Genituram pisze:

   @Adrian, łatwo się tak przechwalać, a tym czasem chyba zapomniałeś, że w Sieci każdego można sprawdzić. Z ciekawości wszedłem więc na twojego bloga i wybrałem jeden ze starszych artykułów (z 2013 roku), żeby dać ci fory. Wyobraź sobie moje zdziwienie, kiedy okazało się, że twój artykuł nie pojawił się na pierwszej stronie Google. Co ciekawe nie pojawił się też na drugiej, trzeciej, dziesiątej… dalej już nie sprawdzałem. Wychodzi na to, że wcale nie jesteś takim wspaniałym pozycjonerem, za jakiego się uważasz. A już chciałem zostać twoim uczniem :( No cóż, trudno…
   Genituram ostatnio opublikował..Horoskop Star WarsMy Profile

 2. Szymon pisze:

  Świetny artykuł, dzięki za to że się dzielisz wiedzą. Co do artykułu SEO, to raczej poszukałbym innej nazwy. Bowiem w pierwszym odruchu może chodzić wyłącznie o artykuł, który jest na temat SEO.
  Szymon ostatnio opublikował..Tłumaczenia angielskiMy Profile

 3. Jestem początkujący i stosuję większość zaprezentowanych przez Ciebie metod.
  Nowością o której wcześniej nie słyszałem jest wewnętrzne linkowanie. Zacznę stosować tę metodę w nowych artykułach.
  Dziękuję za pomocny tekst.
  Jacek Pastuszko ostatnio opublikował..Wychowanie dziecka czy aktywność zawodowa?My Profile

 4. Rafał Nowak pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł. Znacznie poszerzył moją wiedzę w temacie SEO.

 5. Sylwek Nalepa pisze:

  Witam. Muszę przyznać, że trafiłem na bardzo dobre informacje na temat pisania artykułów. Nic nie pozostaje mi innego jak zastosować te dobre rady na swoim blogu. Pozdrawiam.

 6. Krzysiek pisze:

  Ogólnie pozycjonowanie i SEO to rozległa dziedzina. Dopiero zaczynam swoją przygodę na tym polu, uczę się i poznaję nowe „chwyty”. Jak już troszkę się podszkolę, to zapewne ruszę się do zrobienia bloga. Na razie skupiam się na tajnikach tekstów SEO. A tutaj zalazłem dużo wiedzy. Dzięki Paweł, za Twój wysiłek:)

 7. Tapirr pisze:

  Co do nasilenia słów kluczowych w tekście- ważnym jest aby nie przesadzić. Trzeba pamiętać o pisaniu tekstów przyjaznych zarówno robotom google jak i samym użytkownikom :)
  Tapirr ostatnio opublikował..Termonadruk – KOSZULKI.pc.plMy Profile

 8. Słowa kluczowe obecne sprawdza się nieco inaczej niż Google Keyword Tool. Nie mniej jednak zasady sie nie zmieniją
  Od siebie doda że najlepiej pozycjonować wpisy na długie ogony. Ważnym elementem jest też to żeby słowa kluczowe były zaindeskowane mniej niż 1 milion razy
  Ireneusz Fudro ostatnio opublikował..Jak sprawdzić sÅ‚owa kluczowe – poradnik A – ZMy Profile

 9. Tomasz pisze:

  Kawał dobrej roboty. Wspaniale, że jeszcze istnieją takie ludzie jak ty! Nie dość, że piszą konkretnie i rzeczowo, to jeszcze nie można zapomnieć o tym, że Twój blog jest czymś wspaniałym. Jestem niezwykle zadowolony z tego, że znalazłem Twój blog i przyjemnością czytam zawarte w nim informacje. Zastanawia mnie jedno. Skąd ty bierzesz pomysły na to wszystko? Czy coś wpływa na podejmowanie takich decyzji, aby powstał taki a nie inny temat? Z przyjemnością czekam na kolejne Twoje posty w których również chętnie wyląduję i zapoznam się z treścią. pozdrawiam serdecznie :)
  Tomasz ostatnio opublikował..Nekst – konkurecja dla Google w Polsce?My Profile

  • Dziękuję Tomaszu za dobre słowo. Tematy na artykuły brały mi się z różnych powodów jak np. pomysł na serię artykułów o WordPressie gdy go poznawałem i spodobał mi się ten skrypt. Chciałem wtedy podzielić się tym co na bieżąco sam poznawałem i tak bardzo mi się to podobało. Następnie dalej wchodziłem coraz głębiej w WordPressa i poznawałem coraz więcej wtyczek, które po przetestowaniu opisywałem słowem i za pomocą filmu. Postanowiłem tworzyć artykuły razem z filmami, aby się uzupełniały i starałem się przedstawić temat jak najprostszymi słowami potrafię. Teraz dzięki blogowi mam tyle pracy przy tworzeniu stron www, że już od dawna ciężko mi znaleźć czas, aby zrobić porządny artykuł z filmem. Będę tworzył filmy i artykuły, choć teraz trudno mi określić kiedy następny stworzę.

   I największa inspiracja do tworzenia to są maile i komentarze jakie dostawałem o przydatności tego, co tworzę oraz poznałem potrzeby ludzi, którzy czytają mojego bloga i oglądają moje filmy.

