Blog WordPress – Jak zachęcić czytelnika do pozostania dłużej na Twoim blogu?

Blog WordPress

Jednym ze sposobów na zachęcenie czytelnika do pozostania dłużej na Twoim blogu jest podanie linków do innych artykułów podobnych do artykułu, który przed chwilą przeczytał. Wielokrotna ręczna edycja tych samych wpisów, aby dopisać linki do takich artykułów zajmuje sporo czasu. Można tego uniknąć i zautomatyzować proces. Do tego zadania idealnie nada się wtyczka Similar Posts, której możliwości zademonstruje w tym wpisie.

Zachęta dla czytelnika blog WordPress

Jak zawsze znajdziesz wiele podobnych w działaniu wtyczek. Wybrałem jedną z nich i tej właśnie używam. Dalej w tym artykule dowiesz się jak ustawiam wtyczkę Similar Posts na własnym blogu. Nie omawiam szczegółowo każdej opcji tej wtyczki, lecz skupiam się na tych ustawieniach, które są dla mnie istotne.

Do działania tej wtyczki potrzebna jest inna wtyczka o nazwie Post-Plugin Library. Obie wtyczki są tego samego autora RobMarsh. Ta wtyczka jest biblioteką dodatkowych plików potrzebnych do działania wtyczki Similar Posts i innych. Najpierw ją zainstaluj, a następnie wtyczkę Similar Posts (z angielskiego znaczy podobne wpisy).

Okno po instalacji wtyczki Post Plugin Library w WordPress

Okno po instalacji wtyczki Similar Posts w WordPress

Na powyższych obrazkach widzisz te wtyczki na liście już zainstalowanych wtyczek w WordPress. Zaznaczyłem ich nazwy i autora, aby była pewność o jakich wtyczkach mówię.

Wejdź do zakładki Ustawienia -> Similar Posts, aby wejść do ustawień tej wtyczki.

Zakładka General 

Zakładka Ustawień ogólnych Similar Posts WordPress

Tutaj znajdziesz podstawowe ustawienia działania tej wtyczki. Teraz wymienią kilka opcji, na które warto zwrócić uwagę:

 • Number of posts to show – W tym polu wpisz maksymalną ilość podobnych wpisów jakie pojawią się w wyniku działania tej wtyczki.
 • Show password-protected posts? – Czy chcesz, aby na liście podobnych wpisów pojawiły się takie co są zabezpieczone hasłem? Wybieram No, czyli NIE, ponieważ wpisy z hasłem są dostępne tylko dla wybranych osób, które znają hasło. Nie ma dla mnie sensu, aby inni czytelnicy widzieli taki wpis, skoro nie znają hasła dostępu do tego wpisu.
 • Show static pages? – Czy pokazać statyczne strony? Domyślnie jest ustawione No pages, just posts, co oznacza, że wtyczka ma działać tylko na stronach z wpisami. Tak też zostawiłem. Inne dostępne wybory to:
  • Both pages and posts – wtyczka działa na stronach statycznych i wpisów,
  • Pages but no posts – działa tylko na stronach statycznych.
 • Display posts that are – W jakich rodzajach wpisów ma funkcjonować ta wtyczka? Zostawiam domyślnie jak jest, czyli pierwsza opcja na Yes, czyli TAK, a reszta na No. Poszczególne opcje oznaczają:
  • Published – wpisy już opublikowane,
  • Private – wpisy prywatne, czyli widoczne tylko dla Ciebie,
  • Draft – wpisy, które są w katalogu szkice (jeszcze niewidoczne dla czytelników),
  • Future – wpisy, które będą opublikowane automatycznie przez WordPress w wyznaczonym terminie (aktualnie jeszcze nieopublikowane, więc i niewidoczne dla czytelników).
 • Ignore posts– Tutaj możesz określić, które posty mają być ignorowane. Z pierwszego pola masz do wyboru:
  • less than, czyli mniejsze od,
  • more than, czyli większe od.

