Blog WordPress – Jak zmienić wygląd strony?

Blog WordPress

Już wiesz jak rozbudować swój blog o elementy multimedialne. Wtyczki dodają nową funkcjonalność do Twojego bloga lub usprawniają pewne procesy. Jednak na wtyczkach zmiany na stronie internetowej się nie kończą. W tym artykule i filmie zobaczysz podstawowe możliwości WordPressa do zmian wyglądu strony.

Zmiana wyglądu strony blog WordPress

W zakładce głównej Wygląd znajdziesz wszystkie opcje dotyczące wyglądu Twojej strony www. Poprowadzę Cię po kolei po wszystkich zakładkach w tej kategorii.

Zakładka Motyw

To właśnie tutaj możesz zmieniać szablony, które zmieniają wygląd całej Twojej strony internetowej. Najpierw wyszukaj motyw, który będzie Ci odpowiadał. W tym celu przejdź do zakładki Zainstaluj motywy.

Instalacja motywu

Instalacja motywu blog WordPress

Po wejściu w tą zakładkę domyślnie jesteś w oknie Szukaj, które widzisz na powyższym obrazku. W grupie linków widocznych pod pozycją numer 1 na obrazku możesz przełączyć się pomiędzy możliwościami wyszukania i instalacji motywów, i tak po kolei:

 • Szukaj – wyszukaj motyw po jego nazwie lub cechach jakie posiada.
 • Wyślij na serwer – zainstaluj motyw, który już wcześniej pobrałeś na dysk twardy Twojego komputera lub inny przenośny nośnik danych w postaci spakowanych plików w formacie zip. W tym przypadku rób tak samo jak przy instalacji wtyczek. Pokazałem to we wcześniejszym artykule.
 • Polecane – tutaj znajdziesz szablony, które zostały wcześniej wielokrotnie pobrane i używane przez inne osoby. Następnie ludzie polecają takie szablony.
 • Najnowsze – szablony, które niedawno zostały stworzone.
 • Ostatnio zaktualizowane – szablony, do których wprowadzone niedawno poprawki.

Wszystkie te szablony są darmowe. Wadą darmowych szablonów jest brak unikalności, ponieważ wiele osób w Internecie używa ich. Poza tym niektóre z nich mają wiele błędów, które nie od razu widać. Przyczynia się to do złego funkcjonowania strony i jej wyglądu. Jak nie trudno zgadnąć konsekwencją będą ucieczki z Twojego bloga. Masz 3 opcje do wyboru, aby tego uniknąć:

 1. Wykonać nowy motyw dla swoich potrzeb od początku samemu lub zlecić to zadanie komuś innemu. Daje to najlepszą jakość i unikalność. Wadą tego rozwiązania jest to, że musisz poświęcić wiele czasu, aby nauczyć się robić dobrze szablony lub zapłacić sporo pieniędzy za taką usługę.
 2. Wykupić gotowe płatne szablony. Jest kilka stron, z których warto skorzystać. Na przykład na stronie http://www.elegantthemes.com/ za jednorazową opłatą masz dostęp do wszystkich szablonów, ich modyfikacji oraz wsparcia technicznego na cały rok. Co prawda 100% unikalności takie rozwiązanie Ci nie gwarantuje, ale wiele stron nie będzie miało takiego samego wyglądu jak u Ciebie. Dodatkowo takie szablony nie mają błędów, a jeśli mają to jest wsparcie techniczne, które poprawi błędy tego szablonu.
 3. Skorzystać z darmowego szablonu, który przypadł Ci do gustu. Sprawdź jakie ma możliwości i poeksperymentuj na nim, aby sprawdzić jak najwięcej. W ten sposób masz szansę wychwycić potencjalne błędy na stronie i je poprawić. Dodatkowo wprowadź modyfikacje do szablonu pod Twoje potrzeby. Od tej opcja zacząłem, ponieważ znam języki programowania stron internetowych jak HTML, CSS i PHP. To jest właśnie dodatkowa wada tego rozwiązania, że trzeba orientować się choćby w podstawach HTML, aby ulepszyć wygląd swojego bloga.

