Blog WordPress – Jak umieścić multimedia na blogu za pomocą wtyczek?

Blog WordPress

Ostatnio pokazałem Ci jak dodać multimedia do bloga. Podstawowe możliwości WordPressa pozwalają na dodanie linku na stronę do filmu lub muzyki i odtworzenie tych plików poza stroną internetową. Teraz dowiesz się jak otworzyć wideo lub dźwięk bezpośrednio na swoim blogu.

Multimedia i wtyczki blog WordPress

Wtyczka YouTube: wp-youtube2

Wtyczka Audio Player: audio-player

Co to jest wtyczka i co dzięki niej zyskam?

W tym celu posłużę się wtyczkami. Wtyczki to są takie mini programy, które rozszerzają możliwości WordPressa. Dzięki wtyczkom WordPress może przeistoczyć się w różnego rodzaju strony internetowe. W tej chwili na świecie jest wielu programistów, którzy tworzą takie wtyczki. Wiele z nich jest dostępnych za darmo, a niektóre są płatne. Możesz też wynająć programistę, aby zrobił taką wtyczkę, która doda funkcje, które są Ci potrzebne na Twojej stronie www.

Jak dodać wtyczkę w WordPress?

Do osadzenia plików video i audio na moim blogu wykorzystam dwie darmowe wtyczki. Pokażę Ci jak instaluje się nowe wtyczki. Są dwie możliwości dodania wtyczki. Wejdź do zakładki Wtyczki -> Dodaj nową.

Jak dodać wtyczkę WordPress

Domyślnie otworzy się okno Szukaj, o czym świadczy na górze pogrubiony napis. W tym oknie możesz wyszukać interesującą Cię wtyczkę wpisując odpowiednie wyrażenia, które określają jej nazwę lub do czego będzie służyła. Po wpisaniu wyrażenia kliknij Szukaj wtyczek. Najpierw znajdź wtyczkę do osadzania dźwięku na stronie internetowej. Nazywa się ona Audio Player. Pojawi się lista wyszukanych wtyczek.

Jak wyszukać wtyczki WordPress

Przy każdej masz opis jej możliwości. Gdy wtyczka jest już zainstalowana, to pod jej nazwą pojawi się napis Zainstalowane. Jeśli jeszcze nie masz tej wtyczki, to zamiast tego napisu będzie link Zainstaluj. Kliknij go, aby rozpocząć instalację. Zanim to zrobisz sprawdź czy wtyczka spełni Twoje oczekiwania. Kliknij link pod nazwą Szczegóły. Tam dowiesz się więcej o tej wtyczce.

Na co warto zwrócić uwagę przed instalacją wtyczki?

Jak sprawdzić możliwości wtyczki WordPress

Zwróć uwagę na minimalną wersję WordPress, aby móc skorzystać z tej wtyczki. Dalej jest informacja do jakiej wersji WordPress była ona testowana i dobrze działa. Jeśli masz nowszą wersję, to może ona działać dobrze lub sprawiać problemy. Nawet może się tak zdarzyć, że nie dostaniesz się do panelu administratora. W takim wypadku po instalacji takiej wtyczki zmień nazwę katalogu tej wtyczki lub ją usuń. Wtyczki znajdują się w katalogu wp-content/plugins. Czym więcej razy wtyczka została pobrana i oddano więcej pozytywnych głosów na nią, to większa szansa, że będzie ona poprawnie działała.

Jak uruchomić i ustawić wtyczkę?

Po zainstalowaniu wtyczki kliknij link Włącz wtyczkę, aby ją uruchomić. Włączyć i wyłączyć wtyczki oraz je usunąć możesz w zakładce Wtyczki -> Zainstalowane wtyczki.

Jak uruchomić konfigurowanie wtyczki WordPress

Kliknij Ustawienia pod nazwą wtyczki, aby przejść do okna jej konfiguracji. Nie każda wtyczka ma pod sobą link Ustawienia, ponieważ nie można takich konfigurować lub dostęp do jej ustawień jest w innym miejscu na WordPress. Pod nazwą wtyczki jest jeszcze link Edytuj. Za nim kryje się okna z edycją kodu źródłowego tej wtyczki. Tutaj zmian mogą dokonać programiści w kodzie, aby zmienić działanie wtyczki na lepsze lub poprawić jakieś błędy. Do ustawień wtyczki Audio Player możesz też dostać się z innego miejsca.

