Blog WordPress – Jak uchronić się przed utratą swojej pracy?

Blog WordPress

Wyobraź sobie, że przed chwilą ukończyłeś swoje dzieło, nad którym pracowałeś 3 dni. Jesteś z siebie dumny i pełny euforii. Chcesz pokazać to ludziom w Internecie. Okazuje się, że Twoje dzieło przepadło. Nie wiesz co się stało. Co teraz czujesz? Jeśli byłeś w takiej sytuacji to dobrze wiesz, że nie chcesz tego powtórzyć. To samo może Ci się przydarzyć po zrobieniu wielu wpisów na swoim blogu. Czytaj dalej, a dowiesz się jak uniknąć tego uczucia.

Tworzenie kopii zapasowych swojej pracy blog WordPress

Wszystkie strony i wpisy jakie zrobisz na swoim blogu na WordPress są przechowywane w bazie danych. Jeśli Twoja baza danych zostanie uszkodzona lub usunięta, to stracisz wszystko co zrobiłeś. Możesz tego uniknąć, robiąc regularnie kopie zapasowe bazy danych. Możesz to zrobić na 2 sposoby:

 • poprzez panel administracyjny na swoim serwerze, gdzie masz pliki i bazę danych swojego bloga,
 • z panelu WordPressa za pomocą odpowiedniej wtyczki.

Pokażę Ci oba sposoby. Zacznę od omówienia wtyczki, ponieważ dla każdego skorzystanie z tej wtyczki będzie tak samo łatwe. Poza tym wtyczka umożliwia automatyzację zabezpieczenia Twojej pracy.

Instalacja wtyczki Database Backup WordPress

Na powyższym obrazku widzisz tą wtyczkę na liście zainstalowanych już wtyczek w WordPress. Zaznaczam jej nazwę i autora, aby była pewność o jakiej wtyczce będę mówił. Przy wyszukiwaniu wtyczki wpisz wyrażenie WP-DB-Backup.

Wejdź do zakładki Narzędzia -> Backup, aby wejść do ustawień tej wtyczki.

Jak stworzyć kopię zapasową bazy danych WordPress za pomocą wtyczki WP-DB-Backup?

Wybór tabel bazy danych do kopii zapasowej na WordPress

Na powyższym obrazku widać sekcję Tables okna wtyczki. Po lewej stronie jest lista tabel bazy danych, które są stałe dla działania WordPressa. Po prawej stronie widać listę tabel utworzonych w wyniku działania innych wtyczek. Jeśli nie zainstalowałeś wcześniej żadnej wtyczki to po prawej stronie nie pojawi się lista.

W tej sekcji możesz wybrać, które dane wykluczyć z zapisania do pliku kopii zapasowej bazy danych. Po pierwsze możesz:

 • Exclude spam comments – zaznaczyć tą opcję, jeśli nie chcesz zapisać spamowych komentarzy, czyli śmieciowych,
 • Exclude post revisions – zaznaczyć tą opcję, jeśli nie chcesz zapisać historii zmian wpisów.

Po drugie możesz zapisać wybrane lub wszystkie tabele danych z zainstalowanych wcześniej wtyczek. Na liście po prawej stronie przy nazwie każdej tabeli zaznacz te, które chcesz zapisać. Jeśli chcesz zapisać wszystkie to zaznacz najpierw pierwszą, a następnie trzymając klawisz Shift zaznacz ostatnią.

Tworzenie kopii zapasowej bazy danych na WordPress

W sekcji Backup Options wybierz gdzie chcesz zapisać plik kopii zapasowej swojej pracy. Masz do wyboru:

 • Save to server (D:\xampp\htdocs\wordpress/wp-content/backup-667f4/) – zapisać plik na serwerze w katalogu WordPress. Konkretnie w tym przypadku w podkatalogu o nazwie backup-667f4 w katalogu wp-content,
 • Download to your computer – zapisać na dysku twardym Twojego komputera,
 • Email backup to – wysłać plik na podany w tym polu adres e-mail.