Nie przejmuj się tym, to nic strasznego. Z chęcią poprowadzę Cię krok po kroku od podstawach HTML i CSS do coraz bardziej zaawansowanych rzeczy. Trochę cierpliwości i wytrwałości w nauce i działaniu doprowadzi Cię do pożądanych przez Ciebie efektów.

To teraz wracam już do zakładki Szukaj. Jeśli znasz nazwę szablonu, który chcesz użyć to wystarczy, że wpiszesz w polu pod numerem 2 jak na obrazku jego nazwę, a następnie kliknij przycisk obok Szukaj.

Częściej przyda Ci się wyszukiwanie po tagach szablonu. Na obrazku pod numerem 3 masz zaznaczoną sekcję filtrowania. Postaw znaczki w kwadratach obok nazw tagów, które opisują jakie opcje wyglądu ma posiadać szukany przez Ciebie motyw. Na koniec kliknij na dole przycisk Szukaj motywów. Pojawi się lista motywów o wybranych tagach.

Strona wyboru motywu blog WordPress

Możesz kliknąć link Podejrzyj, aby zobaczyć jak wyglądają poszczególne elementy strony po użyciu tego szablonu. Jeśli odpowiadają Ci takie zmiany to kliknij link Zainstaluj. Po zainstalowaniu od razu możesz kliknąć link Włącz, aby skorzystać już teraz z tego szablonu. Możesz też to zrobić w zakładce Zarządzaj motywami.

Zarządzanie motywami

Uruchomienie motywu blog WordPress

W zakładce Zarządzaj motywami kliknij link Włącz pod wybranym szablonem, z którego chcesz aktualnie skorzystać. Możesz też tutaj podejrzeć wygląd szablonu bez jego włączania na swoim blogu oraz usunąć pliki tego motywu, jeśli już nie jest Ci potrzebny.

Każdy motyw posiada swoje własne ustawienia. Z tego względu zobaczysz różne zakładki w zakładce głównej Wygląd. Poza tym okna tych zakładek jak np. Nagłówek lub Tło będzie inaczej wyglądało dla różnych motywów. W tym artykule skupię się tylko na dwóch istotnych i stałych zakładkach: Widgety i Menu.

Zakładka Widgety

Widgety są to drobne funkcjonalności, które możesz dodać do swojego bloga na pasku bocznym. Jak Twoja strona internetowa składa się z dwóch lub trzech kolumn, to po lewej lub prawej stronie możesz dodać dowolne treści zwane widgetami. Niektóre strony możesz zrobić, aby nie miały pasków bocznych.

Jak dodać widget blog WordPress

Dostępne widgety masz po lewej stronie okna w zakładce Widgety tak jak widzisz na powyższym obrazku. Po prawej stronie są sekcje, w których możesz umieścić wybrane przez Ciebie widgety. To jakie widgety są dostępne do użycia i w jakie sekcje możesz je umieścić zależne jest od motywu jakiego używasz. W demonstrowanym szablonie masz 2 sekcje do paska bocznego ( dwa pierwsze od góry po prawej stronie). Następne cztery odnoszą się do sekcji stopki strony.

Kliknij strzałkę po prawej stronie sekcji, do której chcesz dodać widgety. Oznaczyłem ją na obrazku. Wtedy rozwinie się wybrana sekcja. Teraz złap kursorem myszy za tytuł widgetu, który chcesz umieścić i trzymając lewy przycisk myszy przeciągnij widget w puste pole pod tytułem rozwiniętej sekcji. Gdy pojawi się tam widget, to puść klawisz myszy.

Teraz możesz nadać tytuł jaki ma się pojawić na blogu nad tym widgetem. Dodatkowo ustaw opcje tego widgetu jak Ci pasuje, jeśli są w nim dostępne. Na koniec kliknij przycisk Zapisz. Możesz taki dodany widget przesuwać pomiędzy innymi dodanymi na podobnej zasadzie co wcześnie, aby zmienić jego kolejność na stronie www. Jeśli jakiś widget nie jest Ci już potrzebny w wybranej sekcji to kliknij w nim link Usuń.

Najbardziej użyteczny i wykorzystywany widget ma nazwę Tekst. Dzięki niemu możesz wpisać dowolny tekst na pasku bocznym lub wstawić kod HTML oraz skorzystać z CSS. Jest wiele momentów kiedy warto znać HTML i CSS, i to jest jeden z tych momentów. Daje Ci to pełne możliwości manipulacji nad wyglądem Twojej strony internetowej.