Konfiguracja wtyczki Audio Player

Jak ustawić wtyczkę Audio Player WordPress

Wejdź do zakładki Ustawienia -> Audio Player. Na pierwszej zakładce General zaznacz dwie pierwsze opcje, czyli Replace syntax i Replace all links to mp3 files. Dzięki temu każdy plik dźwiękowy w formacie mp3, który dodasz do bloga pojawi się w postaci odtwarzacza tak jak widać to poniżej. Pamiętaj, aby kliknąć Zapisz zmiany.

Jak wygląda odtwarzacz audio WordPress

Teraz gdy czytelnik Twojego bloga kliknie ikonę trójkąta rozpocznie się odtwarzanie nagrania dźwiękowego. Może w każdej chwili zatrzymać muzykę i wysłuchać dalej po pauzie. Może też regulować głośność. W ten sposób Twój czytelnik dalej jest na Twoim blogu czytając artykuł i słucha muzyki, lub tylko słucha np. Twojej wypowiedzi zamiast czytać.

Są jeszcze inne zakładki dotyczące ustawień tej wtyczki jak np. zmiana wyglądu odtwarzacza, lecz teraz nie będę omawiał każdej opcji. Jeśli będzie taka potrzeba, to oczywiście omówię je.

Drugi sposób na instalację wtyczki

Przyszła kolej na wtyczkę do filmów. Wtyczka ta obsługuje filmy umieszczone na serwisie YouTube. Dlatego jak masz jakiś film to umieść go na swoim kanale na YouTube. Wejdź do zakładki Wtyczki -> Dodaj nową.

Jak zainstalować wtyczkę WordPress z paczki zip

Tam wybierz na górze link o nazwie Wyślij na serwer. Kliknij przycisk Wybierz plik, aby wybrać pliki pobranej wcześniej na dysk wtyczki. Spakowane są one w postaci paczki zip. Takie paczki zip możesz uzyskać bezpośrednio ze stron internetowych, gdzie są udostępniane wtyczki do WordPressa. Wtyczki, której teraz użyję to WP YouTube. Nie musisz jej szukać na innych stronach, ponieważ obie paczki zip obu wtyczek, które teraz omawiam zamieszę na swoim serwerze i dam Ci do nich dostęp. Linki do pobrania tych wtyczek są pod filmem na początku tego artykułu. Po wyborze paczki zip kliknij Zainstaluj. Po zainstalowaniu włącz wtyczkę.

Konfiguracja wtyczki WP YouTube

Jak ustawić wtyczkę do umieszczania filmów z YouTube na stronie www

Wejdź na zakładkę Wpisy -> YouTube Profiles, aby rozpocząć konfigurację wtyczki WP YouTube. Rozpocznij od utworzenia nowego profilu, więc kliknij przycisk Create new profile. Teraz ustaw po kolei:

 • Tag name – jest to nazwa jaką sam wymyślasz, która zostanie przyporządkowana do tego profilu. Tę nazwę będziesz wykorzystywał w kodzie HTML jako znacznik określający w jakim miejscu na stronie ma się pojawić film o właściwościach jakie nadasz w tym profilu. Przy prawej krawędzi możesz zmienić w jakich nawiasach ma znaleźć się ten znacznik. Domyślnie jest w nawiasach kwadratowych i ja tak zostawiam, aby odróżnić ten tag  od innych tagów HTML.
 • Pod nazwą tagu jest rząd kolorów do wyboru. Zaznacz kolor jaki chcesz, aby miał Twój odtwarzacz na stronie www.
 • Width – szerokość odtwarzacza w pikselach
 • Height – wysokość odtwarzacza w pikselach
 • Autoplay – po zaznaczeniu tej opcji od razu po wejściu na stronę internetową uruchomi się film
 • Related videos – po skończeniu filmu pojawią się propozycje obejrzenia innych filmów o podobnej tematyce. Radzę nie zaznaczać tej opcji, aby czytelnik na Twoim blogu nie uciekł na YouTube oglądać inne filmy.
 • Border – dorzucenie wokół filmu ramki
 • Valid XHTML – sprawdzanie poprawności kodu języka XHTML

Na koniec kliknij Save profiles, aby zapisać zmiany w nowym profilu. Profilów możesz utworzyć ile chcesz. Przycisk Remove profile usuwa wybrany profil.