Gdy wybierzesz, to kliknij przycisk Backup now!. W tym momencie rozpocznie się proces zrzucania tabel bazy danych do pliku.

Jak zautomatyzować tworzenie kopii zapasowej bazy danych?

Jak zautomatyzować proces tworzenia kopii zapasowej na WordPress

W sekcji Scheduled Backup możesz zaplanować, co jaki okres czasu wtyczka ma automatycznie tworzyć kopię zapasową. Po lewej stronie z listy masz do wyboru:

 • Never – nigdy, czyli w tym przypadku wtyczka nie robi sama pliku kopii zapasowej,
 • Every 30 minutes – co 30 minut,
 • Co godzinę,
 • Dwa razy dziennie,
 • Raz dziennie,
 • Once Weekly – raz na tydzień.

Gdy wybierzesz czas, to jeszcze po prawej stronie możesz wybrać dodatkowe tabele do zapisu. To te same tabele, co wyżej po zainstalowaniu różnych innych wtyczek. Zasady zaznaczania te same co wcześniej. W polu Email backup to wpisz adres e-mail, na który wtyczka ma wysyłać pliki kopii zapasowych. Domyślnie wpisany jest adres mailowych z ustawień w WordPress.

Na koniec kliknij przycisk Schedule backup, aby zapisać harmonogram tworzenia kopii zapasowych przez wtyczkę.

Jak zrobić kopię zapasową plików i bazy danych na swoim serwerze?

Chcę Ci też pokazać inny sposób utworzenia kopii zapasowej bazy danych. Tą metodą zabezpieczysz też wszystkie pliki z Twojego serwera. To jest dość istotne, ponieważ oprócz informacji o Twoich stronach internetowych w bazie danych, na serwerze masz pliki Twoich obrazków, szablonów lub innych stron www. Te wszystkie pliki też należy skopiować w inne miejsca dla zabezpieczenia swojej pracy.

Za pomocą cPanel

Na moim serwerze panel administracyjny nazywa się cPanel i na takim panelu pokażę jak to zrobić. Wpisz w pasku adresu przeglądarki internetowej adres URL typu:

http://nazwaTwojejDomeny/cpanel 

W oknie do logowania wpisz nazwę użytkownika i hasło dostępu jakie używasz do FTP. Co to jest FTP, jak zakładać konto hostingu WWW i inne powiązane z tym zagadnieniem informacje pokazałem w moim wcześniejszym artykule.

Jak utworzyć kopię zapasową bazy danych w cPanel

Po zalogowaniu pojawi się okno, w którym znajdź sekcję Files. Kliknij tam link Backups.

Stwórz kopię zapasową bazy danych w cPanel

W tabelce Databases kliknij nazwę swojej bazy danych, aby zapisać plik jej kopii zapasowej na dysku twardym. Na obrazku powyżej zakryłem nazwę swojej bazy danych.

Wyżej jest przycisk Home Directory. Gdy go klikniesz rozpoczniesz proces zapisu wszystkich plików z serwera na swój dysk twardy. To potrwa długi czas, nawet powyżej godziny, zależnie ile i jakiej wielkości masz pliki na serwerze.

Warto często robić kopię zapasową bazy danych, np. codziennie. Natomiast wszystkich plików z serwera o wiele rzadziej, np. co miesiąc.

Stosuję jeszcze inne podejście. Najpierw zrobiłem całościową kopię plików. Następnie robię kopię tylko tych plików, w których dokonuję jakiś zmian lub są nowe na serwerze. W ten sposób mogę powrócić szybko do poprzednich wersji plików, jeśli nie spodobają mi się pewne zmiany w plikach.

Jak coś będzie źle, to mogę przywrócić wcześniejszą dobrze działającą wersję bazy danych. Tak jak widać na obrazku wyżej po prawej stronie nazwy bazy danych są przyciski pod napisem Restore a MySQL Database. Kliknij przycisk Wybierz plik i z otwartego okna otwórz plik wcześniej utworzonej kopii zapasowej bazy danych. Następnie kliknij przycisk Upload, aby załadować wcześniejszą wersję bazy danych z pliku.