Zakładka Menu

W tej zakładce możesz tworzyć swoje menu, które możesz zamieścić w pasku bocznym lub menu głównym na górze strony.

Jak utworzyć menu blog WordPress

Na obrazku widzisz już wcześniej utworzone menu. Jeśli pierwszy raz wejdziesz do tej zakładki to nie będzie żadnego menu. Najpierw wpisz nazwę menu, a następnie kliknij przycisk Utwórz menu. Tutaj będą pojawiać się strony, które dodałeś do menu. Możesz zmieniać ich kolejność przesuwając tak samo jak w zakładce Widgety.

Jak dodać stronę do menu blog WordPress

Do menu możesz dodać do wyboru strony statyczne wewnętrzne oraz zewnętrzne. Do stron wewnętrznych zaliczają się strony z Twojego bloga, które sam utworzyłeś, oraz strony kategorii. Do stron zewnętrznych zaliczają się wszystkie strony poza Twoim blogiem, do których chcesz linkować.

W lewej części strony zakładki Menu zaznacz te strony z Twojego bloga, do których chcesz wstawić link w swoim menu. W sekcji Własne odnośniki wpisz adres URL strony internetowej, do której chcesz utworzyć link w menu. Nadaj nazwę etykiety, która będzie widoczna w menu pod, którym będzie się krył adres URL tej strony. Na końcu kliknij przycisk Dodaj do menu dla każdej sekcji oddzielnie, aby umieścić te strony w menu.

Na sam koniec kliknij przycisk Zapisz menu.

Jak utworzyć własne menu główne?

Jeśli chcesz swoje menu umieścić na poziomym pasku na górze strony jako menu główne, to w sekcji Położenie motywów wybierz z listy nazwę swojego menu, a następnie kliknij przycisk Zapisz. Wybierz z listy pustą wartość, aby wrócić do domyślnego menu głównego.

Jak utworzyć własne menu w pasku bocznym?

Jeśli chcesz umieścić swoje menu w pasku bocznym, to wejdź do zakładki Widgety. Przenieś do odpowiedniej sekcji widget o nazwie Własne menu. Z listy wybierz nazwę menu jakie chcesz zamieścić. Jeśli stworzyłeś tylko jedno menu, to tylko jedno menu będzie na liście. I oczywiście na koniec Zapisz.

Zakładka Edytor

W tej zakładce znajdziesz kod wszystkich plików, z których składa się szablon Twojego bloga. To właśnie tutaj możesz dokonać dowolnych modyfikacji Twojej strony internetowej. Wchodzę tutaj jeśli chcę uruchomić niektóre wtyczki, ponieważ mogą wymagać wklejenia odpowiedniego kodu w odpowiednie miejsce. Czasem też modyfikuje szablon, aby w pewnych miejscach wyglądał inaczej niż domyślnie.

Możliwości zmian są nieograniczone, jeśli znasz technologie internetowe. Zdecydowanie odradzam Ci dopisywanie lub zmianę choćby jednego znaku w kodzie plików strony internetowej, jeśli nie masz o tym pojęcia. Jeden znak może zmienić działanie strony www. Tak jak już wspomniałem, jeśli chcesz coś więcej niż dany szablon oferuje, to znajdź osobę, która dla Ciebie zrobi pożądane modyfikacje. Zdecydowanie polecam, aby poznać HTML i CSS, ponieważ wiele drobnych zmian zrobisz sam.

Mam dla Ciebie radę, jeśli chcesz modyfikować kod. Przed zmianami zrób kopię oryginalnego kodu pliku, który modyfikujesz. W ten sposób jak coś będzie źle działało, to szybko podmienisz kod na poprzedni działający.

Śmiało pisz do mnie jakie masz problemy z tworzeniem strony internetowej, a ja z chęcią Ci pomogę.


Jeśli podoba Ci się artykuł to kliknij poniżej przycisk „Lubię to!”.

Wpisz poniżej swój komentarz dotyczący tego wpisu i filmu. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne lub masz dodatkowe pytania, to wpisz je poniżej. Co chcesz w najbliższym czasie zmienić w wyglądzie swojego bloga?

