Blog WordPress – Jak dodać multimedia i dokumenty?

Blog WordPress

W tym kroku pokażę Ci jak w prosty sposób uatrakcyjnić Twojego bloga o elementy multimedialne i dokumenty. Posłużę się jedynie podstawowymi dostępnymi opcjami WordPressa.

Multimedia i dokumenty blog WordPress

Po dodaniu nowej strony lub wejściu w edycję już istniejącej nad ikonami do formatowania są 4 małe obrazki. Służą one właśnie do dodawania multimediów i dokumentów do stron lub wpisów.

Jak wrzucić obrazek na stronę www?

Dodawanie multimediów lub dokumentów WordPress

Najpierw na stronie ustaw kursor w miejscu, gdzie chcesz dodać obiekt. Następnie kliknij jedną z tych ikonek. Kliknij ikonę pod numerem 1, aby dodać obrazek.

Jak dodać obrazek z komputera na WordPress

Wybierz zakładkę Z komputera i kliknij przycisk Wybierz pliki. Następnie otwórz wybrany plik obrazka z Twojego komputera, który chcesz, aby znalazł się na Twoim blogu. Po załadowaniu pliku pokaże się poniżej jego wygląd razem z polami dotyczącymi obrazków.

Edycja obrazka WordPress

Obok podglądu obrazka widać jego podstawowe dane jak nazwa pliku i jego typ, data wysłania na serwer oraz wymiar obrazka w pikselach. Dalej w kolejności to:

 • Tytuł to napis jaki pojawi się gdy najedziesz kursorem myszki na obrazek.
 • Tekst alternatywny, który się wyświetli, gdy obrazek nie będzie widoczny z jakichkolwiek powodów, np. użytkownik używa przeglądarki tekstowej lub wyłącza pokazywanie obrazków, aby strona szybciej się otwierała lub mniej zużywała transferu. Ten tekst warto wpisać ponieważ wychodzisz naprzeciw czytelnikom niewidomym, którym jest czytany tekst. Jeśli obrazek ma tekst alternatywny to będzie on przeczytany zamiast obrazka. Poza tym roboty wyszukiwarek nie widzą obrazków, lecz tylko tekst jaki kryje się za obrazkiem.
 • Etykieta to podpis pod obrazkiem. Jeśli chcesz umieścić pod obrazkiem opis co się na nim znajduje lub wpisać autora obrazka to idealnie do tego posłuży Ci etykieta. Wygląd etykiety uzależniony jest od plików CSS.
 • Opis to dodatkowe pole do opisu obrazka. Najczęściej nie widać go na stronie internetowej. Zależy to od szablonu opartego na kaskadowych arkuszach stylów.
 • Adres URL odnośnika to stworzenie obrazka jako linka. Taki obrazek staje się klikalny i przenosi w miejsce na jaki wskazuje adres URL w tym polu. Domyślnie wskazuje na adres pliku na serwerze. Można to zmienić na inny adres lub wyłączyć i wtedy obrazek nie będzie hiperłączem.
 • Wyrównanie określa w jakim miejscu na stronie ma umiejscowić się obrazek. Tak jak tekst możesz go wyrównać do lewej lub prawej krawędzi strony, lub go wyśrodkować.
 • Rozmiar określa wymiary obrazka w pikselach. Możesz zostawić jego oryginalny wymiar lub zmienić na jeden z wcześniej ustawionych przez Ciebie wymiarach. Ustawiałeś to już wcześniej w zakładce Ustawienia -> Media.
 • Użyj jako ikony wpisu ustawi ten obrazek na początku wpisu lub strony.

Możesz też tutaj usunąć ten obrazek. Na sam koniec kliknij Wstaw do wpisu, aby pojawił się obrazek na stronie www.

Drugi sposób na dołączanie multimediów na stronę internetową

Pliki multimedialne lub dokumenty z Twojego komputera możesz dodać też w inny sposób. Za pomocą Biblioteki mediów. Znajdują się tam wszystkie dodane do WordPressa multimedia lub dokumenty. Każdy dodany plik możesz wielokrotnie użyć w różnych miejscach na stronach i wpisach. Gdy tak jak wcześniej pierwszy raz dodałeś obrazek do strony www, to pojawił się on automatycznie w bibliotece mediów. Możesz zrobić w innej kolejności. Najpierw dodać plik do biblioteki mediów, a później wybrać go z biblioteki podczas dodawania do strony internetowej. W tym celu wejdź w zakładkę Media -> Dodaj nowe.

Jak dodać media WordPress

Jak umieścić film na blogu?