W kolejnym polu wpisz cyfrę, która określi ilość czasu zależną od wyboru z kolejnej listy. Na tej liście masz do wyboru:

  • day(s) – dni,
  • month(s) – miesiące,
  • year(s) – lata.

Przykładowo wybierając wartość more than, wpisując dalej cyfrę 1 i wybierając z listy month(s) ta wtyczka nie będzie pokazywała postów starszych niż 1 miesiąc.

 • Omit the current post? – Czy ominąć aktualny post? Wybieram Yes, ponieważ nie chcę, aby w liście podobnych wpisów znalazł się link do aktualnie otwartego artykułu.
 • Match the current post’s category? – Jeśli zaznaczysz przy tej opcji Yes, to dodatkowym kryterium dopasowania podobnych wpisów do aktualnie otwartego będą te same kategorie. Domyślne główne działanie tej wtyczki opiera się na dopasowaniu słów w treści i tytule wpisów. Na tej podstawie tworzy się lista podobnych wpisów. Ta i dwie następne opcje dodają dodatkowych ograniczeń przy dopasowaniu postów, co powoduje zawężenie listy podobnych postów.
 • Match the current post’s tags?– Tutaj kryterium dopasowania będą dodatkowo tagi wpisów. Masz do wyboru:
  • No – czyli NIE chcesz, aby tagi miały znaczenie przy dopasowywaniu postów,
  • Any tag – dowolny tag. Przynajmniej jeden z tagów we wpisach musi być taki sam, aby pasowały do siebie. Tylko wtedy taki wpis znajdzie się na liście podobnych wpisów.
  • Every tag – wszystkie tagi aktualnego wpisu muszą pojawić się przy innym wpisie, aby taki mógł znaleźć się na liście w wyniku działania tej wtyczki.
 • Match the current post’s author? – Ostatnim dodatkowym kryterium jest autor posta. Jeśli na Twoim blogu są artykuły innych autorów, to możesz je posegregować według autora. Gdy wybierzesz Yes, to tylko wpisy autora aktualnie otwartego artykułu pojawią się jako podobne pod tym artykułem.

Na koniec kliknij na dole przycisk Save General Settings, aby zapisać zmiany w tej zakładce ustawień tej wtyczki.

Zakładka Output

Zakładka ustawień wyglądu postów Similar Posts WordPress

W tej zakładce znajdziesz opcje dotyczące sposobów wyświetlania podobnych wpisów. Zwróć uwagę na takie pola jak:

 • Output template – W tym miejscu wpisz kod odpowiadający za sposób pokazywania podobnych artykułów. Domyślnie jest to <li>{link}</li> (jako kod). Wyrażenie li pomiędzy nawiasami ostrymi to znacznik HTML określający element listy. Natomiast słowo link w nawiasach klamrowych to jedno z wyrażeń dostępnych w tej wtyczce. Wszystkie dostępne wyrażenia tej wtyczki znajdziesz po prawej stronie pod Available Tags. {link} zastępuje odnośnik do innego artykułu na Twoim blogu. Zostawiam domyślny kod, ponieważ chcę, aby na liście były tylko tytuły do moich artykułów jako linki.
 • Text and codes before the list – Tutaj możesz wpisać tekst lub kod, który znajdzie się przed kodem z pola Output template. Znacznik HTML o nazwie ul, który domyślnie jest tutaj wpisany oznacza rozpoczęcie listy. Radzę tak zostawić.
 • Text and codes after the list – Tutaj możesz wpisać tekst lub kod, który znajdzie się po kodzie z pola Output template. Zostaw ten znacznik zamykający HTML o nazwie ul, dla zamknięcia listy.
 • Default display if no matches – Jeśli wtyczka nie znajdzie podobnych wpisów do aktualnie otwartego wpisu, to nic nie pokaże, poza ewentualnym nagłówkiem do listy, o którym powiem później. Możesz w tym polu wpisać tekst jaki pojawi się, gdy nie będzie podobnych wpisów na liście.
 • Show nothing if no matches? – Jeśli wybierzesz Yes i wtyczka nie znajdzie podobnych postów, to nic nie pokaże się pod aktualnie otwartym artykułem. Tak jakby tej wtyczki w ogóle nie było.
 • Text and codes between items – W tym polu możesz wpisać tekst lub kod, który wtyczka umieści pomiędzy kolejnymi elementami listy podobnych wpisów.

