Hosting www

hosting-www

W poniższym tekście znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

 • Co to jest hosting www?
 • Jakie są 3 rodzaje webhostingu oraz jakie niosą ze sobą wady i zalety?
 • Na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy wyborze płatnego hostingu www?
 • Jakie są metody zarządzania plikami na koncie hostingowym?
 • Do jakiego katalogu wrzucić pliki strony www?

Na końcu tego artykułu umieściłem 3 filmy, które razem tworzą całość.

1.Co to jest hosting www?

Hosting www (inaczej webhosting) jest to przechowywanie swoich plików na części dysku twardego komputera, który ciągle jest podłączony do sieci komputerowej. Taki komputer nazywany jest serwerem. Na dysku tego komputera możesz przechować różnego rodzaju pliki, ale głównie są to pliki, które razem jako całość tworzą Twoją stronę www.

hosting www

Taki serwer posiada często odpowiednie oprogramowanie, aby Twoja strona internetowa była dynamiczna, a nie tylko statyczna. Dzięki dynamicznej stronie zyskujesz kontakt z ludźmi, którzy odwiedzają Twoją stronę www poprzez choćby komentarze. Wersja dynamiczna strony ułatwia i przyśpiesza dalszą prace nad rozwojem Twojej strony www.

2.Jakie są 3 rodzaje webhostingu oraz jakie niosą ze sobą wady i zalety?

Masz do wyboru 3 rozwiązania, aby Twoja strona internetowa była widoczna w sieci globalnej Internet. Ułożyłem je według stopnia trudności od najłatwiejszej opcji do najtrudniejszej:

 • Założenie konta na darmowym hostingu www.
 • Założenie konta na płatnym webhostingu.
 • Zakupienie własnego sprzętu i postawienia na nim serwera.

Darmowe konto hostingu www

Tak jak w przypadku domeny do działań nauki i testów lub prowadzenia strony internetowej dla zabawy, opisie swojego życia, zainteresowań itd. wystarczy darmowe konto webhostingu.

Takie rozwiązanie ma następujące wady:

 • Dostawca darmowego hostingu www będzie wyświetlał na Twojej stronie www reklamy, aby na nich zarobić. Forma reklama i stopień ich nachalności zależą od konkretnego usługodawcy.
 • Na takim koncie zapiszesz niewiele plików, bo dostaniesz mało miejsca na dysku oraz bardzo ograniczony transfer. Co to jest transfer napiszę dalej.
 • Wydajność pracy takiego serwera jest niska. Często może się zdarzyć, że serwer nie będzie działał lub Twoja strona internetowa będzie wolno się otwierać.

W tym wpisie nie rozwinę tematu darmowego hostingu www, ponieważ skoro tu jesteś zależy Ci na budowie Twojego biznesu internetowego, a do tego potrzebujesz usługi wysokiej jakości.

Własny hosting www

Trzecia opcja jest dla osób, które dobrze znają się na prowadzeniu serwerów, a do tego mają dużo pieniędzy, aby zakupić sprzęt. Tę opcję głównie wybierają osoby, które zakładają firmę, aby wynajmować swoje serwery dla innych za pieniądze.

Płatny webhosting

Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie wynajęcie części dysku serwera od firmy, która profesjonalnie się tym zajmuje. Właśnie na tym skupię uwagę w dalszej części tego artykułu.

Przejrzyj oferty firm hostingowych oraz ich cenniki i regulaminy. Następnie poczytaj opinie ludzi na ich temat. W ten sposób będziesz miał porównanie i wybierzesz opcję, która najbardziej Ci odpowiada pod Twoje potrzeby.

3.Na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy wyborze płatnego hostingu www?

Elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze hostingu www:

 • Specjalne oprogramowanie do tworzenia dynamicznej strony www. Najczęściej w tym celu używa się języka skryptowego PHP oraz relacyjnej bazy danych o nazwie mySQL. Ważne, aby serwer posiadał tego typu oprogramowanie. Zwróć uwagę na numer wersji tego oprogramowania, języka i bazy danych. Ma to istotne znaczenie, gdy będziesz chciał założyć bloga za pomocą aplikacji CMS. O tworzeniu bloga i aplikacjach CMS wspomnę w kolejnym artykule.
 • Udzielona przestrzeń dyskowa na Twoje pliki. Wartość jest wyrażona w MB (mega bajty) lub GB (giga bajty). Przelicznik między MB a GB wygląda tak, że 1 GB = 1024 MB. Na początek działalności jednego małego bloga wystarczy do 1 GB miejsca na dysku. Jednak jestem przekonany, że masz wielkie plany rozwoju. W takim wypadku na wiele stron bardzo szybko rozwijających się tego miejsca będziesz więcej potrzebował. Jest możliwość, aby z mniejszej opcji później przejść na większą.
 • Limity transferu danych. Transfer to ilość danych liczona w bajtach, jakie załadują się, aby cała Twoja strona www ukazała się osobie, która chce ją zobaczyć. Czym więcej treści, obrazków, animacji i filmów jest przechowywanych na hostingu www, które będą pobierane, aby pokazać Twoją stronę internetową, to wtedy ta strona będzie zużywała więcej transferu i wolniej się otwierała za każdym jej otwarciem. Limit transferu może być wyrażony na miesiąc lub rok. Jeśli przekroczymy przykładowo ten limit w danym miesiącu, wtedy Twoja strona się nie pokaże lub będzie otwierała się bardzo wolno, a w konsekwencji stracisz potencjalnych klientów.
 • Ile możesz podpiąć domen i subdomen. Teraz najczęściej to nieograniczona ilość, ale zwracaj na to uwagę, aby się nie zdziwić, że później nie możesz podpiąć więcej domen, albo są za to dodatkowe opłaty.
 • Jak wygląda panel administracyjny. Czy łatwo jest dla Ciebie odnaleźć i ustawić interesujące Cię opcję. To sprawdzisz dopiero jak zarejestrujesz się u danego usługodawcy i przetestujesz za darmo przez kilka dni konto hostingu www. Jeśli usługodawca nie daje opcji darmowego kilkudniowego testowania, to bierzesz takie konto na własne ryzyko. Odradzam korzystać z takich firm, które nie dają możliwości darmowych testów lub prawie darmowych.
 • Jak szybkie i skuteczne jest wsparcie techniczne. Tak samo jak w poprzednim punkcie przetestuj za darmo konto i w razie problemów i pytań pisz jak najczęściej lub dzwoń do usługodawcy Twojego hostingu www. W ten sposób zweryfikujesz szybkość i jakość pomocy.
 • Czy masz możliwość utworzenia konta pocztowego na swojej domenie. Dzisiaj jest to podstawa, aby taka opcja była dostępna. Sprawdź ile kont pocztowych możesz utworzyć.
 • Na koniec oczywiście zwróć uwagę na cenę. Opłaty mogą być na rok, pół roku lub miesiąc.