Paweł Protaś podpis

Kolejny artykuł z tej serii to Blog WordPress – Jak uchronić się przed utratą swojej pracy?

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blip
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Kciuk.pl
 • LinkedIn
 • Drukuj

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • jak zmieni wygld facebooka
 • jak zmieni typ pliku

Komentarze: 41

 1. Kasia pisze:

  Ostatnio na jednej ze swoich stron próbowałam zmienić wygląd szablonu. Niby wszystko działało, ale przy wylogowywaniu pojawiał się błąd. Później nie można było już nawet wejść do kokpitu.
  Kasia ostatnio opublikował..Miranda Kerr trafi do muzeum figur woskowychMy Profile

 2. Kasia pisze:

  Już wszystko działa, ale musiałam poprosić o pomoc kolegę, który jest bardziej biegły w tych sprawach. Okazało się, że trzeba było ponownie zainstalować standardowy szablon. Na szczęście teraz mam kopię zapasową, więc w razie ponownej awarii będę w stanie przywrócić wszystko trzema kliknięciami.
  Kasia ostatnio opublikował..Nadchodzi "Step Up Revolution"- premiera 27 lipcaMy Profile

 3. Dzięki za świetny opis do zmian wyglądu, gdyby nie opis nie zrobiłbym kopii kodu i byłoby nieciekawie…

 4. Marcin pisze:

  mam mały problemik z sekcjami widget-ów…… rozwijaja mi się dwa pierwsze za pomocą strzałki i można dodawać widgety ale już kolejne takie jak: „pasek boczny stron” „pasek boczny bloga” „stopka” pomimo tego że jest strzałka nie chcą się rozwijać , w czym może tkwić problem?

 5. Helena pisze:

  Bardzo fajny wpis. Pomógł mi uporządkować moją dotychczasową wiedzę :)
  Helena ostatnio opublikował..Czy bioprodukty są bio?My Profile

 6. Aga pisze:

  Ciekawy artykuł. Mam pytanie również dotyczące wyglądu bloga. Czy na stronie Home muszą się pojawiać całe artykuły? Czy można ustawić opcję, aby na tej stronie pojawiały się jedynie okienka ze zdjęciem, tytułem artykułu i krótkim opisem, z możliwością kliknięcia w dany artykuł. Czy jest do tego jakaś wtyczka? Z góry dziękuję za pomoc

 7. Harroholiczka pisze:

  Dziękuję! Teraz będę mogła co nieco pozmieniać. : )
  Harroholiczka ostatnio opublikował..Rozdział 5.: ,,I co teraz zrobisz? ”My Profile

 8. Kusznier pisze:

  Ja mam pytanie dot. zmiany tła. Dotąd można to było robić w zakładce Wygląd->tło. Dawno nie wchodziłem do panelu admina i jestem zdziwiony, bo nie ma zakładki tło.
  Chodzi o to, żeby tło strony było inne niż to w zainstalowanym przeze mnie motywie.

  • Nie trafiłem na taki motyw, co nie ma tej opcji. Skoro taki motyw znalazłeś, to pewnie jest jakiś brakowany i za darmo. Tło strony możesz zmienić w pliku style.css tego motywu. To ten plik zawiera informacje jak strona ma wyglądać. Przed zmianami w pliku zapisz dobie całą jego zawartość w pliku tekstowym lub zrobię kopię pliku z serwera.

   W tym pliku znajdź napis body. Za nim będzie nawias klamrowy, a w nim tekst background. To oznacza tło. Jeśli go nie ma wpisanego możesz dopisać. Po słowie background jest dwukropek, a po dwukropku wpisuje się kolor. Kolory zapisuje się w postaci kodów. Przykładowe kody kolorów masz tutaj: http://narzedzia.skryptoteka.pl/narzedzia.php?narzedzia=kolory
   Można w tła wstawiać też obrazki, ale to już więcej tłumaczenia. Jak Ci bardzo zależy, aby dalej używać tego motywu, a nie poradzisz sobie z tym, to napisz do mnie na maila. W wolnej chwili odpiszę.