Pozostałe pola odnoszą się do sortowania listy, z której nie korzystałem. Na koniec zapisz ustawienia.

Zakładka Filter

Zakładka ustawień filtrowania Similar Posts WordPress

W tej zakładce możesz określić, które posty mają być brane pod uwagę lub które nie do działania wtyczki Similar Posts. Nie korzystałem z filtrów, ponieważ chcę, aby wszystkie posty na moim blogu były brane pod uwagę. W skrócie zarysuję Ci co możesz zrobić w tej zakładce.

 • Posts to exclude – wpisy, które chcesz wykluczyć z działania tej wtyczki. W polu należy wypisać numery ID postów, które chcesz wykluczyć.
 • Posts to include – Wypisz tak samo jak wcześniej posty, które chcesz koniecznie włączyć do działania tej wtyczki. Nie testowałem jak opcje wykluczania i włączania wpływają na siebie oraz jakie zależności są pomiędzy tymi opcjami z tej zakładki a resztą opcji.
 • Authors to exclude/include – Tutaj możesz zaznaczać, których autorów artykuły na swoim blogu chcesz wykluczyć lub włączyć do działania tej wtyczki.
 • Categories to exclude/include – Podobnie jak wcześniej, tylko teraz dotyczy to kategorii wpisów.
 • Match posts with tags – Do działania wtyczki wejdą tylko te wpisy, które posiadają tagi wypisane w tym polu. Jeśli będziesz chciał tak mocno zawęzić działanie wtyczki.

Zakładka Placement

Zakładka ustawień umiejscowienia Similar Posts WordPress

Od tej zakładki zależy czy i gdzie pokaże się efekt działania tej wtyczki.

 • Output after post– Od tego zależy czy lista podobnych wpisów pokaże się pod każdym artykułem.
  • Ustaw właściwość Acitivity na Yes.
  • W polu Parameters widzisz kod nagłówka listy, o którym wcześniej wspomniałem. Domyślnie nagłówek to napis „Similar Posts”. Zmieniłem go na polski napis „Podobne wpisy”. Tag HTML h3 oznacza nagłówek poziomu trzeciego. Możesz tutaj wpisać inny kod HTML oraz tekst według uznania. Np. zmienić na inny rodzaj nagłówek lub pogrubić czcionkę.
  • W polu Condition wpisany jest kod is_single(). Condition oznacza warunek z angielskiego. Kod w tym polu powoduje, że lista podobnych wpisów z tej wtyczki pojawi się tylko przy pojedynczych wpisach. Bez tego kodu lista pojawi się też przy liście wpisów, kiedy na przykład widać początki wpisów na stronie głównej bloga.
 • Output in RSS feeds – Ustawienie Activity na Yes spowoduje włączenie działania tej wtyczki również w kanałach RSS. W ten sposób czytelnicy, którzy obserwują Twojego bloga przez kanał RSS też będą widzieć linki do podobnych artykułów do aktualnego. Korzystam z tej opcji na swoim blogu.

Z pozostałych opcji nie korzystam w tej zakładce. Na koniec koniecznie zapisz zmiany przyciskiem Save Placement Settings.

Obowiązuje również zasada: Wygląd listy zależny jest od aktualnie używanego szablonu na Twoim blogu. Własne modyfikacje w szablonie zawsze można wykonać w plikach CSS.


