Blog WordPress – Prosty sposób na automatyczne wstawianie linków

Blog WordPress

Najlepsze linki do pozycjonowania w Google zdobędziesz na swoim blogu. Te linki nazywają się wewnętrzne, bo prowadzą do Twoich podstron  na blogu. Możesz każdy link dodawać samemu lub przyśpieszyć to poprzez automatyzację za pomocą wtyczki. W tym artykule dowiesz się jak to zrobić.

Automatyzacja tworzenia linków blog WordPress

Na filmie wspominam o wyjaśnieniu dlaczego używam takich opcji. Ostatecznie na filmie nie znajdziesz odpowiedzi. Przeczytaj tekst do końca w tym artykule, a poznasz odpowiedzi.

Najlepsze pozycjonujące linki charakteryzują się tym, że:

 • pochodzą ze stron powiązanych tematycznie z Twoją stroną www,
 • pochodzą ze stron o wysokiej wartości (PageRank) i zaufaniu (TrustRank),
 • są otoczone tekstem powiązanym tematycznie z Twoją stroną internetową,
 • ich anchor tekst składa się ze słów kluczowych, na które najchętniej chcesz być wysoko w Google.

To są najważniejsze cechy dobre linku. Wszystkie te cechy posiadają linki na Twoim blogu. Dlatego pierwszą rzeczą przy pozycjonowaniu w wyszukiwarkach jest optymalizacja swojej strony internetowej. Tworzenie odpowiednich linków wewnętrznych jest jedną z takich czynności optymalizacyjnych.

Jak wtyczka SEO Smart Links pomoże mi w linkowaniu?

Dzięki wtyczce SEO Smart Links możesz zautomatyzować ten proces, co zaoszczędzi Twój czas. Ta wtyczka wyszukuje w treści strony www słów, które znajdzie w tytułach innych podstron na Twoim blogu. Pasujące słowa zamienia w linki prowadzące do tych pasujących podstron.

Zanim przejdę do omówienia konfigurowania tej wtyczki, powiem Ci coś jeszcze jak traktuje linki Google. Google bierze pod uwagę tylko pierwszy link prowadzący do innej strony internetowej. Dlatego ważne jest, aby pierwszy link do wybranej strony www miał odpowiedni anchor tekst. Siła pozycjonerska z danej strony internetowej rozkłada się równomiernie po wszystkich linkach.

Te dwa powyższe fakty potwierdzają, że lepiej umieszczać na jednej stronie kilka linków. Każdy z odpowiednim słowem kluczowym prowadzącym do innych stron. Umieszczanie zbyt dużej liczy linków na stronie nie pomaga pozycjonersko i powoduje zamęt u czytelnika. Dlatego stosuję zasadę umieszczania tylko wartościowych linków, tam gdzie pasuje, aby zgrywały się z tekstem na stronie.

Po instalacji wtyczki SEO Smart Links na WordPress

Na powyższym obrazku pokazałem nazwę tej wtyczki i jej autora po zainstalowaniu.

Wejdź do zakładki Ustawienia -> SEO Smart Links, aby rozpocząć jej konfigurację.

Linki wewnętrzne (Internal Links)

Linkowanie wewnętrzne z wtyczką SEO Smart Links

Na początku możesz ustawić, na których stronach na Twoim blogu ma działać ta wtyczka:

 • Posts – na stronach z wpisami,
 • Pages- na podstronach statycznych,
 • Comments – w komentarzach (ostrzeżenie o spowolnieniu działania na stronie).

Dodatkową opcję jest Allow links to self. Oznacza ona, że pozwalasz na tworzenie linków na danej stronie prowadzących do tej samej strony. Nie zaznaczam tej opcji, ponieważ nie chcę tworzyć takich linków. Nie tworzę automatycznych linków w komentarzach.