 9. najemca pisze:

  Z edytowaniem manu głównego to można było prościej zorganizować, nawet joomla ma to bardziej intuicyjnie zaprojektowane.
  najemca ostatnio opublikował..Umowa najmu lokalu mieszkalnego – informacje ogólneMy Profile

 10. Andy pisze:

  Chcę, aby podstrony wysuwające się z głównego menu na górze strony znajdowały się nie tak jak to dotychczas jest pod sobą, ale obok siebie, da się to zrobić?

 11. Aleksandra pisze:

  Korzystam z Word Press’a dopiero od pewnego czasu i o niektórych motywach nawet nie wiedziałam :P .
  Dzięki, wykorzystam to!
  Aleksandra ostatnio opublikował..Autor: Pozycjonowanie – funkcjonalność i wygląd strony internetowej | alestrona.euMy Profile

 12. alex pisze:

  Witam Panie Pawle,
  gdybym tylko czytała Pana porady… Niestety dopiero zaczynam pracę z WP i stąd wynikną problem. Zmiany dokonane w samym szablonie a nie w nowo narodzonym „dziecku” wymknęły się spod kontroli.
  Jak powrócić do domyślnych ustawień szablonu głównego?

  Bardzo proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam

  • Cześć Alex. Motyw pobrałeś z jakieś strony niezależnie czy jest to darmowy czy płatny. Tam masz oryginalne pliki motywu. Jeśli pozmieniałeś jakieś pliki w motywie i przez to źle działa strona, to podmień zmienione pliki oryginalnymi plikami tego motywu. Jak nie pamiętasz, które pliki modyfikowałeś, to podmień wszystkie pliki. Jeśli coś jest jeszcze nie jasne, to śmiało pytaj.

   Niektóre motywy mają dużo ustawień. Te profesjonalne płatne mają opcję powrotu do domyślnych ustawień. W darmowych motywach raczej to jest kilka opcji jakie możesz zmienić. Pozdrawiam

 13. magda pisze:

  Mamy pytanie odnośnie kolejności kategorii ponieważ WP automatycznie szereguje je alfabetycznie, ja z kolei chciałabym, żeby były uszeregowane „po mojemu”. Zainstalowałam widget My Category Order jednak mimo iż zmieniam w nim kolejność kategorii, na stronie głównej wciąż widnieje stary porządek. Co mogę w tej sytuacji zrobić?
  magda ostatnio opublikował..Mikołajkowe niespodzianki!My Profile

 14. Zdzisław pisze:

  Witam
  Mam taki problem a swojej stronie mam zainstalowana wtyczkę do automatycznego dodawania wpisów i nie mogę utworzyć menu ze stronami np główna w której byłyby publikowane te automatyczne wpisy. Wiem jak tworzyć strony i wpisy ale nie mogę sobie poradzić jakdodać wpisy do konkretnej strony.
  Zdzisław ostatnio opublikował..Kto Chce W Końcu Zacząć Zarabiać ? KONIEC Z OSZUSTWEM!My Profile

 15. cześć, mam takie pytanko, nie mam instalowanego na komputerze wordpressa, a jedynie korzystam z wordpress.com. Zmieniłem wygląd theme, i jak wyświetlam blog przy opcji Customize to pokazuje mi się tak jak powinno być wraz ztłem i czcionkami , ale jak otwieram blog inaczej lub inni otwierają go to widzą bez tła i ze zwykłymi czcionkami. Może znasz rozwiązanie ? dziękuję!
  przetanczyccalyswiat ostatnio opublikował..Komu w drogę, temu… Szczepienia!My Profile

 16. siymia pisze:

  Witaj,
  przy próbie wyszukania nowego wyglądu nie mam w ogóle opcji „wyślij na serwer” czy to jest związane z typem konta jakie się posiada na wordpress?
  Wygląd mam na obecną chwilę w 70% spełniający moje wymagania, jednak brak możliwości wgrania innego widgetu (licznik wizyt na wpis) mnie trochę irytuje…

  • Tak, WordPress.com ma swoje ograniczenia i można wybrać z pewnego grona motywów. Do wgrania dowolnego potrzeba mieć WordPressa na swoim serwerze. Tak samo jest z wtyczkami. Jeśli WordPress podoba Ci się do prowadzenia bloga i chcesz go dowolnie rozwijać, to polecam go mieć na swoim serwerze. Na początku można nabyć tani hosting na rok za około 30 zł, aby przekonać się po roku czy chcesz to kontynuuować i dopiero, gdy będziesz miała chęć nabyć droższy.