 10. Bartosz pisze:

  Świetny artykuł! Wyczerpujący i na temat. Czy myślałeś o aktualizacji? Bowiem zmieniło się narzędzie do sprawdzania słów kluczowych. Tak czy siak, kompleksowy artykuł który na pewno wykorzystam w „swoim SEO”.
  Bartosz ostatnio opublikował..Zasady typowania bukmacherskiegoMy Profile

 11. Artur Wiktor pisze:

  Racja teraz już Google Keyword tool to Planer słów kluczowych, ale zasada jest ta sama.Zawsze staram się napisać artykuł seo i myślę, że w miare dobrze mi to idzie. JeśliPawle możesz to bardzo Cię proszę o mała ocene :) Dobrze, że wspomniałeś o dopasowaniach, to jest moim zdaniem najważniejsze, żeby znaleźć konkretne frazy. Lecz nasuwa mi się pytanie odnośnie synonimów słowa kluczowego. Z jednej strony trzeba odpowiednio powielać słowo kluczowe, ale podobno ma być w takiej samej formie jak oryginał, ponieważ musi być odpowiednia liczba powtórzeń. Co o tym myślisz?
  Artur Wiktor ostatnio opublikował..Wtyczki WordPress: ‚wp-database-backup’My Profile

 12. Marek pisze:

  Warto umieszczać również zdjęcia otoczone tekstem na którym nam zależy. Wyszukiwarka grafik Google potrafi wygenerować rewelacyjny ruch.

 13. Mira pisze:

  Moim zdaniem to raczej kwestia szczęścia. Niekiedy zainteresowanie jest kwestią przypadku niż niedopracowania artykułu. Ludzie z reguły czytają dwa zdania i sobie odpuszczają. Ciężko tak w dwóch zdaniach coś mądrego napisać.
  Mira ostatnio opublikował..mapaMy Profile

 14. Jaxon pisze:

  Wszystko opisałeś dokładnie i starannie. Dodam tylko że artykuł to minimum 250 słów przy aktualnych wytycznych Google. A jak oceniacie wartość dodawania wideo na blogu? Ma to jakieś szczególne znaczenie?
  Jaxon ostatnio opublikował..Plecionka Jaxon Monolith Fluo 125m – 53,80 złMy Profile

  • Same video tak skutecznie nie wypozycjonuje się w Google, choć ludzie mogę polecać video i wtedy są bezpośrednie wejścia. Chyba, że strona jest popularna i ma wiele różnych linków do tego video i całego serwisu. Warto do video dodać tekst w temacie video, który może pobrać robot Google.

 15. Fajnie, że tak kompleksowo podszedłeś do tematu. Szczerze mówiąc, po tytule bałem się, że znajdę tu porady dotyczące samego składania tekstu – tak jak na wielu innych blogach. Ale temat omówiony z każdej strony – dzięki, dowiedziałem się dużo więcej.
  gość od akcesoriów ostatnio opublikował..Tablet z ekranem 3D? – Dlaczego nie!My Profile

 16. salonperla pisze:

  Ciekawy artykuł. Szczególnie muszę spróbować metody wewnetrznego linkowania. Zobaczymy co z tego wyjdzie

 17. możecie zerknąć tutaj, jak powinien wyglądać:
  Łukasz Migura ostatnio opublikował..Poradnik #2 – Jak wypozycjonować bloga? cz.1My Profile

 18. Przemysław pisze:

  Dzięki, bardzo przydatne. Podzielę się ze znajomymi linkiem do bloga :)
  Przemysław ostatnio opublikował..Skróty klawiszowe w Windows 8 i 7My Profile

 19. Czogi pisze:

  Hej, fajna wiedza, niby wszystko oczywiste, ale dla mnie dobrze napisane, poukładane, po prostu dobrze przekazana elementarna wiedza. Człowiek się ciągle czegoś uczy.

 20. Weronika pisze:

  Po przeczytaniu wpisu sądzę, że byłabym w stanie sama stworzyć taki artykuł.

 21. Klara pisze:

  Niezwykle przydatny artykuł, dopiero zaczynam z blogowaniem.

 22. Kinga pisze:

  Dla mnie zawsze najtrudniejsze jest wplecenie w tekst słów kluczowych. Artykuł fajnie się pisze, ale to sowa kluczowe spełzają mi sen z powiek.

 23. Tak naprawdę to nie jest wielka sztuka napisać art pod seo. Poza tym jeżeli ktoś nie ma czasu lub talentu do pisania może komuś to zlecić. Obecnie na rynku jest mnóstwo firm , które świadczą takie usługi. Ja czasem korzystam z Textbookers.

 24. mateusz hauer pisze:

  ściśle nie trzymałbym się słów kluczowych, pisząc na dany temat zawsze naturalnie to zrobisz, a pisząc z myślą o użytkowniku i unikatowy tekst, merytoryczny więcej dobrego zrobi taki tekst niż sztucznie SEOwany :)
  mateusz hauer ostatnio opublikował..joga w Krakowie – designerskie podejście do projektuMy Profile

 25. Dawid pisze:

  Google ponoć docenia teraz także gęstość treści (density) – czyli to jak wiele „mięsa” jest zawartych w danym artykule, a także dobre jej sformatowanie. Im bardziej treść odpowiada na dane zapytanie użytkownika – tym lepiej. Można nawet zostać nagrodzonym dostając „schema”, ale to już osobny temat ;) .
  Dawid ostatnio opublikował..Pozycjonowanie stron Google 2017My Profile

Dodaj komentarz