Funkcja Prevent linking in heading tags chroni przed automatycznym linkowaniem w tagach nagłówków każdego rodzaju od h1 do h6. Nagłówki oznaczane są odpowiednimi tagami w kodzie HTML strony internetowej. Zostawiam tą opcję zaznaczoną, ponieważ nie chcę mieć linków w nagłówkach.

W sekcji Target, możesz określić cel automatycznie tworzonych linków tą wtyczką. Wybierz do jakiego rodzaju stron mogą prowadzić linki tworzone za pomocą tej wtyczki. Masz do wyboru:

 • Posts – wpisy,
 • Pages – strony statyczne,
 • Categories – strony kategorii,
 • Tags – strony tagów.

W obu ostatnich przypadkach jest ostrzeżenie o spowolnieniu działania na stronie. Poniżej jest opcja Link tags and categories that have been used at least, która ma znaczenie jeśli tworzysz linki do stron z kategoriami i tagami. Liczbę, którą tam wpiszesz określa ile przynajmniej ma być linków na jednej stronie www prowadzących do stron z kategoriami i tagami. Jak na razie korzystałem z linków do wpisów i stron statycznych.

Ustawienia (Settings)

Ustawienia wtyczki SEO Smart Links na WordPress

Do zmniejszenia obciążenia bazy danych najlepiej użyć linkowania automatycznego tylko do pojedynczych wpisów lub stron statycznych. W tym celu zaznacz opcję Process only single posts and pages. Wtyczka nie będzie działać na np. stronie głównej z listą wpisów lub stronie z archiwum.

Gdy zaznaczysz opcję Process RSS feeds, to wtyczka automatycznie utworzy linki również w kanale RSS. Jeśli ustawiłeś wtyczkę, aby tworzyła niewielką liczbę linków, to polecam użycie tej opcji. Ja tak właśnie zrobiłem.

Domyślnie przy porównywaniu słów, które można byłoby podlinkować nie jest brana pod uwagę wielkość liter. Gdy zaznaczysz opcję Case sensitive matching wielkość liter będzie miało znaczenie.

W polu Ignore Posta and Pages możesz wypisać po przecinku strony statyczne lub wpisy, które chcesz, aby zostały pominięte przez tą wtyczkę.

W polu Ignore keywords możesz wypisać po przecinku słowa kluczowe, które nie chcesz, aby były stały się linkami w wyniku działania tej wtyczki.

Własne słowa kluczowe (Custom Keywords) 

Własne słowa kluczowe SEO Smart Links

W tym polu możesz wypisać własne słowa kluczowe jakie chcesz, aby wskazywały na konkretną stronę internetową, również zewnętrzną poza Twoim blogiem. Wystarczy, że po przecinku wypiszesz wszystkie słowa oraz na samym końcu tej listy, po przecinku wpisz adres URL strony internetowej, do której mają prowadzić te słowa.

Opcja powyżej tego pola Prevent Duplicate links for grouped keywords powoduje, że słowo kluczowe z listy wpisanej poniżej, zostanie linkiem tylko te pierwsze występujące na stronie www.

Limity (Limits)

Limity SEO Smart Links

Zależnie jakie liczy wpiszesz poniżej w tych trzech polach, zmienisz sposób działania wtyczki SEO Smart Links.

 • Max Links – Ta liczba określa maksymalną ilość linków jakie może utworzyć ta wtyczka na jednej podstronie na Twoim blogu.
 • Max Single – Ta liczba określa maksymalną ilość linków o tym samym słowie kluczowym.
 • Max Single URLs – Ta liczba określa maksymalną ilość linków prowadzących do tej samej strony internetowej.

W każdym z tych pól wpisanie liczby 0 oznacza brak limitów. Powyższe limity wpływają też na własne linkowanie wpisane powyżej w polu Custom Keywords.

Zobacz powyższy film w tym artykule do końca, a zobaczysz przykłady ustawień tych wartości i efektów ich użycia.

Linki zewnętrzne (External Links)

Linki zewnętrzne SEO Smart Links

Te ustawienia odnoszą się tylko do linków prowadzących na zewnętrzne strony. Takie linki tą wtyczką możesz ustawić w polu Custom Keyword.