Jak osadzić wideo na blogu za pomocą wtyczki?

Do umieszczenia takiego filmu będzie potrzebna Ci końcówka linku z YouTube do filmu. Wejdź do swojego kanału na YouTube i wybierz Menedżer filmów. Pod tytułem i obrazkiem filmu kliknij przycisk Edytuj, aby ustawić jego tytuł, opis, tagi, kategorię, miniaturę oraz określić czy będzie dostępny dla każdego. Po ustawieniu kliknij link tytułu filmu, który chcesz umieścić na blogu.

Skąd pobrać kod do umieszczenia filmu z YouTube na stronie internetowej

Zaznacz końcówkę linku w postaci ciągu znaków. Możesz ją pobrać z paska adresu przeglądarki internetowej lub z pola tekstowego po kliknięciu przycisku Udostępnij poniżej filmu. Po zaznaczeniu skopiuj ten tekst za pomocą klawiszy Ctrl+C. Wejdź na wpis lub statyczną stronę na Twoim blogu i ustaw kursor w odpowiednim miejscu, gdzie chcesz, aby pojawił się Twój film z YouTuba. Wpisz tag wybranego profilu z wtyczki i zakończ go tak samo jak tagi w HTML, czyli z ukośnikiem. Pomiędzy te tagi wklej skopiowany ciąg znaków za pomocą klawiszy Ctrl+V. U mnie przykładowo tak to wygląda:

[yt1]TjNghJdrDnE[/yt1]

Możesz to wpisać w zakładce Wizualny lub HTML. Aktualizuj zmiany na stronie.

Jak osadzić video na blogu bez użycia wtyczki?

Jaki kod wstawić na stronę www z filmem na YouTube

Pod filmem na YouTube kliknij przycisk Udostępnij, a następnie Umieść. Poniżej pojawi Ci się pole z kodem, który masz skopiować i wkleić na swojej stronie www. Robisz podobnie jak wcześniej, tylko z tą różnicą, że ten kod możesz wkleić tylko w zakładce HTML podczas edycji strony lub wpisu na blogu. Możesz określić wymiary odtwarzacza wybierając poniżej gotowe schematy lub wpisać własne wartości. Po dodaniu w ten sposób pojawi się odtwarzacz taki sam jak na YouTube.

Dzięki wtyczce możesz zmieniać wygląd odtwarzacza. Jednak zyskujesz dużo więcej. Jeśli chcesz zmienić wymiary odtwarzacza do każdego filmu, to po wklejeniu kodu z YouTube musisz zrobić zmiany w kodzie HTML w każdym miejscu każdej strony, gdzie dodałeś film. Jeśli natomiast dodasz filmy za pomocą jednego profilu z wtyczki, to teraz wystarczy, że zmienisz wymiary w tym profilu i zmiany odniosą się do każdego filmu w tym profilu. Jak widzisz używanie wtyczki jest wygodniejsze.

Aktualizacja! Teraz do odtwarzania video i audio korzystam z wtyczki JW Player z numerem 5.


Jeśli podoba Ci się artykuł to kliknij poniżej przycisk „Lubię to!”.

Wpisz poniżej swój komentarz dotyczący tego wpisu i filmu. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne lub masz dodatkowe pytania, to wpisz je poniżej. Jakich funkcjonalności potrzebujesz na WordPress?

Paweł Protaś podpis

Następny artykuł z tej serii to Blog WordPress – Jak zmienić wygląd strony?

