Blog WordPress – Jak poinformować Google o stronach na Twoim blogu?

Blog WordPress

Jeśli zastanawiasz się jak sprawić, aby strony internetowe z Twojego bloga znalazły się w wynikach wyszukiwania Google, to czytaj dalej ten artykuł.

100% gwarancji na pokazanie Twoich stron w Google

Roboty indeksujące wyszukiwarek chodzą po Internecie od jednego linku do drugiego. W ten sposób również trafią i na Twojego bloga, jeśli gdzieś w Internecie jest link do Twojej strony www. Nawet jeśli taki robot trafi na Twojego bloga, to nie masz 100% pewności, że odwiedzi każdą podstronę na Twoim blogu. Dlatego o wiele lepiej poinformować Google o Twoich stronach internetowych.

Co zyskam dzięki wtyczce Google XML Sitemaps?

Stwórz mapę Twojego bloga w postaci pliku XML. XML jest też językiem znaczników jak HTML. Służy do gromadzenia w sposób uporządkowany danych. W takim pliku możesz zachować całą zawartość swojego bloga. Roboty indeksujące potrafią odczytać takie pliki. Gdy trafią na Twojego bloga i napotkają plik XML z mapą Twoich stron, to zaindeksują wszystkie strony z tego pliku. Dzięki temu masz gwarancję, że w wyszukiwarce znajdą się wszystkie strony internetowe, które chcesz, aby były widoczne w Internecie.

Stworzenie samemu takiego pliku wymaga znajomości budowy plików XML oraz sporej ilości czasu na częste aktualizacje. Istnieje wtyczka do WordPressa, która za Ciebie automatycznie będzie tworzyła taki plik XML. Nazywa się Google XML Sitemaps i o niej będę mówił w tym wpisie.

Nazwa i autor wtyczki Google XML Sitemaps po instalacji na WordPress

Na powyższym obrazku widzisz wtyczkę na liście już zainstalowanych wtyczek w WordPress. Zaznaczyłem jej nazwę i autora, aby była pewność o jakiej wtyczce mówię.

Wejdź do zakładki Ustawienia -> XML-Sitemap, aby wejść do ustawień tej wtyczki.

Jak pierwszy raz wejdziesz w ustawienia tej wtyczki na górze strony zobaczysz informację, że mapa strony jeszcze nie została zbudowana. Zanim zbudujesz plik XML mapy swojego bloga, omówię poszczególne opcje, jakie możesz ustawić w tej wtyczce.

Opcje podstawowe

Co możesz zmienić w opcjach podstawowych wtyczki Google XML Sitemaps WordPress

 1. Tworzy normalny plik XML mapy strony na serwerze, gdzie znajduje się Twój blog. Taki plik może być normalnie otwarty, aby podejrzeć jego zawartość.
 2. Plik XML pakuje do pliku GZIP. W ten sposób plik zajmuje mniej miejsca na dysku serwera. Roboty  indeksujące bez problemu poradzą sobie z otwarciem takiej paczki i odczytaniem zawartości pliku XML. Obie te opcje pozostawiam zaznaczone.
 3. Koniecznie zostaw tą opcję zaznaczoną, jeśli chcesz, aby wtyczka automatycznie aktualizowała mapę Twojej strony. Aktualizacja wykona się przy każdej zmianie na Twoim blogu.
 4. Ta opcja dotyczy ręcznej przebudowy pliku XML. Nie zaznaczam jej, ponieważ nie zajmuję się ręczną przebudową mapy strony. Zostawiam to zadanie dla wtyczki.
 5. Tą opcję koniecznie zaznacz. Google w Polsce dominuje wśród wyszukiwarek. Dlatego warto właśnie Google poinformować o swoich stronach internetowych, które chcesz, aby były widoczne w Internecie.
 6. Ta opcja informuje wyszukiwarkę Bing o zmianach na Twoim blogu. Zostawiam tą opcję zaznaczoną.
 7. Ta opcja informuje serwis Ask.com o zmianach na Twoich stronach www. Tą opcję też zostawiam zaznaczoną.
 8. Dodaje informację o istnieniu pliku XML mapy strony do wirtualnego pliku robots.txt. W takim pliku tekstowym przechowywane są informacje dla robotów wyszukiwarek. Między innymi jakie roboty mają dostęp do jakich Twoich stron internetowych. Zaznaczam tą opcję.
 9. Ta i dwie kolejne opcje wykorzystaj tylko wtedy, gdy pojawią się problemy z pamięcią przy tworzeniu mapy strony. Jeśli plik XML zajmuje za dużo miejsca na dysku serwera, to możesz ograniczyć jego wielkość przez mniejszą ilość informacji o wpisach. Wpisz w polu maksymalną ilość wpisów do zapisania w mapie strony. Starsze posty nie zostaną zapisane w pliku.
 10. Jeśli plik mapy strony nie chce się utworzyć, bo brakuje mu miejsca, to zwiększ przydzieloną pamięć na tą operację. Wpisuj w tym polu coraz większe cyfry z literką M na końcu, aż do momentu wystarczającej ilości. Litera M oznacza megabajty. Administrator serwera może narzucić Ci limit pamięci. Wtedy nic Ci nie da zwiększanie wartości w tym miejscu. Skontaktuj się ze swoim administratorem, jeśli potrzebujesz więcej pamięci to tworzenia pliku mapy strony.
 11. Może też się zdarzyć, że procesor serwera będzie potrzebował dużo czasu na utworzenie pliku. W takim przypadku wpisuj w tym polu coraz większe liczby określające ilość sekund, aż wystarczy czasu do utworzenia pliku.
 12. Pliki XSLT opisują strukturę pliku XML. Można w tym miejscu podać ścieżkę do własnego pliku XSLT. Do automatycznego działania wtyczki wystarczy zostawić zaznaczoną opcję Use default, czyli domyślnie.
 13. Zaznacz tą opcję tylko i wyłącznie, jeśli przy budowie mapy strony pojawią się błędy bazy danych. Gdy nie masz z tym problemów to nie zaznaczaj jej, bo zużywa to dużo więcej pamięci.
 14. Gdy opublikujesz nowy wpis na blogu, to wtyczka automatycznie zajmie się przebudową mapy strony. Zaznacz tą opcję, aby działo się to równolegle z Twoimi działaniami na blogu.