Jeśli podoba Ci się artykuł to kliknij poniżej przycisk „Lubię to!”.

Wpisz poniżej swój komentarz dotyczący tego wpisu i filmu. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne lub masz dodatkowe pytania, to wpisz je poniżej. Zawsze skupiam się na opcjach wtyczek, które mi się przydadzą. Czy czujesz potrzebę, aby zawsze poznać wszystkie opcje wtyczki?

Paweł Protaś podpis

Następny artykuł z tej serii to Blog WordPress – Jak wstawić video i utworzyć play listę?

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blip
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Kciuk.pl
 • LinkedIn
 • Drukuj

Komentarze: 27

 1. majk pisze:

  Moim zdaniem podstawą jest wykaz podobnych publikacji, na podobnych zasadach jak podobnych produktów w sklepie. Wtedy faktycznie można zostać na dłużej ;-)

 2. Faktycznie chyba każdy się zgodzi, że polecanie czytelnikowi podobnych artykułów zatrzyma go na dłużej a może nawet spowoduje, że będzie on Twoim stałym czytelnikiem.
  Co do wtyczki to wydaje mi się, że z Twoim rozwiązaniem jest zbyt dużo zamieszania. Ja używam WordPress Related Posts, po zainstalowaniu wtyczka sama wybiera podobne artykuły i muszę przyznać, że robi to dobrze.
  Adrian Strójwąs ostatnio opublikował..07 – zgłoś sięMy Profile

 3. Marcin Jonak pisze:

  A ja powiem tak, testowałem podobne rozwiązania u siebie i na kiepskich blogach niewiele to pomaga.Zauważyłem, że wyratować można się przede wszystkim dobrą treścią(nawet na kiepskich szablonach).

  • Tak Marcinie, zgodzę się z Tobą, że treść na blogu jest najważniejsza. W końcu to ona przyciąga osobę na bloga, a ściślej mówiąc nagłówek artykułu. Jeśli chodzi o szablon to nawet darmowy może dobrze funkcjonować i wyglądać. Ważne, aby nie odrzucał jak się go tylko od razu zobaczy. Jak komuś zależy na treści wpisu to i nawet na kiepskim szablonie go przeczyta.

 4. Paweł Drag pisze:

  Z tymi treściami bym nie przesadzał, mam strony typowe mfa, kilka podstron i przy odpowiednim ustawieniu reklam ctr 20-30% – taka stronka czasami potrafi zarobić kilka razy więcej niż super serwis z rewelacyjnym contentem i site >200…
  Kwestia znalezienia niszy…

 5. Paato pisze:

  Do kolegi wyżej, czy taki CTR nie jest problemem? Słyszałem, że przesadnie wysoki CTR prędzej czy później spowoduje wizytę moderatora i problem.
  Paato ostatnio opublikował..Zdrowe odżywianie czyli jak schudnąćMy Profile

 6. gruwwa pisze:

  znasz może jakaś wtyczkę która będzie wrzucała ostatni komentarz pod ostatnim postem?

 7. Michał pisze:

  Od niedawna tworzę stronę z poradami i wskazówkami dla WordPress oraz Joomla! Twój wpis natchnął mnie do przemyślenia tematu podobnych wpisów. W wolnej chwili zapoznam się z wtyczką Similar Posts ale również z wtyczką Related Posts wspomnianą w jednym z powyższych komentarzy. Dzięki!
  Michał ostatnio opublikował..Jak ustawić przyjazne odnośniki w WordPress?My Profile