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blip
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Kciuk.pl
 • LinkedIn
 • Drukuj

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • jak doda film na youtube

Komentarze: 40

 1. IwonaSobieraj pisze:

  Od razu po zainstalowaniu bloga proponuję zabezpieczyć go odpowiednią wtyczką przed hakerami. Ostatnio takie przypadki są coraz częstsze, a uporanie się z problemem jest długotrwałe i kłopotliwe. Ja mam zainstalowaną wtyczkę Secure WordPress. Może ty polecasz coś innego?

  • Tak, zgadzam się z Tobą, że należy zabezpieczyć się przed atakami hakerskimi. Również używam wtyczki Secure WordPress. W uzupełnieniu do zabezpieczeń z tej wtyczki używam też WP Security Scan wydaną przez tego samego twórcę, czyli serwis http://www.websitedefender.com.

   Polecam założyć na tej stronie konto. Dostaje na maila informację o wszelkich zmianach na moim blogu oraz poradach, co mogę poprawić w wyniku otrzymanych informacji. Trudność może być w tym, że serwis jest w języku angielskim, a do tego jest to język techniczny.

   Trzecią wtyczką do kompletu, której używam jest Login LockDown. Dzięki tej wtyczce mam ochronę przed atakami typu „brute force”, czyli zgadywania hasła na siłę za pomocą programów hakerskich. Jeśli ktoś na przykład wpisze pod rząd 3 razy złe hasło przy logowaniu do kokpitu WordPressa, to ta wtyczka zblokuje na określony czas numer IP, z którego logowano się.

   Oczywiście do tego podstawą jest robienie regularnie kopii zapasowych bazy danych WordPressa i plików na serwerze.

   Na ten temat mam w planach stworzenie artykułów i filmów oraz o innego rodzaju wtyczkach do WordPressa.

 2. hueskye pisze:

  Super! Szukałem i znaleźć nie mogłem, ciągle mi wyskakiwał jakiś błąd jak wrzucałem Video. Mam nadzieję że przy najbliższej okazji wszystko zadziała jak powinno:)
  hueskye ostatnio opublikował..Pomiar zjazduMy Profile

 3. Grzegorz pisze:

  A istnieje jakaś wtyczka, która pozwoli mi wstawiać filmiki w miejsce miniaturki zdjęcia? Chodzi mi o to, żeby filmik był „oblewany” przez tekst. Oczywiście mogę zrobić to za pomocą DIVów, ale to bardzo pracochłonne.
  Grzegorz ostatnio opublikował..The Settlers OnlineMy Profile

  • Do tej pory oblewanie tekstem filmu nie było mi potrzebne. Poszukałem trochę i znalazłem wtyczkę Ultimate Tiny MCE. Dzięki niej można dodać nowe funkcje do formatowania wpisów lub stron w pasku narzędzi. Działa ona od wersji 3.3.1 WordPressa.

   Po jej zainstalowaniu wejdź w Ustawienia tej wtyczki. W sekcji Buttons Group 2 zaznacz funkcje Insert Media Button.

   Z boku funkcji polecam wybrać z listy Row 3, aby nowa funkcja pojawiła się w trzecim wierszu paska narzędzi. Na koniec kliknij przycisk Update Options, aby zapisać zmiany.

   W dowolnym wpisie ustaw kursor w środku tekstu, gdzie chcesz wstawić film. Następnie kliknij ikonę w postaci kliszy filmu Wstaw/edytuj osadzone medium. W zakładce General z listy Type wybierz Iframe. Wartości w polach Dimensions określają w pikselach szerokość i wysokość odtwarzacza filmu. Opcje Constrain Proportions zostawiam zaznaczoną dla automatycznego dopasowania wymiaru odtwarzacza przy wpisaniu innej wartości w polach wymiaru.

   Wejdź na wybrany film umieszczony na YouTube i pod filmem kliknij przycisk Udostępnij, a następnie Umieść. Z pola niżej zaznacz cały kod zaczynający się od iframe i skopiuj go. Ten kod wklej do zakładki Source .
   Do kontroli oblewania tekstu wokół filmu wejdź do zakładki Advanced i wybierz tam z listy Align:

   • Left – z lewej strony film, a z prawej tekst
   • Right – z prawej strony film, a z lewej tekst

   Kliknij na dole przycisk Wstaw. W tej chwili film jest już osadzony na stronie.