Dodatkowe strony

Jak możesz dodać dodatkowe strony we wtyczce Google XML Sitemaps WordPress

Jeśli wrzucisz strony internetowe na swój serwer poza katalogiem WordPress, to ta wtyczka automatycznie nie utworzy informacji o istnieniu tych stron na serwerze w mapie strony. Należy taką informację dorzucić ręcznie do pliku XML. W tej sekcji możesz to zrobić. Kliknij link Dodaj nową stronę i uzupełnij informację w kolejnych polach:

 • URL strony – pełny adres URL do strony internetowej na Twoim serwerze, np. w katalogu public_html umieściłem stronę WWW o nazwie nowetechnologie1.html, więc adres URL będzie taki   http://www.pawelprotas.pl/nowetechnologie1.html,
 • Priorytet – wskazuje na ważność danej strony w indeksowaniu w porównaniu z resztą stron (dalej powiem więcej o tym),
 • Zmień częstotliwość – określ co jaki czas roboty wyszukiwarek mają sprawdzać zmiany na tej stronie (dalej powiem więcej o tym),
 • Ostatnio zmieniony – możesz tutaj wpisać datę ostatniej zmiany na tej stronie. Tego pola nie musisz koniecznie uzupełniać. Datę wpisuj w formacie czterocyfrowym rok-dwucyfrowy miesiąc-dwucyfrowy dzień, np. 2011-01-05,
 • # – gdy klikniesz X przy danej stronie usuniesz informację o niej z pliku mapy strony.

Priorytety wpisu

Jak ustawić priorytety wpisu w Google XML Sitemaps WordPress

Tutaj możesz wybrać jak chcesz określać ważność przy indeksowaniu poszczególnych wpisów. Domyślnie zaznaczona jest wartość ze względu na liczbę komentarzy. W tym przypadku wpisy, które mają najwięcej komentarzy są najważniejsze. Może zmienić to na średnią liczbę komentarzy, lub nie brać pod uwagę komentarzy. W takim wypadku każdy wpis będzie miał taką samą rangę ważności.

Lokalizacja twojego pliku mapy strony

Jaka jest lokalizacja pliku XML od wtyczki Google XML Sitemaps WordPress

Domyślnie zaznaczona jest Automatyczne wykrywanie pliku mapy strony. Taki plik będzie nazywał się sitemap.xml. Znajdziesz go w katalogu głównym na serwerze, czyli w public_html. Masz też możliwość nazwać inaczej ten plik i umieścić w innym miejscu. Wtedy zaznacz opcję Własna lokalizacja i wpisz w poniższych polach ścieżkę do pliku i pełny adres URL do niego.

Zawartość mapy strony

Jak określić zawartość pliku XML mapy strony dzięki wtyczce Google XML Sitemaps WordPress

W tej sekcji zaznacz strony z Twojego bloga, które chcesz wpisać do pliku mapy strony. Radzę zaznaczyć stronę główną, wpisy i strony statyczne. Reszta rodzajów stron według Twoich potrzeb. Jak utworzę artykuły dla kategorii i tagów, to również będę chciał indeksować tego typu strony.