 • Add nofollow attribute – Zaznacz tę opcję, jeśli chcesz, aby takie linki miały atrybut nofollow. Oznacza to, że takie linki nie przekazują mocy pozycjonerskiej do wskazanej strony internetowej tym linkiem.
 • Open in new window – Ta opcja sprawia, że strona www z takiego linku otworzy się w nowym oknie lub zakładce przeglądarki internetowej. Używam tej opcji, ponieważ chcę, aby mój blog został otwarty w zakładce przeglądraki mojego czytelnika. W ten sposób nowa strona otworzy się w nowej zakładce, a czytelnik może jeszcze wrócić na mojego bloga.

Na koniec pamiętaj, aby kliknąć przycisk Update options, aby zapisać zmiany.


Jeśli podoba Ci się artykuł to kliknij poniżej przycisk „Lubię to!”.

Wpisz poniżej swój komentarz dotyczący tego wpisu i filmu. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne lub masz dodatkowe pytania, to wpisz je poniżej. W jaki sposób do tej pory tworzyłeś linki na swoim blogu oraz jakie słowa zamieniałeś na link?

Paweł Protaś podpis

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blip
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Kciuk.pl
 • LinkedIn
 • Drukuj

Komentarze: 23

 1. Michał pisze:

  Trzeba tylko uważać, by na stronie nie było zbyt wiele linków i zbyt ostro nie linkować słów, bo może się to skończyć nałożeniem filtra od Google.
  Michał ostatnio opublikował..Toaleta sterowana smartfonemMy Profile

 2. Patryk pisze:

  Hmm, szczerze mówiąc korzystanie z Seo smart links jest ryzykowne. Kiedyś, to sprawdzało się, ale teraz już nie. Lepiej jest ręcznie linkować, bo wtedy mamy pełną kontrolę. Warto tworząc wpisy mieć na uwadze pewną całość tzn tworzyć artykuły, które można połączyć je w jeden ogólny temat. Po za tym linkowanie na ścisłe frazy kluczowe skutkować może nałożeniem filtra. Myślę, że lepiej dać sobie spokój z tą wtyczką i tworzyć ręczne linkowanie. Skoro jesteśmy w stanie sami stworzyć wartościowy content, artykuł, to ręczne i inteligentne umieszczenie linków we wpisach nie powinno sprawić nam problemów :)
  Patryk ostatnio opublikował..7 sposobów jak zarabiać na bloguMy Profile

 3. Dawid pisze:

  Każdy kto choć troszkę zna się na SEO i miał z pozycjonowaniem stron choć trochę do czynienia zgodzi się, że WordPress to najlepsza platforma, na której można budować zaplecza. Dlaczego? Bo nawet laik szybko się w WordPress’ie połapie i w miarę szybko wyprodukuje wartościowe zaplecza. Pozdrawiam i polecam WP każdemu;)
  Dawid ostatnio opublikował..Gdzie uzyskasz szybki i tani kredyt pozabankowy?My Profile

 4. Shaggy pisze:

  O, naprawdę niezłe narzędzie. Na swoim blogu mam już tyle wpisów, że gubię się w linkowaniu wewnętrznym i ciągle nie mam pewności czy wszystko jest odpowiednio podlinkowane. Za to kocham WordPressa, że zawsze można znaleźć jakąś fajną wtyczkę.