 8. keta pisze:

  jeśli strona jest kiepska merytorycznie to nic z tego

 9. Adrian Bysiak pisze:

  Ja zauważyłem, że nie tylko wtyczka przytrzymuje ludzi na stronie, oczywiście ktoś coś może kliknąć, jednak źle zaserwowany artykuł sprawi, że choćby były najlepsze wtyczki, użytkownik ucieknie. Dobrym pomysłem jest również linkowanie słów kluczowych, i wstawianie artykułów bezpośrednio w treści – wtedy ludzie z ciekawości przechodzą, i ta opcja zdecydowanie lepiej sprawdza się na moim blogu. Sam również używam wordpress related posts, którą polecił Adrian, wtyczka jest łatwa, i w zasadzie bezkonfiguracyjna.
  Adrian Bysiak ostatnio opublikował..ZwiązkiMy Profile

 10. Małgorzata pisze:

  Zaczynam tworzyć taką stronę/bloga ale na darmowym wordpress.com. Chciałabym z boku umieścić widget PODOBNE ARTYKUŁY. Czy jest to możliwe?

  • Takie coś można zrobić za pomocą wtyczki pod artykułami. Z takiej wtyczki korzystam. Może w formie widgetu też by się znalazło coś takiego. Jednak na wordpress.com nie można instalować wtyczek, nie ma takiej opcji, aby rozbudować swoją stronę. Dla tego zdecydowanie polecam wordpress.org na własnym hostingu i na własnej domenie.

 11. Pawle . moja opinia na temat Twoich szkloleń bedzie niobiektywna ,dlatego że jestem laikiem komputerowym ,ale bardzo bym chciała umieć wiecej. Dlatego śledzę z uporem maniaka szkolenia,z których mam nadzieję wynieśź coś dla siebie. z mojej pozycji ,Twoje szkolenia są super,a szczególnie pod spodem ,pod filmem dokładnie klik ,po kliku opisujesz jak i co należy wpisać ,zakreślić, to coś dla mnie, gdyż nie znam j. angielskiego i to jest ta dodatkowa trudnośc.Nawet zainstalowanie wtyczki:Word Press Related Post, jest trudnością.pobrałam ,a wprowadzić do kokpitu na moim blogu,już nie. Ale jeżeli chcę dalej pisać posty ,to muszę to przeskoczyć. Szkolenia Twoje są b. dobre.Będę szukać Twoje szkolenia. pozdrawiam.

  • Cześć Romualdo. Cieszę się, że w pewnym stopniu mogłem Ci pomóc pójść dalej z tworzeniem swojego bloga. Przez wytrwałość małymi krokami jestem pewien, że osiągniesz to, czego pragniesz. Trudności na drodze do celu zawsze się pojawią. Ważne jest, aby wciąż szukać rozwiązań i działać.

 12. Longterm pisze:

  Bardzo Ci dziękuje za to mini szkolenie. Właśnie zainstalowałem polecaną wtyczkę i ładnie hula :-) Pozdrawiam i będę śledził Twojego bloga.
  Longterm ostatnio opublikował..Złota polska jesieńMy Profile

 13. Artur Wiktor pisze:

  Stosuję tę technike i wyświetlają się podobne wpisy pod cały artykułem, bardziej powiązane wpisy. Dodatkowo korzystam jeszcze z wtyczki, która po przeczytanie powiedzmy 75% artykułu w prawym dolnym rogu pojawia się mała reklama losowego artykułu z mojego bloga. Po zainstalowaniu tej wtyczki zauważyłem, że czytelnicy dłuzej pozostają na blogu.
  Ostatnio wpadłem na pomysł serii wpisów na temat wybranych wtyczek. Przetestuję powyższe i może opiszę je w moich środkowcch wpisach wtyczki wordpress :)
  Artur Wiktor ostatnio opublikował..Wtyczki WordPressMy Profile

 14. Agnieszka pisze:

  Na swoim blogu zainstalowałem wtyczkę i rzeczywiście nie tylko wzrósł mi czas spędzany na stronie, ale również ilość przeglądanych stron. Dzięki za podsunięcie pomysłu

 15. Czy znasz może jakieś wtyczki, które wyświetlają podobne wpisy w stopce zamiast bezpośrednio pod wpisem?

Dodaj komentarz