Czasami wpis może być bardzo długi. Można go podzielić na kilka stron. Opcja Include following pages of multi-page posts powoduje, że takie poszczególne strony składające się na całość wpisu też będą wpisywane do mapy strony. Tej opcji nie zaznaczałem, ponieważ chcę tylko indeksować pierwszą stronę. Poza tym do tej pory nie korzystał z dzielenia wpisów na kilka stron. Ta opcja zwiększa czas budowy pliku i jego wielkość.

Opcja Include the last modification time zapisuje do mapy strony daty ostatniej modyfikacji stron na Twoim blogu. W ten sposób widać, że Twój blog „żyje i rozwija się”. Zaznaczyłem tą opcję.

Excluded items

Elementy do wykluczenia z działania wtyczki Google XML Sitemaps WordPress

Tutaj możesz sterować wykluczeniami kategorii i wpisów z działania tej wtyczki. W Excluded categories zaznacz te kategorie, których nie chcesz zapisywać do mapy strony. Ta opcja zwiększa czas budowy pliku i jego wielkość.

W Exclude posts wypisz numery ID wpisów oddzielone przecinkami, które chcesz wyłączyć z działania wtyczki.

Obu opcji nie używam, bo chcę, aby wszystkie wpisy i kategorie były jak najszybciej indeksowane i aktualizowane w Google.

Zmień częstotliwość

Jak zmienić częstotliwość sprawdzania mapy strony przez robota Google

W tym miejscu określ dla poszczególnych rodzajów stron na swoim blogu jak często roboty wyszukiwarek mają sprawdzać zmiany na tych typach stron. Dla każdej strony masz do wyboru następującą częstotliwość odwiedzin:

 • Always – zawsze,
 • Hourly – co godzinę,
 • Daily – codziennie,
 • Weekly – co tydzień,
 • Monthly – co miesiąc,
 • Yearly – co rok,
 • Never – nigdy.

Ustawienie częstotliwości w mapie strony nie daje gwarancji, że tak właśnie będą zachowywać się roboty wyszukiwarek. To jest tylko informacja dla nich, z których nie koniecznie muszą korzystać. Mają swoje algorytmy według, których działają. Na obrazku powyżej pokazałem jak ustawiłem na swoim blogu częstotliwość. Te dane jak i inne w tym wpisie są aktualne na dzień kiedy publikowałem ten artykuł.

Priorytety

Jak ustawić priorytety dla stron w Google XML Sitemaps WordPress

Tak jak już wcześniej wspomniałem priorytety określają rangę ważności przy kolejności zbierania informacji robotów wyszukiwarek z mapy strony. Priorytet jest z przedziału wartości od 0 do 1,0. Można to przełożyć na wartość procentową, gdzie 1,0 to 100%. Strony o wartości 1,0 są najważniejsze.

Minimalny priorytet wpisu to wartość jaka zostanie minimalnie nadana, gdy komentarze są brane pod uwagę przy określaniu ważności posta.

Moje ustawienia priorytetów przedstawiłem na obrazku powyżej.

Na koniec pamiętaj, aby na dole strony kliknąć przycisk Zaktualizuj opcje.


Jeśli podoba Ci się artykuł to kliknij poniżej przycisk „Lubię to!”.

Wpisz poniżej swój komentarz dotyczący tego wpisu i filmu. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne lub masz dodatkowe pytania, to wpisz je poniżej. Jakie czynności zrobiłeś lub chcesz zrobić w kierunku wyższego miejsca w Google?

Paweł Protaś podpis

Kolejny artykuł z tej serii to Blog WordPress – Jak zachęcić czytelnika do pozostania dłużej na Twoim blogu?

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blip
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Kciuk.pl
 • LinkedIn
 • Drukuj

Komentarze: 21

 1. Adam pisze:

  Pożyteczne wskazówki. Warto zawsze samodzielnie poświęcić trochę czasu na pozycjonowanie strony…

 2. Czy mapa jest konieczna przy mniejszych stronach albo np. na blogu? Blog ma to do siebie, że wyświetla nowe wpisy na stronie głównej, więc google powinien je łatwo indeksować.
  Wirelessblog.pl ostatnio opublikował..Jak skonfigurować router TP-Link TL-WR740NMy Profile

  • Nie ma konieczności tworzenia mapy strony. Teoretycznie wszystkie wpisy powinny być zaindeksowane przez Google. Jednak jeśli chcesz mieć pewność, że każda strona będzie zaindeksowana, to warto taką mapę stworzyć. Kosztuje to niewiele czasu. Szczególnie warto jak tworzy się dodatkowo własne strony poza WordPress.