 5. Krzysiek pisze:

  WordPress posiada wiele wtyczek, które umożliwiają dobre linkowanie wewnętrzne :) Zwłaszcza dla początkujących ten system zarządzania treścią może być bardzo pomocny.
  Krzysiek ostatnio opublikował..Logo dla firmy Safelog.plMy Profile

 6. Denis pisze:

  Niestety mało, który bloger pamięta o optymalizowaniu bloga pod kątem SEO, a później jest dziwienie się dlaczego tak nisko jesteśmy w wynikach wyszukiwania. Linkowanie wewnętrzne to podstawa w SEO. Dzięki za podgląd tego jak ustawiasz parametry w tej wtyczce, porównałem z moimi ustawieniami i wszystko niemal identycznie więc się chyba nie mylimy ;)
  Denis ostatnio opublikował..Jak przyspieszyć Adobe Reader X?My Profile

 7. Tapir pisze:

  Witam,
  pytanie moze nie do konca w temacie posta ale jak nazywa sie wtyczka ktorej uzywasz do stworzenia „Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:”?

 8. Maciek pisze:

  W sumie prowadzę kilkanaście blogów na WordPress’ie, ale nigdy nie korzystałem z tej wtyczki z pewnością jeżeli zostanie wstawione więcej linków, to nie będzie to wcale dobre. Tak samo jest w przypadku wtyczki SEO SearchTerms Tagging 2 również nie można przesadzić. Nie mniej jednak ze wszystkiego trzeba korzystać z głową :)
  Maciek ostatnio opublikował..Jak przywrócić zakładki w Firefox’ieMy Profile

 9. Moje pisze:

  1 A jak zaimportować większa liczbę słów?
  2 Jak połączyć SEO SearchTerms Tagging 2 z SEO Smart Links ? ;)

  Bo obecnie ręczenie sklejam i opornie mi to idzie

  • Niestety takich opcji automatyzacji i łączenia z innymi wtyczkami nie widziałem w tej wtyczce. Może coś przeoczyłem lub coś zmieniło się od mojego nagrania w tej wtyczce. Dawno jej nie używałem, bo zmieniłem strategię na wstawianie samemu niewielkiej ilości linków we wpisach.

 10. grymmo pisze:

  Witaj. Kręcę się jakiś czas po internecie i szukam wtyczki, która generuje u Ciebie zdanie „Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:”. Mógłbym prosić o nazwę wtyczki? Z góry dzięki i pozdrawiam.

 11. Robert pisze:

  nie korzystałem, dziękuje za wpis

 12. Artur Wiktor pisze:

  Zastanawiam się nad tą wtyczką. Co prawda linkuje ręcznie, ale nie wiem czy to linkowanie jest odpowiednie, czy ściśle wiąże się ze słowem kluczowym.
  Pomyślę nad tym, czy ja przetestować. Może zrobić np. miesięczny test? zainstalować wtyczkę i przez miesiąc zobaczyć jak wtyczka linkuje moje wpisy i czy są pomocne czy nie.
  Co o tym sądzisz? Czy może miesięczne testy to za mało?

  Pozdrawiam
  Artur Wiktor ostatnio opublikował..Hashtagi wykorzystaj w…?My Profile

  • Nie trzeba czekać miesiąc czasu. Linki pojawią się we wpisach zaraz po włączeniu wtyczki. Zmieniasz jej ustawienia i uzyskujesz inny efekt. Po zmianach ustawień przeglądaj wpisy jakie linki się pojawią w nich oprócz tych, które sam wstawiłeś. Tak ocenisz czy wtyczka dla Ciebie jest przydatna. Jeśli po testach różnych ustawień tworzy linki, które bardziej zaszkodzą, bo np. za dużo jest takich samych w jednym wpisie to lepiej jej nie używać i zostawić kilka linków, które sam z własną strategią umieścisz we wpisie, zamiast zdawać się na automat.

 13. Wojtek stacje pisze:

  Bardzo ciekawy i pomocny tekst. Dzięki!
  Wojtek stacje ostatnio opublikował..Dlaczego warto kupić stację multimedialną?My Profile

 14. Paweł pisze:

  Zastanawiamy się czy ta wtyczka nadal się sprawdza, tzn przy minimalistycznym stosowaniu np. słowo kluczowe we wpisie do tagu nie spowoduje jakiejś akcji ze strony G.
  Paweł ostatnio opublikował..Ranking kont osobistychMy Profile

Dodaj komentarz