4.Jakie są metody zarządzania plikami na koncie hostingowym?

Gdy już wybierzesz hosting www, kolejnym krokiem będzie wrzucenie plików na Twoje konto. Jak stworzyć stronę internetową lub konkretnie jak założyć bloga, poruszą tą kwestię w innych wpisach i filmach. Teraz powiem Ci jak dowolne pliki wrzucić na konto webhostingu.

hosting www FTPDo przesyłania plików między komputerami w sieci służy specjalny protokół o nazwie FTP (z angielskiego File Transfer Protocol). W aspekty techniczne działania tego protokołu nie będą Cię zagłębiać, bo chodzi tylko o efekt jego użycia. Są różne możliwości, aby dostać się do plików na serwerze.

Oto kilka z nich:

 • Najczęściej do skopiowania wybranych plików z Twojego komputera na serwer Twojego hostingu www używa się programów klienta FTP. Jednym z takich darmowych programów jest FileZilla. Na jego przykładzie pokażę Ci jak tego dokonać.
 • Jeśli chcesz tylko przejrzeć i ewentualnie pobrać pliki z serwera na Twój lokalny komputer możesz zalogować się przez konto FTP w przeglądarce internetowej. Najczęściej adres FTP wygląda tak: ftp://ftp.nazwaTwojejDomeny. Następnie po zatwierdzeniu adresu klawiszem Enter pojawi Ci się okienko do wpisania nazwy użytkownika i hasła. Domyślnie są to takie same dane jakie określiłeś przy zakładaniu konta na hostingu www. Jaki adres FTP jest na Twoim koncie możesz to sprawdzić w panelu administracyjnym. Jeśli będziesz miał problem z jego odnalezieniem napisz do swojego usługodawcy. Ja tak zawsze robię jak mam problem i szybko dostaję odpowiedź, i problem rozwiązany.
 • Do zarządzania swoimi plikami na serwerze możesz też skorzystać z narzędzia w panelu administracyjnym jeśli jest dostępne.
 • Jest jeszcze opcja dostępu do plików przez okno w systemie Windows, tak samo jakbyś otwierał katalog na swoim komputerze. Dla mnie jest to najwygodniejsza opcja i dlatego jej używam. Polega ona na stworzeniu skrótu do Twojego konta na hostingu www. Wystarczy dwa razy kliknąć ten skrót i pojawi się okienko do wpisania nazwy użytkownika i hasła. Po wpisaniu pokaże Ci się główny katalog konta z plikami i resztą katalogów. W tym momencie możesz już swobodnie przechodzić po katalogach i wykonywać takie same operację w oknie jak na lokalnym komputerze.

5.Do jakiego katalogu wrzucić pliki strony www?

Pliki, które razem utworzą Twoją stronę internetową wrzucaj do katalogu public_html. Tam też powinien się znaleźć plik index.html lub index.php, który będzie Twoją główną stroną, jaka pojawi się jako pierwsza, gdy ktoś wpisze w przeglądarce internetowej nazwę Twojej domeny.

Obejrzyj poniższe 3 nagranie video, które razem tworzą całość. Dowiesz się z nich jak utworzyć i zarządzać Twoim kontem na hostingu www. Poznasz niektóre możliwości jakie daje konto webhostingowe. Jednym z najważniejszych jest tworzenie kopii zapasowych. Na koniec poznasz metody jak zarządzać plikami na Twoim koncie hostingu www.

1.Hosting www – Utworzenie konta i połączenie z domeną

2.Możliwości konta na webhostingu

3.Klient FTP – Zarządzanie plikami na koncie hostingu www


Jeśli podoba Ci się artykuł to kliknij poniżej przycisk „Lubię to!”.

Wpisz poniżej swój komentarz dotyczący tego wpisu i filmów. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne lub masz dodatkowe pytania, to wpisz je poniżej. Jaki jest Twój największy problem przy umieszczeniu swojej strony www w Internecie?

Paweł Protaś podpis

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blip
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Kciuk.pl
 • LinkedIn
 • Drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Czemu służy to pytanie?