 3. bbmkp pisze:

  Dokładnie, pozycjonowanie choć zajmuje baaaardzo dużo czasu to przynosi ogromne zyski, jednak trzeba to robić z głową. Jeżeli nie mamy na tyle czasu i chęci (bo to jest bardzo ważne – nie każdemu się chce) to warto zlecić to komus kto się na tym zna. W internecie można znaleźć dużo firm zajmujących się pozycjonowaniem
  bbmkp ostatnio opublikował..Car – audio CB -radio • czy to oryginały?My Profile

 4. Andrzej pisze:

  Ciekawy i dokładny artykuł. Gratuluję rzetelnego podejścia do sprawy. Dobra struktura i budowa strony to podstawa przy pozycjonowaniu.

 5. Jerzy pisze:

  Bardzo jasno i przystępnie napisany tekst.
  Czy ta wtyczna ma sens kiedy posiadam stronę statyczną oparta na WordPressie?
  Jerzy ostatnio opublikował..Empatyczna KomunikacjaMy Profile

  • Jeśli jesteś pewny w 100%, że nigdy swoich stron nie będziesz aktualizował, to wtedy wystarczy raz zgłosić mapę strony dla Google. W takim przypadku możesz stworzyć taki plik XML ręcznie. Tylko po co się męczyć, jak gotowy skrypt jak na przykład tej wtyczki zrobi to za Ciebie.

   Jednak myślę, że tą wtyczkę warto mieć, bo nigdy nie wiadomo, kiedy wykonasz zmiany na stronie. A gdy zmiany takie nastąpią wymusisz ręcznie w tej wtyczce ponowne stworzenie pliku XML mapy strony, aby poinformować Google, że nastąpiły zmiany na Twojej stronie internetowej.

  • Janusz pisze:

   Mapa przydaje się również przy dużej i rozbudowanej stronie, nawet na wordpressie.
   Janusz ostatnio opublikował..PRECEDENS – AKADEMIA PRAWAMy Profile

 6. Krzysiek pisze:

  WordPress sam pinguje nowe wpisy, więc czasem nawet nie trzeba tworzyć mapy strony. Jednak jest ona bardzo przydatna. Innym sposobem na indeksacje strony jest pozyskanie linków zewnętrznych z innych wartościowych stron.
  Krzysiek ostatnio opublikował..Projekt logo – Dieto CentrumMy Profile

 7. Dawid pisze:

  Dobrze przekazujesz wiedze,dzieki za pomoc!

 8. Monk pisze:

  Bardzo wartosciowy artykul, ktory pomogl mi z konfiguracja wtyczki na moim portalu.
  Monk ostatnio opublikował..Monday print inspirations | #1My Profile

 9. Roman Zygmunt pisze:

  Witam!Super to wszystko Panie Marku wygląda,tylko jest jedno ale:bowiem ta właśnie wtyczka generuje plik o takiej oto treści:
  User-agent: *
  Disallow: /

  Sitemap: http://nazwa strony].xml.gz

  i to właśnie blokuje botom dostęp do strony.Po wyłączeniu wtyczki ,mój plik robots txt wygląda tak:
  User-agent: *
  Disallow: /wp-admin/
  Disallow: /wp-includes/
  no i co Pan Panie Marku na to ?

  • Witaj Romanie. Nie wiem o jakiego Pana Marka chodzi. Mam na imię Paweł.

   Gdy zacząłem używać tej wtyczki ona wogóle nie tworzyła mi pliku robots.txt, mimo że powinna. Pewnie w nowszej wersji już to robi, ale jak sam stwierdziłeś z błędem. Sam utworzyłem ten plik z taką zawartością jak napisałeś w drugiej części swojej wypowiedzi. Nie wszystko jest idealne.

   Dziękuję, że na to zwróciłeś uwagę.

  • roman pisze:

   Witam!.Sory za Marka.Panie Pawle,to wtyczke można uywać chociażby dla tego że twoży plik sitemap xml,ale plik robots już trzeba sobie samemu utwożyć i będzie ok ?

 10. roomas pisze:

  dzięki za rady, początkujący bez takim stron stoi na przegranej pozycji, jeszcze raz dzięki !!
  roomas ostatnio opublikował..Na każdym…My Profile

 11. Artur Wiktor pisze:

  Oczywiście używam wtyczki do tworzenia mapy stron, ale zainteresowało mnie to co napisałeś …”Jeśli wrzucisz strony internetowe na swój serwer poza katalogiem WordPress”… Chodzi Ci o inne strony gdzie znajduję się link do bloga?
  Często piszę artykuły na stronach do przedruku czy na innych portalach i w sumie nie zastanawiałem się nad tym czy google indeksuje te wpisy. Możesz coś doradzić?
  Artur Wiktor ostatnio opublikował..Marketing InternetowyMy Profile

Dodaj komentarz