   Wiem, że nie jest to super opcja, ale na tą chwilę takie rozwiązanie znalazłem. Chyba, że coś innego miałeś na myśli. Czy o coś takiego Ci chodziło?

 4. Adi pisze:

  Bardzo fajnie opracowany artykuł napewno się przyda

 5. Wojtek pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł – mógłby być tylko ciut dłuższy!
  A tak w ogóle to gratuluję ciekawej strony!
  Wojtek ostatnio opublikował..Zarabianie na stronie internetowej – KonwersjaMy Profile

 6. Ekrany pisze:

  Świetny blog, jestem pod wrażeniem. Wiele przydatnych informacji, dzięki! Dobra robota!

 7. kuba pisze:

  A czy jest możliwość dodania kilku utworów w jednym odtwarzaczu ?? bo próbowałem bawić się z [audio:nazwa_utworu] no ale jakoś nie wyszło a bardzo chciałbym aby było kilka utworów np z 5 w jednym odtwarzaczy jeżeli da się to proszę o pomoc

  • Przejrzałem ustawienia wtyczki Audio Player i nie znalazłem opcji utworzenia playlisty. Możliwe, że za pomocą odpowiedniego kodu uda się to zrobić. Jednak nie jest to prosta metoda na playlistę. Dlatego poszukałem takiej opcji w innej wtyczce.

   Jakiś czas temu nagrałem film o wstawieniu wideo na bloga WordPress za pomocą innej wtyczki niż tej, której do tej pory używałem. W tej wtyczce jest opcja utworzenia playlisty. Postanowiłem dograć materiał na temat playlisty i utworzyć nowy wpis, ponieważ zainspirowałeś mnie swoim problemem i chciałem go rozwiązać.

   Odpowiedź na Twoje pytanie umieściłem na filmie, który znajdziesz w artykule Blog WordPress –  Jak wstawić video i utworzyć play listę?

 8. silent pisze:

  Witam aktualnie mam zainstalowany wordpress na Wampserver, aby go przygotować przed udostępnieniem w sieci. Mam problem z wtyczką Audio Player. Generalnie po wprowadzeniu scieżki przeglądarka widzi player, lecz po uruchomieniu odtwarzania wyswietla się komunikat „file not found”
  Robię wszystko dokładnie, tak jak w tutorialu. Proszę o pomoc

  • Witam. Nie wiem jak to dokładnie u Ciebie wygląda, ale mogę teraz podpowiedzieć co możesz sprawdzić. Na serwer wrzucaj pliki z nazwą, w której są podstawowe litery i cyfry. Nie używaj znaków specjalnych i polskich znaków. Zamiast spacji użyj myślnika. Jeśli plik ma nieprawidłową nazwę, to pliku nie znajdzie i dlatego taki jest komunikat „file not found„.

   Sprawdź ścieżkę do pliku. Dla pewności wpisz pełną ścieżkę, czyli NazwaDomeny/katalog/NazwaPliku. Na końcu nazwy pliku w ścieżce też wpisz rozszerzenie, czyli np. nazwa.mp3

 9. Przemek pisze:

  A może wiecie jak wstawić player na stronę główną, tak aby po otworzeniu od razu się odpalał ?
  Z góry dziękuję za odpowiedź!
  Świetny blog:)

  • Mam dla Ciebie rozwiązanie. We wtyczce, którą tutaj opisałem WP YouTube jest opcja odtwarzacza Autoplay. Wstawisz odpowiedni kod z tej wtyczki na stronę statyczną, którą ustawisz jako stronę główną. W ten sposób film będzie na stronie głównej i od razu po wejściu uruchomi się.

   Inną wtyczkę do video pokazałem w artykule Jak wstawić video i utworzyć play listę Tam znajdziesz instrukcję jak obsługiwać tą wtyczkę. Te wtyczki różnią się dostępnymi opcjami. Tam interesująca Cię opcja nazywa się Autostart, której wartość ustaw na true, aby automatycznie został uruchomiony film.

 10. Paweł pisze:

  Pytanie, gdy wstawiam normalnie audio player na stronkę wszystko pięknie ładnie chodzi, tyle że jest on cały czas na środku mimo iż go ustawiam po lewej stronie. Jaka może być przyczyna?

