Blog WordPress

Blog WordPress

Oto seria artykułów z filmami, w których prowadzę Cię krok po kroku w jaki sposób korzystać z aplikacji CMS o nazwie WordPress do zarządzania swoim blogiem.

 

 

 

 

Jak założyć bloga?

Z tego tekstu dowiesz się więcej o stronie internetowej. Następnie zobaczysz, czym takim wyróżnia się blog i jakie korzyści przynosi prowadzenie bloga. Potem dowiesz się co to jest aplikacja CMS i co ma wspólnego z szybkim i łatwym założeniem bloga. Na koniec dostaniesz odpowiedź na pytanie w tytule tego wpisu. Na końcu tego artykułu znajdziesz 2 filmy, w których pokażę Ci jak szybko i łatwo założyć bloga na przykładzie aplikacji CMS zwanej WordPress.

 

Co warto zmienić?

Po zainstalowaniu aplikacji CMS zwanej WordPress zaczynam od zakładki Ustawienia. Jest kilka opcji na które warto zwrócić uwagę na samym początku. Część wartości domyślnych lepiej zmienić, a inne pole należy uzupełnić.

 

Jak dodać i modyfikować wpisy?

Gdy już ustawiłeś opcje według własnych potrzeb nadszedł czas na pierwszy wpis na blogu. W tym artykule znajdziesz odpowiedź jak stworzyć artykuł oraz co możesz później z nim zrobić.

 

Jak dodać i modyfikować strony?

Podstawy masz już opanowane. Ustawiłeś blog pod własne potrzeby oraz potrafisz dodawać wpisy i je modyfikować. Teraz warto rozbudować blog o nowe strony statyczne. Zasady są podobne, ale też pokażę coś nowego co jest związane z wpisami jak i stronami. Właśnie w tym artykule dowiesz się jak dodawać i edytować podstrony Twojego bloga.

 

Jak dodać multimedia i dokumenty?

W tym kroku pokażę Ci jak w prosty sposób uatrakcyjnić Twojego bloga o elementy multimedialne i dokumenty. Posłużę się jedynie podstawowymi dostępnymi opcjami WordPressa.

 

Jak umieścić multimedia na blogu za pomocą wtyczek?

Ostatnio pokazałem Ci jak dodać multimedia do bloga. Podstawowe możliwości WordPressa pozwalają na dodanie linku na stronę do filmu lub muzyki i odtworzenie tych plików poza stroną internetową. Teraz dowiesz się jak otworzyć wideo lub dźwięk bezpośrednio na swoim blogu.

 

Jak zmienić wygląd strony?

Już wiesz jak rozbudować swój blog o elementy multimedialne. Wtyczki dodają nową funkcjonalność do Twojego bloga lub usprawniają pewne procesy. Jednak na wtyczkach zmiany na stronie internetowej się nie kończą. W tym artykule i filmie zobaczysz podstawowe możliwości WordPressa do zmian wyglądu strony.

 

Jak uchronić się przed utratą swojej pracy?

Wyobraź sobie, że przed chwilą ukończyłeś swoje dzieło, nad którym pracowałeś 3 dni. Jesteś z siebie dumny i pełny euforii. Chcesz pokazać to ludziom w Internecie. Okazuje się, że Twoje dzieło przepadło. Nie wiesz co się stało. Co teraz czujesz? Jeśli byłeś w takiej sytuacji to dobrze wiesz, że nie chcesz tego powtórzyć. To samo może Ci się przydarzyć po zrobieniu wielu wpisów na swoim blogu. Czytaj dalej, a dowiesz się jak uniknąć tego uczucia.

 

Jak chronić swojego bloga przed hakerami?

Jesteś już przygotowany na najgorsze. Wiesz jak zarobić kopię zapasową swojego dzieła. Swoją pracę możesz stracić z:

  • własnego błędu,
  • przyczyn niezależnych od nikogo (nazywam to złośliwością rzeczy martwych),
  • działań innych ludzi.

Zajmę się teraz kwestią trzeciego punktu. W tym artykule dowiesz się jak zmniejszyć szansę zniszczenia Twojej pracy przez ataki hakerskie do minimum.

 

Od czego zacząć poprawę pozycji w Google?

Jest wiele czynników wpływających na pozycję Twojego bloga w wyszukiwarce Google. Zaraz poznasz pierwszy krok jaki warto postawić, aby wpłynąć na podwyższenie pozycji w Google. Jest to wtyczka All In SEO Pack. Zademonstruję również jej działania w nagraniu video.

 

Jak poinformować Google o stronach na Twoim blogu?

Jeśli zastanawiasz się jak sprawić, aby strony internetowe z Twojego bloga znalazły się w wynikach wyszukiwania Google, to czytaj dalej ten artykuł.

 

Jak zachęcić czytelnika do pozostania dłużej na Twoim blogu?

Jednym ze sposobów na zachęcenie czytelnika do pozostania dłużej na Twoim blogu jest podanie linków do innych artykułów podobnych do artykułu, który przed chwilą przeczytał. Wielokrotna ręczna edycja tych samych wpisów, aby dopisać linki do takich artykułów zajmuje sporo czasu. Można tego uniknąć i zautomatyzować proces. Do tego zadania idealnie nada się wtyczka Similar Posts, której możliwości zademonstruje w tym wpisie.

 

Jak wstawić video i utworzyć play listę?

Ten wpis powstał dzięki jednemu wpisowi z innego bloga oraz dzięki Kubie, który w komentarzu pod innym wpisem na moim blogu napisał o swoim problemie. Film na blogu zamieszczałem za pomocą jednej wtyczki, którą wcześniej opisałem we wpisie. Przetestowałem inną wtyczkę, która bardzo mi się spodobała ze względu na dostępne w niej opcje. W tym artykule i filmie pokażę Ci jak wstawiam video na bloga za pomocą tej wtyczki. Następnie dowiesz się jak utworzyć play listę z muzyką lub filmami.

 

Prosty sposób na automatyczne wstawianie linków

Najlepsze linki do pozycjonowania w Google zdobędziesz na swoim blogu. Te linki nazywają się wewnętrzne, bo prowadzą do Twoich podstron  na blogu. Możesz każdy link dodawać samemu lub przyśpieszyć to poprzez automatyzację za pomocą wtyczki. W tym artykule dowiesz się jak to zrobić.