Podobnie zrób w przypadku przywrócenia wszystkich plików na serwerze. Tylko w tym przypadku zrób to w wierszy powyżej pod napisem Restore a Home Directory Backup. Jeśli chcesz podmienić lub przenieść kilka plików to najlepiej przekopiuj je jednym ze sposobów jakie pokazałem w artykule hosting WWW. Wybieram sposób z działaniami na oknach Windows.

Za pomocą phpMyAdmin

Najbardziej popularnym panelem administracyjnym baz danych jest phpMyAdmin. Na większości serwerów powinien być dostępny taki panel.

Wybór bazy danych w phpMyAdmin

Po zalogowaniu się do tego panelu po lewej stronie będzie widoczny spis wszystkich baz danych. Kliknij tą nazwę bazy, której chcesz utworzyć kopię. Po kliknięciu pojawi się zawartość tabel tej bazy danych.

Tworzenie kopii bazy danych w phpMyAdmin

Kliknij w menu górnym zakładkę Export. Na tej stronie wystarczy, że klikniesz przycisk Go i zostanie utworzona kopia tej bazy danych. W opcji Custom możesz określić co chcesz wyeksportować. Możesz wybrać tylko część tabel bazy, zamiast jej całej. Możesz również utworzyć skompresowany plik kopii bazy danych, dzięki czemu będzie on zajmował mniej miejsca na dysku Twojego komputera. Nie omawiam tutaj dokładnie wszystkich opcji eksportu, bo ta wiedza nie jest niezbędna, aby zrobić kopię bazy danych.

Jak odtworzyć bazę danych w phpMyAdmin

Gdy będziesz miał potrzebę, aby skorzystać z kopii bazy danych, to wejdź do zakładki Import. Tam kliknij przycisk Wybierz plik, a następnie wskaż plik kopii bazy danych. Na koniec kliknij przycisk Go i baza danych zostanie odtworzona.


Jeśli podoba Ci się artykuł to kliknij poniżej przycisk „Lubię to!”.

Wpisz poniżej swój komentarz dotyczący tego wpisu i filmu. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne lub masz dodatkowe pytania, to wpisz je poniżej. Podziel się proszę swoją historią z utratą Twojej pracy. Jakie kroki podjąłeś, aby zabezpieczyć swoją pracę na przyszłość?

Paweł Protaś podpis

Kolejny artykuł z tej serii to Blog WordPress – Jak chronić swojego bloga przed hakerami?

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blip
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Kciuk.pl
 • LinkedIn
 • Drukuj

Komentarze: 12

 1. Ja kiedyś miałem taką sytuację, że na serwer wdarł się wirus (przez to, że zapamiętałem hasło do serwera w Total Commanderze). Byłem jeszcze mało doświadczony, więc żadnej kopii zapasowej nie miałem, a było tam już kilka stron. Rozwiązanie: ręczne poszukiwanie zainfekowanych plików, usuwanie ich i upload z dysku. Tragedia. :-)
  Michał Krawczykowski ostatnio opublikował..MamFirme.pl – moja opinia. Sprawdzamy, czy warto założyć stronę w tym serwisieMy Profile

 2. Perełka pisze:

  Polecam wszystkim stworzenie własnej kopii zapasowej. Mnie już kilka razy ratowało to z opresji. Wystarczy kilka kliknięć, by mieć pewność, że jeśli zajdzie taka potrzeba będziemy mogli w prosty sposób przywrócić to nad czym tak długo pracowaliśmy.
  Perełka ostatnio opublikował..Pierre Denis nowym dyrektorem Jimmy ChooMy Profile

 3. Małgorzata pisze:

  Zawsze robię kopie, ale muszę zadbać o jakiś sposób automatycznych kopii bo jednak można zapomnieć robić je ręcznie.
  W gruncie rzeczy jak się dodaje wpis to co szkodzi zrobić kopie ręcznie.