 11. Przemek pisze:

  na swoim wordpressie nie mam opcji „wtyczki” czym to może być spowodowane?

 12. Marta pisze:

  A ja mam przedziwny problem . Pisząc posta na bloga wstawiam często filmiki ze swojego kanału na YouTube . Do tej pory było wszystko ok . Dzisiaj ponownie próbowałam wczytać film za pomocą funkcji „moje filmy z YouTube” i nagle się okazało, że blog z jakiegoś powodu mi nie wykrywa żadnego filmu, choć powinna pojawić się cała lista do tej pory opublikowanych . Nie wiem co się dzieje i bardzo proszę o jakąś poradę :(

 13. Sławek pisze:

  Panie Pawle nie wiem czy to odpowiedni dział na zamieszczenie pytania jednak straciłem dziś większą część dnia na poszukiwanie takiej wtyczki jaką ma Pan u siebie pozwalająca dodawać komentarze. Chciałbym tej wtyczki użyć u siebie i bardzo bym był wdzięczny za podzielenie się informacją jaka to wtyczka. Jeśli istnieje jakiś artykuł jak ją skonfigurować (a domyślam się, że trzeba również byłbym wdzięczny za informację. Z góry dziękuje za odpowiedź.

  • Witaj Sławku. Korzystam ze zwykłego formularza komentarzy w WordPress. Do tego korzystam z 3 wtyczek:

   • CommentLuv – możliwość umieszczenia linku w komentarzu przez osobę, która prowadzi swojego bloga.
   • Spam Stoper – dodaje jedno pole do formularza, aby zweryfikować, czy człowiek pisze komentarz.
   • Subscribe To Comments – powiadomienia na email o nowych komentarzach pod wybranym wpisu na blogu.

   O konfiguracji tych wtyczek mówię na filmach w moim szkoleniu „Jak założyć bloga?”.

   • Sławek pisze:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Moje pytanie wzięło się z tego że na dysku lokalnym na którym testowałem WP miałem starą wersję a co za tym idzie system dodawania komentarzy był inny.Moja wina namieszałem. Ale artykuły przeczytam z chęcią. Szczególnie ten jak wyeliminować boty.

 14. Gaba pisze:

  Panie Pawle w jaki sposób mogę zainstalować ścieżkę dźwiękową tak aby odpalała się od razu po wejściu na stronę ?

 15. fotolukasso pisze:

  Witam serdecznie Panie Pawle. Widzę tutaj kawał dobrej – mentalnej roboty. Mam więc pytanie – chciałem na swoim blogu sportowym umieścić bezpośrednio w sidebarze kanał YT na którym umieszczamy filmiki. Chciałbym aby było to w formie kwadraciku – miniturki. Szukałem po wielu wtyczkach i żadna nie jest kompatybilna z najnowszym spolszczonym wordpressem. Poleci Pan jakąś ? Serdecznie pozdrawiam

 16. Paweł pisze:

  A czy można przy osadzaniu filmiku z yt wybrać sobie jego miniaturę? Zakładając, że filmik nie jest na moim własnym kanale.
  Paweł ostatnio opublikował..Duke Dumont – I Got UMy Profile

 17. Sebastian pisze:

  Witam,
  Piszę z zapytaniem ,gdyż założyłem konto na wordpress.com lecz nie widze w swoim menu zakładki WTYCZKI.Co moze byc powodem takiej sytuacji?

 18. Sebastian pisze:

  Witam,
  Piszę z zapytaniem jakiej wtyczki audio użyć i jakich ustawień użyć by działała w wordpress wersja 4.1.1 ?
  Szukam w necie lecz nie ma nic na temat instalacji i ustawień takich wtyczek do wersji 4.1.1
  Z góry dziękuję za odpowiedz.
  Pozdrawiam

 19. Sel pisze:

  Super. Tylko po co piszesz „skopiuj kod”, jak to obrazek inie da się z niego skopiować kody,m tylko trzeba przepisać ręcznie. Opcji też się nie da wybrać, bo to też obrazek.

Dodaj komentarz