Tym razem dodam film. Po dodaniu tak samo jak z obrazkiem pojawi się poniżej nazwa pliku i jego typ oraz data wysłania do serwera. Dalsze pola są takie same jak przy obrazkach, lecz nie ma ich wszystkich. Dla filmu nie możesz nadać tekstu alternatywnego, ponieważ film pojawia się w postaci linku do pliku. Tytuł filmu określa anchor tekstowy odnośnika do tego filmu. Nie możesz też wyrównać lub nadać wymiarów z tego samego powodu co wcześniej. Na koniec Zapisz wszystkie zmiany.

Ikona pod numerem 2 dodaje film. W wyglądzie niczym się nie różni od dodawania obrazka. Różnica jest taka, że w zakładce Biblioteka mediów pojawią się tylko wcześniej dodane filmy, aby teraz jeden z nich dodać do strony internetowej. Gdy jesteś w tej zakładce kliknij link Pokaż obok nazwy filmu, który chcesz dodać do strony internetowej. Pojawi się okno z właściwościami wideo i możliwością edycji pól jak tytuł czy etykieta. Gdy jest tak jak chcesz na koniec kliknij Wstaw do wpisu. W efekcie pojawi się na stronie link do tego video z anchorem tekstowym w postaci tytułu nadanemu temu plikowi video.

Niestety ale nie jest to forma akceptowalna do pokazywania filmów w Internecie. To jedynie się przyda, gdy chcesz udostępnić czytelnikom do pobrania plik wideo na komputer. W tym przypadku pokazuje się w oddzielnym oknie. Film powinien być osadzony wewnątrz strony internetowej. Jak to zrobić pokażę w kolejnym artykule.

Dodatkowym problemem przy umieszczaniu filmów na swoim serwerze jest fakt, że filmy zajmują sporo miejsca na dysku twardym serwera. W ten sposób możesz szybko wypełnić dostępne miejsce na serwerze. Poza tym może dojść do sytuacji, że szybko zostanie przekroczony limit transferu i wtedy Twoja strona internetowa będzie niedostępna. Tak się może stać, gdy Twój limit jest niski, a dużo osób ogląda filmy na Twojej stronie www. W tym przypadku zaletą będzie bezpieczeństwo, że nikt Ci nie usunie Twoich plików, bo jesteś właścicielem w tej chwili części dysku serwera. Umieszczenie filmu na innych serwerach do tego przeznaczonych jest lepszym rozwiązaniem. Takim darmowym serwisem tego rodzaju jest YouTube.

Jak dodać dźwięk do bloga?

Pod pozycją numer 3 kryje się ikona Dodaj plik dźwiękowy. Plik dźwiękowy dodaje się tak samo jak obrazek lub film. Różnica jest taka sama jak wcześniej przy filtrowaniu plików z biblioteki. Tym razem omówię inny sposób dodawania plików do strony www. Po kliknięciu tej ikony pojawi się już znane okno, z którego wybierz zakładkę Z adresu URL.

Jako dodać audio WordPress

Wpisz adres URL wskazujący na plik dźwiękowy, który chcesz zamieścić na swoim blogu. Następnie nadaj tytuł, który stanie się anchor tekstem odnośnika do tego pliku audio. Tą metodą możesz dodać dowolny plik umieszczony w Internecie. Może znajdować się na innym serwerze, nawet nie należącym do Ciebie. Miej na uwadze, że jeśli wskażesz nie swój plik, to możesz naruszyć prawa autorskie lub ten plik kiedyś może z tamtego miejsca zniknąć i wtedy nagrania dźwiękowego nikt nie posłucha. Na koniec kliknij przycisk Wstaw do wpisu.

Poprawka do mojego filmu. Po dodaniu pliku audio i kliknięciu linku prowadzącego do tego pliku, pokazuje, że plik nie istnieje. Normalnie powinien on się otworzyć w przeglądarce internetowej tak samo jak film na oddzielnej stronie. Błąd jaki zrobiłem i później go poprawiłem , to nazwa pliku. Jak nazywasz pliki lokalnie na swoim komputerze w systemie Windows, to nie ma znaczenia czy użyjesz spacji i polskich znaków lub znaków specjalnych. W przypadku umieszczania plików na serwerze to ma jednak znaczenie. Nazwy nie powinny mieć wcześniej przeze mnie wymienionych znaków. Nazwa mojego pliku dźwiękowego miała spacje. Gdy je usunąłem i zastąpiłem myślnikami, to usłyszałem muzykę:)

Jak dodać dokument do bloga?