  Zastanawiam się czy ta wtyczka kopiuje wszystko np. zawartość widgetów.
  Wszystko inne można łatwo skopiować. Niby nic trudnego je ręcznie odtworzyć ale lepiej byłoby automatycznie. pare klików i cały blog jest od nowa taki jak był albo przeniesiony na inny serwer.
  Małgorzata ostatnio opublikował..Co zrobić jeśli napisy na blogu są po angielsku?My Profile

 4. Jacek pisze:

  No właśnie mnie zastanawia czy jest możliwość zrobienia takiej kopii która w razie czego przywracała by wszystko dokładnie to samo co było wcześniej. Widgety, zdjęcia, wtyczki, wpisy itp. Jest taka możliwość w ogóle ?

  • Testowałem różne wtyczki do robienia kopii zapasowej plików i bazy danych. Część robi kopię bazy danych, że po załadowaniu takiej kopii strona na WordPressie nie działa prawidłowo. Najpewniejsze kopie robi się ręcznie w panelu administratora hostingu, np. u mnie to jest cPanel. W tej chwili używam wtyczki WordPress Database Backup, którą pokazałem w tym artykule. Na blogu testowym przekonałem się, że dobrze robi kopię. Ustawiłem na automatyczne robienie kopii i wysyłanie je na maila. Jednak czasem też robię kopię z cPanelu.

   Jeśli chodzi o kopię wszystkich plików na serwerze to kopiuje pliki przez program FTP, np. FileZilla na swój dysk twardy komputera. Są wtyczki, które też robią kopię plików WordPressa. Kopię zostawiają na serwerze. Jednak to nie daje bezpieczeństwa, jak serwer ulegnie awarii. Dlatego trzeba mieć pliki na swoich nośnikach danych. Wtyczki też mogę wysłać kopię na e-mail. Jednak skrzynka pocztowa może odrzucić plik, jeśli jest zbyt duży. I jeszcze niektóre wtyczki mogą dodatkowo wrzucać kopię na inne serwery działające w chmurze obliczeniowej. Jest artykuł na moim blogu o tej technologii.

 5. zdisek pisze:

  Ciekawe, że nie pojawiła mi się lista po prawej stronie zainstalowanych wtyczek. Co może być przyczyną? A poza tym ściągnęło spakowany plik.
  zdisek ostatnio opublikował..Proste zarabianie w internecie może być łatweMy Profile

  • Czy dobrze zrozumiałem, że nie pojawia Ci się strona z zainstalowanymi wtyczkami w WordPressie? Chodzi mi o stronę w menu Wtyczki -> Zainstalowane wtyczki. Popraw mnie, jeśli źle Cię zrozumiałem.

 6. Dziękuję za pomoc. Przed chwilą zainstalowałem wtyczkę, zrobiłem kopię zapasową i ustawiłem robienie kopii raz na dobę.
  Wcześniej nie brałem pod uwagę, że mogę stracić dane z WP i godziny mojej pracy. Na szczęście ten problem mam rozwiązany i na wypadek utraty danych będę mógł wszystko odzyskać.
  Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
  Jacek Pastuszko ostatnio opublikował..Wychowanie dziecka czy aktywność zawodowa?My Profile

 7. Robert pisze:

  Panie Pawle. Bardzo dziękuję za profesjonalnie przygotowany materiał dotyczący wordpressa. Dzięki Pana filmikom i opisom rozpocząłem tworzenie swojego bloga. Jest to najlepszy zestaw jaki znalazłem w sieci. Bardzo dziękuję.
  Robert ostatnio opublikował..Kwalifikacyjny kurs zawodowy (KKZ)My Profile

 8. Krzysztof pisze:

  A czy jest możliwe wykonanie kopii tylko samych wpisów z panelu admina?
  Czy są do tego wtyczki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Czemu służy to pytanie?