 17. mam male pytanie odnosnie prawego paska oto chcialbym na kazdej zakladce ktora jest w nawigacji dodac cos innego np player ktory mi sie wyswietla i okno wideo zeby one byly tylko w zakladce czat a jak skasuje np w zakladce menu to juz wogole tego niema a achalbym urozmaicic strone radiowa pytanie sie nachodzi czy jest taka mozliwosc??opcja taka??
  marcin reverse ostatnio opublikował..Witaj, świecie!My Profile

  • Zawsze coś takiego można zaprogramować w motywie. Jednak jeśli motyw tego nie posiada to jest jeszcze opcja użycia wtyczki pod adresem https://wordpress.org/plugins/widget-logic/ Dzięki niej można pokazać widgety w pasku bocznym zależnie od warunków jakie się wpisze. Jednak korzystanie z tej wtyczki wymaga znajomości poprawnego zapisu warunków jakie są dostępne w WordPressie. Trzeba się odwołać do dokumentacji WordPressa. Może jest jeszcze jakaś inna wtyczka, która to robi w przyjemniejszy sposób, ale ja takiej nie znam.

 18. alchymista pisze:

  A czy można zmienić zachowania motywu tylko w jednym wpisie?

  Używam motywu Mantra. Powiedzmy, że chcę zamieścić we wpisie dosyć obszerną mapkę. Chcę, żeby zajęła ona całą szerokość dostępnej powierzchni ekranowej, bez paska bocznego. Jak to zrobić, żeby we wszystkich innych wpisach moje ustawienia motywu się nie zmieniły?

  • Nie wiem co dokładnie chcesz uzyskać, ale to co napisałeś dałoby się zrobić za pomocą strony statycznej, która ma ustawiony szablon na pełną szerokość bez paska bocznego lub z wykorzystaniem typów wpisów. To akurat zależy od motywu, którego używasz. Jeśli nie ma czegoś takiego, to zawsze programista może dopisać taki szablon pod Twoje potrzeby.

 19. Aga pisze:

  Cześć, chciałam poprawić starą stronkę, motyw mi odpowiada ale kolory są do zamiany. Wymieniłam już kolor tła, pozostają kolory w oknach (panel z menu, okna z grafiką i widgetach) Czy da się to zmienić? Czy do tego trzeba modyfikować coś w edytorze?

  Pozdrawiam

 20. Ewa pisze:

  No i taki tutorial to ja rozumiem. Wszystko pokazane, widać co i jak się robi. Zdecydowanie jestem na tak. Bo teraz wszystko jest jasne, a jak czasem ludzie tylko piszą bez screnów, to czasami ciężko się połapać.

 21. manuk32 pisze:

  skuteczny sposób na zmianę tła na stronie wordpress jest opisany w osobnym porandiku. warto się zapoznać z http://www.download.net.pl/wordpress-zmiana-tla/n/8858/ takim rozwiązaniem.

 22. Dziękuję CI za ten wpis, bardzo mi pomógł!
  Pozdrawiam.
  Mistrz Rekrutacji ostatnio opublikował..Niepowodzenie na rozmowie kwalifikacyjnejMy Profile

 23. AndrzejT pisze:

  Mam pytanie, w jaki sposób podmienić logo na mojej stronie bo szukałem już chyba wszędzie i nie mogę dojść jak to ugryźć.
  z góry dziękuję za pomoc
  AndrzejT ostatnio opublikował..Poznań – Nowy RynekMy Profile

  • Cześć Andrzeju

   Jeśli używasz WordPressa, to możliwe że w opcjach motywu możesz zmienić logo.
   Jeśli tego nie ma to motyw nie ma takiej opcji i wtedy pozostaje tylko modyfikacja kodu HTML i CSS motywu.
   W takim przypadku indywidualnie musiałbym zobaczyć kod motywu, aby odpowiedzieć gdzie i jak wstawić inne logo na stronę.

Dodaj komentarz