Pod numerem 4 znajdziesz ikonę, która dodaje dokument do bloga.  Pojawi się okno Dodaj medium. Po wysłaniu pliku dokumentu jak np. w formacie PDF lub tekstowego pojawią się te same pola i opis co przy dodawaniu filmu lub dźwięku. I tak samo jak wcześniej pojawi się link o nadanej nazwie do tego dokumentu do pobrania dla Twoich czytelników. W przypadku plików PDF otworzy się dokument w przeglądarce internetowej, bo często przeglądarki mają taką możliwość. Jeśli przeglądarka nie otwiera takich plików, to możesz doinstalować odpowiedni dodatek do niej. W celu pobrania pliku na dysk, kliknij link prawym przyciskiem myszy i wybierz Zapisz link jako. Taki plik otworzysz za pomocą programu Acrobat Reader.

Gdy dodasz do strony internetowej inny rodzaj pliku jak np. tekstowy utworzony w edytorze tekstu jak Word, to taki plik możesz otworzyć jedynie w odpowiednim programie. Zapisz plik na dysk, a potem otwórz go z właściwego programu.

Zawartość dokumentów możesz wstawić bezpośrednio na swoim blogu. Wadą tego rozwiązania jest to, że treść nie będzie wyglądał tak samo jak w pliku dokumentu. Na wygląd elementów na stronie www wpływają kaskadowe arkusze stylów. Dobrym rozwiązaniem może okazać się dodanie całej lub części treści z pliku w trochę innym formatowaniu niż w oryginale. Dodatkowo dołożyć na koniec strony hiperłącze do tego dokumentu, który umieścisz na swoim serwerze.

W przypadku plików PDF sytuacja jest trochę inna. Z takich dokumentów możesz skopiować sam tekst bez grafiki. Kopiujesz wybrane strony dokumentu i wklejasz od razu na stronę z formatowaniem, lub wklejasz jako sam tekst, a później zmieniasz wygląd jak Ci pasuje.


Jeśli podoba Ci się artykuł to kliknij poniżej przycisk „Lubię to!”.

Wpisz poniżej swój komentarz dotyczący tego wpisu i filmu. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne lub masz dodatkowe pytania, to wpisz je poniżej. O jakiej tematyce umieścisz multimedia i dokumenty na swoim blogu?

Paweł Protaś podpis

Kolejny artykuł z tej serii to Blog WordPress – Jak umieścić multimedia na blogu za pomocą wtyczek?

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Blip
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Gadu-Gadu Live
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Kciuk.pl
 • LinkedIn
 • Drukuj

Komentarze: 16

 1. Marek pisze:

  Dzięki za te informacje. Wszystko jasno i przejrzyście wyjaśnione.

 2. Jacek pisze:

  Witam,
  Jak dodać do wpisu plik png tak aby po kliknięciu na niego otwierało się okno do jego pobrania?

  • Witam,
   Takiej operacji jeszcze nie robiłem, bo nie miałem takiej potrzeby. Do czegoś takiego z pewnością trzeba napisać dodatkowy kod, np. w języku PHP, który wymusi pobieranie obrazka zamiast jego wyświetlenia w przeglądarce internetowej. Czy pisałeś już jakiś kod w języku PHP?

 3. Kasia pisze:

  Cześć! Bardzo przydatny artykuł. Chciałabym, wrzucić plik excel na swoją stronę internetową zgodnie z powyższą instrukcją. Jak będę mogła sprawdzić ile osób pobrało plik?

 4. kasiamad pisze:

  Witam,
  Mam pewien problem pracuję na WordPressie, potrzebuję założyć strefę autoryzowaną, czy można dodawać kolory na okno logowania w kolorze czerwonym ? jak to zrobić?

 5. Gosia pisze:

  Witam
  Mam pytanie. Czy orientujesz się może, czy jest sposób na wstawienie kilku grafik (logo firmy)na stronie, tak, aby rozmieszczone były w poziomie i wszystkie „klikalne”. Męczy mnie to bardzo. Udało mnie się to zrobić, ale ikony układają się w pionie. Jak korzystam z opcji „dodaj album” (ikony są zapisanie w jpg), to niestety nie mogę dodać łącza i nie są one aktywne.

 6. MonitorFX pisze:

  Mam porblem z dodaniem pliku na wordpress. Czy ktoś wie jak umożliwić użytkownikom pobieranie pliku bezpośrednio ze strony lub w jakiś inny sposób ?
  MonitorFX ostatnio opublikował..Rozmiar ma znaczenie: dźwignia na rynkach finansowychMy Profile

 7. Darek pisze:

  Przejrzyste wyjaśnienie tematu, bardzo mi to pomogło. Przy okazji chciałbym zapytać o podobnego rodzaju poradniki w zakresie szeroko rozumianej edycji plików w formacie PDF :) Myślę, że wiele osób byłoby zainteresowanych tymże tematem.
  Darek ostatnio opublikował..ABBYY FineReader 14 Corporate – film obrazujący nowe funkcjeMy Profile

Dodaj komentarz